Separatizmus dáva zmysel – ten prostriedkami demokracie

Tak sa nám vraj, teda vraj, chce separovať kus Sibíre od Ruska:

A okrem toho vyhlásil, že nielen obrovské štáty majú právo na existenciu, ale často sa ľuďom žije lepšie v menších útvaroch, ako sú Švajčiarsko alebo Kuvajt.
Navyše jeho činy môžu nasledovať iní – pôdu totiž separatisti pripravili aj v iných ruských oblastiach. Napríklad v Kaliningrade, na Sachaline, tradične na severnom Kaukaze, ale aj v Tatársku.

Zdroj:  SME.sk | Separatisti inšpirujú Sibírčanov, rozpad Ruska nie je taký nereálny.

Aký to má prosím vás zmysel? Deliť nejaký štát? Minule som písal, že viem, keďže som zažil Československo. Má to zmysel, keď viete, že budete spolupracovať aj potom.

No dobre, takže ako na to? No tak ako v Československu. Skutočne priatelia, ak máme byť my, obyvatelia Československa na niečo hrdý, tak to je skutočne veľký dejinný prínos v otázke delenia štátnych útvarov na úrovni 21. storočia.

Tak ako to teda my v Európe robíme? Pekne demokraticky.

  1. občiansky aktivizmus (napr. stretnutia Slovákov v srede Európy)
  2. politický program (HZDS + SNS)
  3. vyhraté voľby politickej strany s programom oddelenia (HZDS+SNS vyhrali voľby)
  4. rokovanie o technických otázkach (v Brne pod stromami)
  5. referendum  (to sme nemali, ale nedá sa chcieť všetko)
  6. plán ďalšej spolupráce, plán členstva v medzinárodných organizáciách (dve stoličky v EU)
  7. dohľad medzinárodných inštitúcii (Myslím, že sme neboli zaujímavý.)
  8. samotné oddelenie

To naozaj nie je program na jeden semester. To je program na 3-5 rokov. Škóti by vedeli rozprávať. Už to riešia pomaly 10 rokov. Ale u nich je to tradícia. Veď poznáte ten vtip o anglickom trávniku, že.

No a teraz si predstavte takýto demokratický separatizmus v prostredí putinovej diktatúry.

Nie, rozhodne nie! V prostredí diktatúry vyvolávanie akýchkoľvek zmien štátnych útvarov nedáva zmysel. Pretože to vždy ale vždy končí lokálnym vojnovým konfliktom.

Najprv, a to je úplne najdôležitejšie, najprv je potrebné zmeniť diktatúru na demokratický systém. A až potom je možné nastoliť volebný program separatizmu ako ponuku pre voličov. Ak sa tak rozhodnú. Je to ich vôľa.

Milujme demokraciu, zachráni nás od vojnového konfliktu. Takže priatelia na Sibíri či kdekoľvek v Rusku či Číne či Španielsku či na Ukrajine. Najprv demokracia v celom štáte a až potom separatizmus. Možno prídete na to, že potom,  to oddelenie už až taký zmysel nedáva.