Responzívny dizajn = "optimalizované pre tablety a IE"

A budem menší, menší, až budeme najmenší na celom svete. Teda okrem Ruska, tam majú najväčších trpaslíkov.

Ale vážne. Už viac ako týždeň sa z chuti zabávam na projekťákoch a programátoroch Grundpeaku, ktorý riešia web pre hru Geocaching.

Dva obrázky hovoria za všetko.

Pri malej šírke displeja, pre tablet je to fajn. Na desktope to už za veľa nestojí. Rozpadá sa lišta, rozpadá sa navigácia, rozpadá sa užívateľ. Proste chyba v dizajne, absencia testovania a zaslepenosť vlastným zariadením a vlastnými prístupovými právami. Úplne obvyklá vec.

Ale iné mi napadlo v tejto súvislosti.

Za starých dobrých čias, tak pred 10 rokmi, sme riešili prístupnosť a použiteľnosť bez ohľadu na zobrazovacie zaradenie. Nehovorilo sa tomu responzívny a všetci si robili srandu z programátora, ktorý optimalizoval pre konkrétne rozlíšenie.

A tak sa dnes smejem tým, čo optimalizujú pre tablety.  Nerobte rovnakú chybu. zabudnite na pojem responzívny a oprášte si pojem použiteľnosť a prístupnosť.

Skúste svoj web používať. 😉

Keď sa zamyslím nad tým, ako habkáte po webe prstom, nemáte k dispozícii HW klávesnicu, úprimne ľutujem programátorov, ktorí sa snažia urobiť jeden web pre všetkých. Naozaj nejde len o iný viewport! Ide o úplne inú ergonómiu používania. Preto v dnešnom čase ide oveľa oveľa oveľa viac o použiteľnosť ako kedykoľvek doteraz.

Čo je použiteľné s myšou a klávesnicou, nie je použiteľné s prstom. A naopak, čo dizajnujete pre prst je otravné nepohodlné pre myš.

Šachový aut: Starý dobrý stilus a ťukanie do displeja ostrúhanou paličkou.

„A hlavne tie podčiarknuté odkazy!“, to bola mantra použiteľnosti. Nie, nejde o to podčiarknutie v doslovnom význame. To je len taký skúšobný kameň – ukážkový príklad na všetkých nových weboch. Na odkazoch je krásne vidieť ten zásadný rozdiel v ergonómii. Kým pomocou pomocou myši v pohode využijete hover:underline, skúste  prstom vyvolať hover efekt. Taký Caprfíld sa ešte nenarodil.  A tak nikto nevie, kde sú odkazy, kde je navigácia. Odkazy sú nepodčiarknuté, navigácia v rovnakej farbe, formulárové polia plné popiskov.

O responzivite nikde nič. Iba samá použiteľnosť. Tak úrčité!

Apropó, keď už hovoríme o starých časoch a oprašujem pojem použiteľnosť a prístupnosť. Stále platia zákonné predpisy pre prístupnosť webov štátnej správy? Tie weby stoja milióny a nedokážu ani len to, čo weby z pred 10 rokov v oblasti prístupnosti. A unúval sa niekto aktualizovať pravidlá, aby bola dodržaná prístupnosť aj pi použití na dotykových zariadeniach? No dobre, tak ja si sadnem do kútika, ono ma to prejde.

 

2 komentáre pri “Responzívny dizajn = "optimalizované pre tablety a IE"

Komentáre sú uzavreté.