Šablóna pre neziskovú nezávislú neanalýzu čohokoľvek

Odhalenie: Experti nezávislých agentúr  používajú na svoje analýzy šablóny.

Jednu bol použil vo svojom texte Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. Spočiatku som mal pocit, že je to len ďalší z rodu ekonomických medicínskych domácich kutilov, ktorí nám pravidelne kutiľujú svoje názory na odborné zdravotnícke postupy. No pri bližšom skúmaní textu som odhalil istú šablónovitosť. Tak som sa tomu textu prizrel ešte z bližšia (až som si skoro nos odrel) a… Mal ju tam!

Ukážka jedného odstavca a následný preklad:

Na čo je takýto zoznam dobrý? Ak si má pacient vybrať správny liek, musí jednoducho vedieť, čo ho bude stáť a aký bude mať účinok. Tieto informácie si následne musí porovnať s inými podobne účinnými liekmi. Ak ich pacient nemá, je odkázaný na odporúčania lekára, resp. lekárnika. Ani tí však nemusia mať prehľad o tom, ktorý liek je pre pacienta najlepší vzhľadom na jeho cenu. Nemusia mať ani motiváciu predpísať či vydať mu ten najlepší liek, ale napríklad liek, za ktorý dostanú čo najväčšie výhody od firiem predávajúcich lieky. Prípadne liek, za ktorý dostanú čo najviac peňazí od zdravotnej poisťovne.

Trochu to preložím:

Ak si má občan vybrať vhodnú ekonomickú reformu,  musí jednoducho vedieť, čo ho bude stáť a aký bude mať účinok na jeho peňaženku. Tieto informácie si následne musí porovnať s inými ekonomickými reformami v podobnom rozsahu. Ak tie informácie nemá, je odkázaný na odporúčanie ekonomických expertov a vlády. Ani tí však nemusia mať prehľad o tom, ktorá ekonomická reforma je pre občana najlepšia vzhľadom na jej cenu. Nemusia mať ani motiváciu vytvoriť najlepšie reformné opatrenia, ale napríklad také reformné opatrenia, ktoré prinesú najväčšie výhody im spriazneným firmám. Prípadne také reformné zákony, ktoré zlepšia príležitosť na ich korupciu.

Bol to trochu prekladateľský oriešok, ale myslím, že dosadením vám nenávideného odboru a terminológie sa vám podarí podobne vhodný preklad.

P.S. Pokiaľ budú ekonómovia urážať profesionalitu lekárov a lekárnikov, budú lekárnici urážať profesionalitu ekonómov. Článok je tak vecne stupídny, že naozaj nemá cenu naň vecne reagovať.

Súvisiace som bol býval bol napísal v roku 2004:
Vpustiť amaterizmus do lekárenstva je nebezpečné
Vpustiť amaterizmus do lekárenstva je nebezpečné II.

3 komentáre pri “Šablóna pre neziskovú nezávislú neanalýzu čohokoľvek

  1. Dobrá šablóna, odložíme na ďalšie použitie… 😀
    Ale aj tak mi to nedá: naozaj to berieš ako urážku? 😉

Komentáre sú uzavreté.