Straty súkromných firiem mi nevadia, straty štátnych ma stoja peniaze

Beriem to hovadsky osobne. Štátna firma teda moja, ako sa na správne socialistické uvažovanie patrí. Ta, teda moja firma mi práve vyrába stratu 11 miliónov € a bude horšie.

No potrebujem ja takéto úvahy každé ráno?

Vtedajšie vedenie železničnej firmy očakávalo, že úrokové sadzby na trhu porastú, vysvetlil podpredseda predstavenstva ZSSK Ľubomír Húska.

Aby súčasne s tým nerástli aj náklady firmy na splácanie úrokov bankám, začali uzatvárať takzvané úrokové swapy.

Situácia na trhu sa však v roku 2008 zvrtla a úroky začali prudko klesať. „Vtedy nikto netušil, že príde kríza,“ hovorí Húska.

Poisťovacie transakcie vyšli železnice draho. Celkové straty spoločnosť zatiaľ nemá vyčíslené. Výnimkou je tento a minulý rok, ktoré sa skončili v mínuse 11,1 milióna eur.

Železnice hasia stratové obchody, zodpovedný za ne opäť šéfuje | Slovensko | ekonomika.sme.sk.

No nepotrebujem. Tak úrčite, ak by úroky rástli, ako naznačil v obsiahlom rozhovore, nad 5% tak by to firmu ochránilo. To je princíp toho, čo urobili. Ak by, tak by sme ich velebili, ako sa umne starajú o náš majetok.

Ja veru nie.

Rovnako ako som sa vysmial analyzátorom tabuliek pre súčasného ministra financií, aj v tomto prípade by som sa im vysmial. Viete, od železníc očakávam, že ma na úrovni 21. storočia provnateľne s ostatnou Európou odvezú z bodu A do bodu B. Nič viac nič menej.  Je mi skutočne u riti, ako tvrdo v noci pracovali na analýze tabuliek.

Viete, 40 rokov tu hospodárili moje firmy. Pardon, boli to firmy mojich rodičov a ich rodičov. Výsledkom bolo, že sa socializmus zrútil ako domček z karát. (Okrem iných vzájomne sa podporujúcich príčin.)

V štátnej firme je skvelé pracovať.  Ja, ani vy, ani nikto z nás nemám čas si ich všetky kontrolovať. Takže si tam nastúpia niektorí z nás a dostanú plat. A potom sa už len hrajkajú bez osobnej zainteresovanosti.

Ešte je tu niekto, kto sa dobrovoľne postaví do hlúčiku obhajcov podnikania štátu? Ja len, koľko zubných kefiek na motúziku mám pripraviť, debilkovia moji.

Nekričím na vás preto, že ste idioti, len už nemá trpezlivosť čakať, kým na to na príkladoch ako je železničná firma prídete sami.  Najvyšší nám sľúbil od januára 2014 jednu zdravotnú poisťovňu. VY, DEDILKOVIA MOJI, MYSLÍTE SI, ŽE TO BUDE INÉ?

Zásadný rozdiel medzi štátnou a súkromnou firmou je v spôsobe sanácie strát.

Strata v súkromnej firme je mi úplne ľahostajná. Je to ich problém. Firma je neúspešná, tak skončí. Chod cudzej neúspešnej firmy ma nestojí ani centík.

Strata v štátnej firme ma serie. Musím ju zatiahnuť zo svojich daní.  Z mojich daní musím prispieť na platy mojich spoluobčanov, keďže si na ne nezarobili svojou prácou.  Ak by boli nezamestnaní, vyšlo by ma to rovnako. Prečo im potom platím viac a udržiavam ich v práci, ktorá mi nič neprináša?

A čo zisky?

Zo zisku súkromnej firmy sa platia dane. Čím viac vyberieme na daniach súkromných firiem, tým ako osoba budem musieť prispieť menej.  Ale je to len percento zo zisku. A to je škoda, toľké mrhanie. Ja musím potom furtom a stále trochu tiež prispievať svojimi daňami.

Zisky štátnej firmy sú celé príjmom štátu. Akurát je podivné, keď ja ako majiteľ platím za produkty/služby mojej firme a ona mi ich vráti pomenované slovom zisk. Prečo rovno neplatím menej? No akokoľvek, je to podnikanie a zisk vznikol, a celý zisk pôjde celý na chod štátu. Ja potom nebudem musieť platiť už žiadne dane. Týjo, raj bez daní na zemi. Už od roku 1948 ho tu máme.

Ups, prepáčte to s tým rokom 1948, to bol dôkaz sporom.  Nedávno prežitých 40 rokov nám ukázalo, že to s tým podnikaním štátu nefunguje. Je totiž sakramentský rozdiel hrajkať sa s cudzím majetok a so svojim.

Je totiž sakramentský rozdiel byť motivovaný časťou zisku, ktorá mi po zdanení ostane a dobrým pocitom práce pre blaho socialistickej spoločnosti.

Trošku odbočím zo železnice na cesty a vrátim sa do nedávnej minulosti. Je medzi nami toľko gaunerov, že sme si museli zaviesť objektívnu zodpovednosť majiteľa vozidla.

Celý zákon o objektívnej zodpovednosti predpokladá, že sme hovädá a svine a že je nás takých veľmi veľa. Až tak veľa, že  už nestačí, aby občas živý policajt zamával pelendrekom. Až tak veľa, že potrebujeme elektronický dozor. Všade, na každom kroku.  To veľké množstvo v tomto odstavci, to je dôležité.

Myslíte si, že týchto veľa svíň a hovád sa razom zmení na

poctivých a dobrosrdečných, keď budú pripájať ten blikajúci obecný radar na záznamové zariadenie?  Ešte raz pripomínam, koncept objektívnej zodpovednosti je tu preto, že svíň a hovád je medzi nami až priveľa.

Mal som rád dedinské radary. Do dnes..

Myslíte si, že sa medzi nami nenájde pár gaunerov do zdravotnej poisťovne? Najvyšší nám sľúbil od januára 2014 jednu zdravotnú poisťovňu. VY, DEDILKOVIA MOJI, MYSLÍTE SI, ŽE TO BUDE INÉ? Myslíte si, že v nej všetci budú pracovať z lásky pre blaho socialistickej spoločnosti?