Slovo zadarmo nevezmeš do úst

Tak to by malo byť základné prikázanie pre nás všetkých, čo sa pohybujeme v oblasti zdravotníctva. Veď kto iní ako mi, ktorí žijeme zo zdravotníctva, by sme to mali propagovať.

Do špirály smrti ma vytáča, keď počujem, napríklad dnes ráno:

Aj keď nové poisťovne nestíhajú uzatvárať zmluvy z lekármi, ošetrenie na Slovensku je zadarmo, takže lekár nemá právo od vás pýtať platbu.

Absolútne abstrahujem problém ohľadne zmlúv. To nie je dnešnou témou. Dnešnou témou je veta Ošetrenie na Slovensku je zadarmo

Nie a nie a nič nie je zadarmo!

Časť zdravotnej starostlivosti je zaplatená zo zdravotného poistenia a časť platí pacient ako spoluúčasť. Občas, vďaka zle nastavenému systému skôr pravidelne, prispeje ešte štátny rozpočet. Keď sa pozrieme na zdroje, tak začiatok všetkých peňazí, ktoré dostane lekár za výkony a lekárnik za lieky, začína na vašej výplatnej páske. Kolónka odvody zdrav poistenia a kolónka dane. Takže správne mala inkriminovaná informácia znieť:

Aj keď nové poisťovne nestíhajú uzatvárať zmluvy z lekármi, ošetrenie na Slovensku je platené zo zdravotného postenia, takže lekár nemá právo od vás pýtať platbu. Vaša zdravotná poisťovňa vám poskytne informácie, ktorí lekári majú s ňou zmluvu.

Na záver odľahčenie v podobe vtípku:
Nikdy nechváľte auto vášho zubára: Vzniklo z vašej bolesti.