Príprava čaju lekárnikom

Tak tu máme zas utorok a teda farmaceutickú alebo lekárnickú tému. Aký je v tom rozdiel, o tom nabudúce. Dnes sa chcem venovať aktuálnej téme na prichádzajúce jesenné dni. Čaju.

Tak najprv si trochu zadefinujeme pojmy. Farmaceuti považujú všetky liečivé rastliny, z ktorých sa pripravujú odvary, nálevy, extrakty za drogy. No, aby som bol presný, liečivá rastlina sa stáva drogou v momente, keď si ju právne farmaceuticky pripravíme. Teda izolujeme časť, ktorá obsahuje najviac účinných látok, teda odtrhneme kvet, vykopeme koreň, či podzemok, ošklbeme listy. To ale nie je všetko! Aby sa ošklbaný list stal drogou, treba ho ešte správne konzervovať, teda usušiť na nejaké to krásne šuštiace a voňavučké seno. A máme drogu.

A z drogy si pripravíme čaj, povedal by laik. No farmaceut vie, že čaj je len jeden. Len zápar z drogy list čajovníka je možné považovať za čaj. To ostatné, je zápar či odvar z drogy niektorej liečivej rastliny. Napríklad z kvetu lipy. Mimochodom: Flos Tilie boli prvé latinské slová, ktoré sa mi pekne oprskané dostali do uší.

Nuž, takto vyzerá profesionálny pohľad na hrnček voňavého lipového záparu. Brutálne som zjednodušoval a abstrahoval, extrahoval, maceroval a perkoloval. Nech sú ku mne lekárnický bohovia zhovievavý.

A to som sa nerozpísal o technológiách prípravy záparov, či odvarov. Veril by si, že odvary z niektorých drog, hlavne sliznatých sa pripravujú napríklad aj pomocou mixéra? No je to tak. Ich účinné látky sú totiž termolabilné a varením sa ničia. Hlavne ich štruktúra, ktorej vďačia za sliznatosť.

Pozor ide příhoda z natáčení: Mali sme na fakulte cviká z galenickej farmácia (technológia liekov) a po troch vyučovacích cvikách sme mali skúšobné. Dostali sme recept mali sme pripraviť čo bolo na ňom. Niektoré technológie na prípravu extraktov, odvarov a tak podobne sú dosť zdĺhavé, no mne sa ušla príprava extraktu práve z nejakej tej sliznatej drogy. Správne som pochopil, že perkoláciu za studena by som robil do večera, tak som si zvolil alternatívnu protiprúdovú extrakciu. Protiprúdová je preto, že sa droga a extrakčné činidlo pohybujú navzájom opačným smerom. No nebudem to ďalej komplikovať, Vzal som mixér, 5 minút to hučalo, 15 minút som to filtroval, teda cedil, 5 minút písal protokol a hodinu opruzoval v bufete.

Vďaka tomuto článku som si pekne počítal v knihe „Liekové formy“. Musel som sa ale umravňovať, inak by tento článok ostal nedopísaný a ja by som si doteraz čítal o… O všeličom peknom. Ach to boli časy, keď som sa to drvil na skúšku. Farmácia je krásna a čaj užitočný:

September 14, 2006 — A prospective cohort study of more than 40,000 people in Japan has shown that drinking green tea can significantly cut deaths from cardiovascular disease (CVD) as well as all-cause mortality, particularly in women. There was no beneficial effect of green tea consumption on cancer mortality, however. (Zdroj: Drinking Green Tea Reduces CVD Mortality vyžaduje registráciu)