Pracovný laptop už len ako písací stroj

Výrobcovia laptopov hlásia, že prekonali v predajoch stolné počítače.  Našťastie nezabudnú dodať, že za to vďačia segmentu  nízkovýkonných malých až najmenších zariadení. Veď kto by si dnes kúpil laptop strednej triedy? Jedine ten, kto podľahne marketingovému vábeniu.

Laptop ako CAD pracovisko,

To je ako výstava obrazov pre nevidomých a bezbariérových 1500m cez prekážky pre vozíčkárov.

Vylepšení se výborně hodí namátkou pro grafiky anebo CAD konstruktéry.

Ti mohou využít vysouvací desetipalcový displej pro umístění nabídky nástrojů v aplikaci. Na hlavním monitoru zůstává pracovní plocha (v našem případě umělecký nebo technický výkres).

Lenovo uvedl notebook se dvěma displeji, Sony chystá netbook | ITBIZ

Viete, taká tá optimalizácia od stola marketingového oddelenia. Máme v našom grafickom štúdiu ISO, ale nikomu nepovedzte, že je to na riadenie kvality potravinárskej výroby.

A možno sa mýlim,  možno je snom každého konštruktéra mať možnosť si vziať prácu na doma. Veď v záhrade, pod čerešňou je oveľa ergonomickejšie pracovné prostredie ako za tromi 22 palcovými monitormi niekde v klimatizovanej kancelárii sediac v luxusnom kresle.

Otestujte svoj laptop

Pretože na prácu, na tú je laptop dokonalou zbierkou kompromisov. Neveríte? Pracujte denne aspoň tri mesiace za poriadnym počítačom s monitorom, či dvomi na úrovni dnešnej doby a potom si vezmite do ruky svoj  laptop strednej veľkosti a strednej výkonnosti.

Roky som pracoval na laptope. Bol to môj jediný a teda hlavný pracovný nástroj. Bol som menej ako viac potulný manažér, takže sa tá mobilita hodila. Hlavne môjmu zamestnávateľovi. Odkedy som sám sebe kapitalistom, mám svoje pevné miesto na prácu za obyčajným priemerným kancelárskym monitorom a klasickým PC. Tento článok píšem na svojom laptope a som zhrozený, ako mi tento stroj mohol roky vyhovovať. Dokonca som si ho bol býval bol  pochvaľoval. Hm, nevediac…

Skutočne, vyskúšajte si to! Pohodlné ergonolické pracovné prostredie a potom prechod do kresla s laptopom na kolenách.  Malé je to, hučí to pod rukami, chýbajú aplikácie na pozadí a iné blbinky.

Ale dobre, ako písací stroj… dobre, to uznám, to sa laptop hodí. Akurát, že písací stroj je v mojich očiach hodný tak 50 €. A aby som nezabudol, laptop je mojou najobľúbenejšou nabíjačkou 😉

Nabudúce: Recenzia môjho Asus R2H

7 komentárov pri “Pracovný laptop už len ako písací stroj

  1. Môj notebook tiež začína pomaly dochádzať… a zaostávať… Ešte nejaký ten rôčik vydrží (kým si našporím na nový stroj).

    Začínam sa už teraz rozhodovať, čo si kúpiť. Riadnu našlapanú stanicu? Alebo taký bežnejší notebook (za tú istú cenu je notebook omnoho slabší)?

    Mohli by ste mi poradiť? Záver tohto článku vyzniel tak nejasno a som na pochybách 🙂

  2. dobry pocitat nie je „ta skatula“ ale monitor, klavesnica, mys, pohodlne sedenie.

    ak to splni notebook, tak v pripade, ze ma oddelitelnu obrazovku alebo sa pripaja pohodlne k setu monitor/klavesnica/mys.

  3. Rony, súhlas. Mne osobne v súčasnosti najviac vyhovuje NB + sekundárny monitor, externá klávesnica a myš. Ako „potulný manažér“ (Piki, nádherný pojem!) 🙂 oceňujem tú mobilitu, ktorú mi toto riešenie dáva. Omnia mea mecum porto… 😉

  4. sorry ale tento post je dost „nejasny“. Co je podla teba „laptop strednej veľkosti a strednej výkonnosti.“ a s akym DT to porovnavas?

    Z pohladu ergonomie je NB s dokovacou stanicou a externymi periferiami na tom uplne rovnako ako DT, mozno NB dokonca trochu tichsi. S jednou vynimkou, ked ta za stolom sekne v krizoch, do postele si DT nezoberies (vlastna skusenosti) 🙂

    A ked uz spominas CAD stanice, aj v tych uz mozes dostat NB masinu porovnatelnu s DT (len nie cenou)- quad-core, 1GB grafika, 2xHDD v RAIDe ci dokonca RGB-LED displej, ktory na beznych ext. monitoroch nenajdes. Cena od 100k vyssie.

  5. braque, že sa v druhom odstavci v tvrdení „Z pohladu ergonomie je NB s dokovacou stanicou a externymi periferiami na tom uplne rovnako ako DT“ mýliš, dokazuješ svojou poslednou vetou: „Cena od 100k vyssie.“ a to ťa neberiem za číslo. Jednoducho, aby laptop ponúkol to čo klasické PC, chce to prašulky navyše. Zbytočne a márne. Za tie navyše peniaze sa dá navýšiť komfort desktopu o ďalšiu konskú dĺžku. S každým krokom laptopu urobí dektop kroky dva.

    CAD pracovisko z laptopu je kravina.

    Mimochodom, mne stačí otočiť Monitor o Π radiánov a mám desktop v posteli 😉

  6. asi sa tu sporime o slovicka. Chcel som tym povedat,ze kym kedysi bol skutocne vykonnostny rozdiel medzi DT a NB, v sucasnosti to uz nie je pravda. Samozrejme, musis si za vyhodu mobility priplatit.

    „CAD pracovisko z laptopu je kravina.“- asi nie, inak by mobilne CAD stanice netvorili cca 25% celeho workstation trhu a nerastli 2x tak rzchlo ako desktopove stanice.

    „Mimochodom, mne stačí otočiť Monitor o Π radiánov a mám desktop v posteli“- pracovnemu stolu v spalni hovoris ergonomia 🙂

  7. Ako bol vyššie spomenul rony, problém je, že dnes naozaj nejde o výkon, pretože to čo robí z počítača dobrý alebo zlý pracovný nástroj je všetko inšie len nie MB a GHz. A v tom momente to laptopy v pomere cena/výkon brutálne ale brutálne prehrávajú. A aj s tou mobilitou je to vlastne otázne.

    Ad ergonómia: Ako by som ti to… Ale radšej nie, to nemá cenu riešiť takto diskusne, nebol by som príjemný.

Komentáre sú uzavreté.