Veľký disk rovná sa veľký problém

Urobte si v tomto predvianočnom čase peknú chvíľu a zazálohujte si svoje dôležité dáta. Myslím, že môžete zažiť idylickú chvíľu. Počítač maká, disky sa točia a vy, zaklonený v kresle uvažujete, ako sa vaši blízky budú tešiť z vašich darčekov. Nie je predsa nič horšie, ak vám počítač oznámi, že súbor sa nedá otvoriť, disk sa nedá prečítať. Čím väčší disk, čím dôležitejšie dáta, tým väčší problém

Do predaja sa chystajú disky novej technológie Blu-ray. (Via TDK začne prodávat Blu-Ray disky – czechianův weblog ) Pekné tieto veľké kapacity. Na taký jeden strieborný kotúčik sa toho pomestí… Tak si to predstavte koľko je 50GB pesničiek, koľko je to filmov v AVI formáte. Koľko písaného textu sa na také médium vojde. A tie zálohy. Stačia dva-tri Blu-ray disky a harddisk je zazálohovaný. Pekná predstava.

Štandardnou veľkosťou harddiskov sa stáva… No koľko? Dohodnime sa že trebárs 250 GB. Na to sa zmestí celá hudobná kolekcia, ktorú ste zbierali posledné roky. Starostlivo triedili, otagovali. Máte tam niekoľko desiatok filmov nahratých z televíznej karty. Príspevky na blog, diplomovku… A stále je na ňom dosť miesta, aby sa tam dali ukladať zaujímavé dáta. Napríklad také rodinné fotografie na ktorých je vaša babka z dedkom na oslave svojej diamantovej svadby. Jedinečná udalosť, pri ktorej sa naposledy stretla celá veľká rodina.

Predstavte si, že kvôli poruche disku, či harddisku sa k týmto dátam nemôžete dostať. Br! Strašná predstava.

Myslite na to, keď si domov prinesiete nové veľkokapacitné úložisko. Myslite na to ako ho budete zálohovať. Keď sa tak obzerám okolo, nikto iný to za vás neurobí. Všetky moderné základné dosky počítačov podporujú viacej fyzických harddiskov, vytvorenie RAID poľa, ale skoro žiaden výrobca to nevyužíva. Výrobci napaľovačiek a médii sa zbavujú akejkoľvek zodpovednosti za dostupnosť dát na ich médiách vypálených ich zariadeniami.

Budú Vianoce, bude v telke Perimbaba. Pamätáte sa? „Koho je to smola? Naša, naša!“

Súvisiace linky
Jak umírají data