Už ste boli spočítaní?

Idete po ulici a už vás vidia na kamerách. Idete po ceste a už vás vidia z dronu. Stojíte na prechode…

Objektívnych ružilícich napadlo v Prahe, že spočítajú netočiace sa elektromery, aby zistili, koľko je prázdnych bytov.

Platili ste v obchode mobilom? Už ste spočítaní.

Parkujete v platenej zóne? Tak vám auto oskenovali, či nie ste neplatič.

Nič zlé nerobíte, aj tak vás špehujú lebo porušujte nejaké vyššie dobro

To je hneď prvá šlamastika. Boli ste počítaní. Ja viem, mnoho ľudí ešte v tejto fáze nevidí problém so súkromím. 

Na príklade tých elektromerov vám ukážem, ako vzniká šlamastika.

Kľúčové je, prečo sa to robí. Na čo budú potom tie dáta? Niekto sa pozrie a uvidí „netočí sa“ a potom ich zahodí? 

Ale prosím vás! Veď v zadaní je, vysporiadať sa s neobývanými bytmi. Už na prvom stupni základnej školy sa učí, že si musíte pamätať ako znela otázka slovnej úlohy. 

Ak chcete postihovať selektívne tých, ktorí netočia elektromer, musíte mať ku každému elektromeru informácia z katastra nehnuteľností a k tomu spárované údaje z databáz dodávateľov elektriny. Jasne, že na analýzu nie. Ale časť výsledkov anonymnej analýzy potom musíte spätne priradiť konkrétnym osobám, aby ste ich mohli selektívne postihovať. Preto si na začiatku musíte niekam odložiť väzbu anonymizačného identifikátora na konkrétnu osobu. Tomu sa hovorí „profilovanie“. 

Alebo nechcete selektívne postihovať tých, čo držia prázdne byty? A potom o čom sa tu bavíme? Načo potom vôbec chcete tie dáta? 

Každá zhovadilosť začína prvým krokom. 

Apropó, pamätáte si ako sa celé Česko smialo tej ministerke, čo hovorila, že mobilné dáta sú drahé, lebo ich ľudia nepoužívajú? Spálte viac elektriny, budete platiť menšie dane. 

Myslíte, že aféra okolo elektromerov v Prahe sa vás netýka? Že veď nič zlé nerobíte? Veď vy predsa používate byt presne v súlade s vyšším dobrom.

Sociálne skóre po slovensky

Okrem navigovania aplikácia sleduje aj bežné správanie sa vodiča za volantom. Dokáže monitorovať prekračovanie rýchlosti aj manipuláciu s telefónom prostredníctvom dotykového displeja.

Aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 metrov zobrazí skóre od 0 do 100. Pokiaľ vodič bude jazdiť celý mesiac zodpovedne, so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže získať mesačne 1 GB dát.

Viac ako tretina vodičov sa počas jazdy venuje telefónu, pomôcť má nová aplikácia – euractiv.sk

Tak, ako? Už ste boli počítaný, aby vyselektovali nezodpovedné hovädá? Nie, takto to v prípade sociálneho skóre nefunguje. Tam je položená úplne iná otázka:

Už ste boli počítaný, aby ste sa nechali odmeniť?

To znie lepšie, že? Ale aký je v tom skutočne rozdiel oproti tomu, že ste boli počítaný, aby vás potrestali. Odmena je z pohľady IT nástrojov trest s opačným znamienkom.

Áno, je tu jeden zásadný rozdiel. Pri odmeňovaní sa aktívne sám rozhodnete nechať sa spočítať. Pri trestaní nútime všetkých, aby sa podrobili tomu byť spočítaný. Koho napadne, dáta o tých postihovaných nezahadzovať a zaradiť ich do verejných výsledkov? Čínskych nacistov to už napadlo.

Nie, naozaj nechcem byť počítaný strojmi na každom kroku

Musí sa to zastaviť úplne na začiatku. Tak ako na internete platí, že najlepšia ochrana je na internet nič nenapísať. Len neexistujúca informáciu nikoho nenapadne niekam uložiť a spracovávať. Neskenovať, nekontrolovať plošne, nekontrolovať samočinnými strojmi. Obmedziť kapacity, rýchlosť, rozsah.

Iste, je to ohromne lákavé, veď môžeme mať toľko užitočných výstupov z analýz o správaní ľudí… A počujete sa, ako orwelovsky to znie?

No ja len tak, keď je ten piatok a zajtra kopa z vás vyrazí na výlety. Len tak z pre zábavu: spočítajte, koľkokrát ste boli spočítaný.