Podnetné čítanie o ťažkom živote vedomostí v ére informácii

Ak sa má z poletujúcej informácie stať vedomosť, musí sa niekoľko krát otočiť a premlieť v súkolí mlynských kameňov intelektuálnej práce. Musíte informáciu zaradiť, ručne a mozgovne katalogizovať.  Musíte informácii vyrobiť háčiky z kľúčových slov, pomocou ktorých ju zavesíte z jednej strany na jednu vedomosť z druhej strany na inú vedomosť a na tretiu a štvrtú, aby pekne zapadla do do multidimenzinálneho priestoru intelektu.

Ale čo vám budem rozprávať, kto ste písali diplomovú prácu, viete o čom hovorím. Jáj, vy ste povznesení nad štrukturalizované postupy vzdelávania. Vy ste povznesení nad inštitucionálne školstvo. Vy ste povznesení nad vedomosti v hlave. Vy ste povznesení nad zadok olovený a lebeňu oceľovú. Ako som bol býval bol onehdá napísal: Buď si na to roky prichádzajte sami, alebo za pár dní vás to niekto naučí.

Vedomosti a informácie sú tak neuveriteľne od seba vzdialené. A pritom sa, koťuhy jedny, medzi sebou často preobliekajú. Preto, aby sa nám pod rukami z multidimenzionálnych vedomostí nestali len jednorozmerné informácie, potrebujeme na prezentáciu informácií úplne iné nástroje ako na prezentáciu vedomostí. Neveríte? Porovnajte Facebook a Wikipediu. Porovnajte sme.skjakpsatweb.cz

Keď k informácii pristúpite v štýle vedomostí: „Malo by to tak byť“, vždy potom príde čas, a verte mi, ten moment vždy príde. Takže vždy príde ten čas, keď tá informácia zapadne do vedomostí ako riť na šerbeľ a ukáže sa, že by to tak vôbec nemuselo byť.

Podnetné z inej strany

Obligátnym argumentom pre mazanie komentárov je, že ctiť slobodu slova neznamená povinnosť na súkromnom priestore znášať kohokoľvek táraniny. Ctiť slobodu slova predsa znamená, že mu umožním, aby si svoje táraniny mohol verejne dostupne tárať na svojom súkromnom priestore.

A potom zistíte, že sa všetci tisnú na Facebook, lebo tam sú predsa všetci. A keby len to. Zrazu si všimnete, že sa tam práve kvôli tomuto argumentu hrniete aj vy. A keby len to. Dokonca aj tí, čo k nim pristupujete Malo by to tak byť.

Napadá mi jedno vysvetlenie: Každý sa snažíme zaujať postavenie s najnižšou energiou, pretože matka príroda je suka. Prírodné zákony sú nad nami a kto by s nimi mal dokázať lepšie pracovať vo svoj prospech, ako práve tí ku ktorým pristupujeme malo by to tak byť?

Vždy, zakaždým, dicinky sa objaví informácia, ktorá ukáže, že vedomosti by mali byť tak trochu inak. Axióm je v prírode len trocha. Veď hovorím, že je to suka.

… mi tak napadlo, keď som čítal Těžký život deníčků v době sociálních sítí…