Referendový Černobyl

Reakciu na poreferendové dobré černobylské nápady som si napísal už v 16.9. Moje šediny mi hovorili, že takáto rekcia bude:

Referendá sú u nás väčšinou len drahým nástrojom straníckeho boja a skôr, než racionálne argumenty, nás k nim viaže nostalgia a pochybná tradícia. Keby sa zrušili, demokracii to skôr prospeje, než uškodí.

Komentár Lukáša Filu: Zrušme referendum | Redakčné | komentare.sme.sk

Ale je to naozaj dobrý nápad?

  1. Jeden nikdy nevie, či v budúcnosti nebude treba v medzivoľbí zvrátiť nejaké hlúpe tendencie. Účasťou v aktuálnom referende podporíte argumenty o zmysle budúceho referenda.
  2. Naozaj ste si istí, že súčasný parlament vedený súčasnými ľuďmi dokáže riadiť túto spoločnosť demokraticky pomocou klasických nástrojov parlamentnej demokracie? Tak to naozaj nemá cenu podporovať funkčnosť poistných demokratických nástrojov, medzi ktoré referendum patrí.
  3. Dá sa vôbec rozhodnúť, že existuje lepší spôsob minutia peňazí v porovnaní s investovaním do demokracie?

Aby bol nie len formálne k dispozícii, ale aby bol inštitút referenda ja užitočný, treba ho kultivovať.  A to je tá motivácia pre intelektuála k účasti na akomkoľvek referende: Z úcty k demokracii ako takej.

Viete, nepíšem tieto články preto, že je lepšie hlasovať za alebo proti. Píšem ich preto, že je dôležité mať možnosť hlasovať. Že nie je dobré si za sebou páliť mosty.

Neříkám tak ani tak, no na má slova dojde.

Toľko vykrádanie samého seba. Teraz pár novších slov. Aj keď, ono to nebudú ani tak slová, ale odkazy a nebudú ani veľmi novšie, ale už pradávno napísané.

Obhajoba referenda v priestore parlamentnej demokracie je boj s dvomi zásadami:

  1. Neživiť mŕtveho koňa
  2. Akceptovať väčšinu reprezentovanú ôsmimi percentami

Ak by sme v záujme vyšších ideálov znížili percentá potrebné na platnosť referenda, bolo ty typické učebnicové kriesenie mŕtveho koňa. Z dôsledkami naznačenými v texte V slovenských eurovoľbách sa zužitkovalo 16,3% hlasov oprávnených voličov. To referendum radšej zrušme.

Pritom so samozrejmosťou dôverujeme premiérke, ktorú si vybralo ledva 8% voličov a sila prezidentského mandátu je 20%. So samozrejmosťou, pretože máme veľké skúsenosti s tým, ako sa jednohlasnosť dokáže ukázať vo svojej absurdnej podobe. Denno denne sme konfrontovaní so skutočnosťou, že Demokracia je o hlase väčšiny, ktorá sa musí podriadiť diktátu pár jednotlivcov. Takže by stačilo jemne doladiť pravidlá.

Oba prístupy sú ako cez kopírák tomu, čo viedlo k výbuchu v Černobyle. V záujme plánu, v záujme vyšších ideálov demokracie… Takže ako teda?

Hádam len nečakáte návod, pointu, rozhodnutie? Takto po obede s plným bruchom?

Prizma nedeľného obeda

Udržiavanie demokracie sú o pohľade za horizont. Je blízke pojmom ako dlhodobý pohľad, budúce výhody, stratégia, koncepčnosť. Nie som si istý, že sme schopní sa na to zmysluplne pozrieť, ak máme pred očami len časné statky a okamžité výsledky súčasnej každodennosti.

O čom som presvedčený s istotou, je to, že nie sme schopní o tom uvažovať deň či dva po referende. Desaťnásobne, ak je práve po nedeľnom obede. Preto spolu s Burianom „Neříkám tak ani tak, no na má slova dojde.“ Šedivý som na to dostatočne.

Aby aj moje deti pochopili: Kým začnete vytvárať koncepciu, ujasnite si priority.  Veci hroziace škodami z nerozhodnutia rozhodnite hneď. Ak škody nehrozia, vytvorte si komfortné podmienky na rozhodovanie.  Veľmi dôležitou súčasťou rozhodovania je uistenie  sa, že nikto netlačí na váš čas. Ak niekto tlačí na váš čas, vždy odložte rozhodovanie. Obyvatelia Černobylu, medzivojnového Nemecka a povojnového Československa by vedeli rozprávať.

1 komentár pri “Referendový Černobyl

  1. Ako prva by mala byt zrusena absurdna podmienka 50% ucasti vsetkych volicov. Potom by konecne institut referenda dostal moznost realne nieco ovplyvnit. Samozrejme, establishment (lavicovy ci pravicovy ci narodne socialisticky) si to nepraje, lebo by im nahodou este obcania mohli zacat kecat do ich „prace“.

    Zaroven by sa po zruseni ukazalo, ze ludia, co radsej ostavaju doma, nemozu ocakavat akykolvek podiel na moznosti oplyvnovat vyvoj priamo.

Komentáre sú uzavreté.