Pre nás nie je atraktívne byť súčasťou putinovho Ruska

Prešiel som skutočne zodpovedne celú diskusiu na iDnes ku Cameronovej výzve pre členov NATO. Camernon v nej vyzýva na posilnennie kolektívnej obrany. Rusofilný diskutéri všetci predpokladajú, že je to výzva na agresiu voči Rusku.

Naozaj potrebuje Západ byť agresorom voči Rusku?

Viete si predstaviť, ako sa konajú zhromaždenia v európskych hlavných mestách, ktoré volajú po útoku na Rusko? Naozaj si myslíte, že Európania túžia po tom, aby im nad hlavami lietali rakety ako v Izraelcom?

(Aby aj dedilkovia pochopili – starú Belu. Európanom bohate stačí čo máme v Európe, ostatné si kúpime.)

Nie, nikde nevidím ani slovka o tom, že chceme niekam útočiť. Nikde v EU nevidím, že by bol záujem o rozširovanie územia a zotročovanie obyvateľov Moskvy.

Viete priatelia, toto isté by som rád videl aj za hranicami EU. Teda, že tam nie je nikto, kto by mal zálusk na nejaký kus územia EU. Tiež by som bol rád, keby ma niekto ukážkovo presvedčil, že za hranicami EU nie je nik, kto chce z Európanov urobiť svojich otrokov, či v mene 72 lepkavých panien pozabíjať.  Keď sa to stane, aj ja odsúdim Camerona, že počuje trávu rásť a vidí hrable kvitnúť.

Ani v jednom diskusnom príspevku som sa doteraz od rusofilov nedozvedel tú kľúčovú argumentáciu, ktorou by ukázali nám, podľa nich splašeným, že Rusko nie je potenciálny agresor. Žiadna argumentácia o svojej strane tam nie je. Len a len obviňovanie Západu.

Strašne rád by som si venoval všetky peniaze čo vydávame na zbrane. Pracujem v zdravotníctve a veľmi dobre viem, ako by sa dali zužitkovať pre vás. Ale potrebujem od vás, hamasofilov, putinofilov, ISISofilov ukážku snahy o slobodnú demokratickú spoluprácu. Radi sa mať nemusíme. Stačí, keď budeme žiť v pokoji vedľa seba. Kým sa tak nestane jedinou historickou skúsenosťou je Reganov prístup.

Ohledně válek a jejich vzniku se mnoho mírumilovných lidí zásadně mýlí, což má tragické důsledky.

Domnívají se, že války vznikají zbrojením, že je vyvolávají zbraně – že když lidé zbrojí, vypukne válka.

Tento omyl opomíjí psychologii agresora. Aby byl mír, musí ho chtít všichni lidé. Aby vznikla válka, stačí, aby si ji přál jeden člověk – agresor. A válka bude. Kdy se z potenciálního agresora stane reálný? Kdy se pro válku rozhodne? Je-li přesvědčen, že cena za agresi bude pro něho přijatelná, že se mu vyplatí. Kdy se jí nedopustí? Je-li přesvědčen, že za agresi zaplatí obrovskou cenu – zničením své země, smrtí svou i své rodiny.

Jak ho o tom přesvědčíme? Vlastním odstrašujícím ozbrojeným potenciálem. Hlavním účelem armád a zbraní není válčení, ale odstrašení. Válčit se začíná, až když selže odstrašení. Potom je účelem armád a zbraní co nejrychleji dosáhnout vítězství.

Zdroj:  SVĚT: Kdo chce mír, musí zbrojit – Neviditelný pes.

No nebolo to fajn, keď NATO spoločne s Ruskom riešili vedľa seba v spoločných záujmoch toť nedávno Afgánistán či Irak? Bolo a malo by sa to vrátiť. Zo strany EU je tu jednoznačne ochota na spoluprácu.

Naozaj nevidím zmysel v obsadzovaní územia. Možno preto, že som zažil delenie Československa. Nakoniec to bolo väčšine jedno, pretože vedeli, že budeme aj naďalej spolupracovať vrámci EU. Aj po rozdelení ktorýkoľvek človek sa môže kedykoľvek rozhodnúť, že pôjde žiť do tej druhej krajiny. Ja sám som to urobil.  Neexistujú ani po delení žiadne prekážky. Trochu administratívy, ale to sú formality. V slobodnom svete je naozaj jedno komu patrí územie.

Naozaj nevidím žiadny zmysle v obsadzovaní územia. Možno preto, že som zažil globalizovaný svet. Firmám je úplne jedno, kde podnikajú. Tam kde sú zdroje tam nakupujú a tam kde sú zákazníci tam predávajú. Aj ja som to tak vo svojej firme urobil. Hranice pomáhajú tak akurát markeťákom. Firmy sa môžu kedykoľvek presídliť. Trochu administratívy, ale to sú formality.

Naozaj nevidím zmysle v obsadzovaní územia. Možno preto, že som zažil, ako to funguje v EU. Je to tu rozparcelované na štáty, ale pravidlá sú všade rovnaké. Tie hlavné pravidlá: Sloboda, demokracia, solidarita. Je úplne jedno, kde sa v EU narodíte, dostanete úplne rovnakú mieru slobody, demokracie a solidarity. Ale veď hej, niekde dostanete za tú istú robotu viac peňazí. A je len vo vašich rukách či vám to vadí natoľko, že sa tam presťahujete.

Keď toto bude istota vo vzťahu k Rusku, k Číne, k Indii, k USA, bude to fajn. Potom naozaj nebude mať zmysel obhajovať Cameronove výzvy na posilnenie zbrojných výdavkov.

Predstavte si že by sa konalo referendum o pripojení EU k Rusku. Čo nám Rusofilovia a Putinofilovia ponúknete? Prečo by sme to mali chcieť, byť súčasťou dnešného putinovho Ruska?

Hm, dnes asi naozaj nič. Tak sa nečudujte, že odmietame v EU aj len riziko násilného pripojenia pobaltských krajín. Ani Poliaci v tom, byť súčasťou Ruského impéria, nevidia nič zaujímavé. Cameron má pravdu

Členové NATO se nesmí nechat Ruskem zastrašit a naopak musí zapracovat na posílení kolektivní obrany, vyzval spojence britský premiér David Cameron. Na nadcházejícím summitu ve Walesu by podle něj spojenci měli přehodnotit své dosavadní vztahy s Moskvou a rozmístit robustní vojenské síly na východní hranici Aliance.

Zdroj:  Moskva nás nezastraší, vyzývá Británie spojence k posílení obrany – iDNES.cz.

EU je jedno celistvé územie a deliteľné či akokoľvek dotknuteľné len na základe slobodnej a demokratickej vôle jej a len jej občanov. Ak sa chce niekto pridať, stačí povedať a budeme rokovať. Ponúk máme toľko, že naozaj nepotrebujeme nejaké vojenské agresívne rozširovanie.

To je hodená rukavica Rusku. Dokážte to isté. Buďte tak atraktívny, že bude pred Kremľom rad na rokovanie o spolupráci či zjednotení. Zatiaľ ste dokázali len to, že ten rad stojí pred mauzóleom.

Pod čiarou: Hovorím to isté od úplného začiatku Ukrajinskej krízy. 3.3. som napísal:

Krok prvý: Vybudovanie silnej vojenskej prítomnosti na východných hraniciach EU.

Krok druhý: Vyjasnenie si sfér vplyvu medzi NATO/EU a Ruskom na území európskeho kontinentu.

Som presvedčený, že si sféry vplyvu vyjasnili Obama s Putinom v tom 1,5 hodinovom telefonáte. Pánboh nás ochraňuj, ak to nespravili! História nás učí, že nieje dôvod dôverovať. Preto krok jedna ako krok jedna.

Krok tretí: Nastavenie pravidiel komunikácie s Ruskom na úrovni studenej vojny 80. rokov minulého storočia.

Všetky tri body musíme urobiť rýchlo. Ak píšem že rýchlo, tak myslím 2-5 dní. Zemeguľa je plná zbrklých kokotov.

Krok štvrtý: Nastavenie ekonomických vzťahov s Ruskom na úrovni 80. rokov minulého storočia. (Viete si predstaviť, že by Rusi stavali Temelín a do Viedne viedla širokorozchodná?)

Nie nepáči sa mi to čo navrhujem! Nechcem to! Ale musíme sa brániť. Hneď teraz a aktívne. Nemáme proti sebe demokrata, ale diktátora.

Zdroj:  Bývalé satelity Sovietskeho zväzu vedia čo nás čaká a ako myslí Rus | M+M+M+M (4M).