Vzdelávanie verzus regulácia

Kde chýbajú vedomosti, niekoho rýchlo napadne, že ich nahradí reguláciou. Áno, aj takéto neblahé dôsledky môže mať nevzdelanosť.

Som presvedčený, že vzdelaný človek nepotrebuje vonkajšie regulácie. Samé vedomosti mu nedovolia konať neefektívne a nekvalitne.

Takže možno jedna výnimka pre opodstatnenosť regulácie by bola. Regulácia, ktorá požaduje vzdelanie na výkon činnosti. Pod vzdelaním si už môžeme predstaviť rôzne formy vrátane delenia praxe na školiacu a výkonnú.

A aj tak to nie je ideálne, lekári by vedeli rozprávať. Ešte to chce trochu pošpekulovať nad tým a hľadať fungujúce modely regulácii na základe vzdelania. Koleso už bolo vynájdené, stačí ho len obšľahnúť. Nie sme každý Einstein, aby sme úspešne mohli vymyslieť nové.

Súvisiace:

Dotácie, previerky, regulácie, licencie… Alebo má naša spoločnosť morálku na to, využívať prínosy týchto nástrojov, alebo ich radšej nepoužívajme. Budeme mať menej škôd.

Kontrolovať kontrolórov napadne len idiota. Normálna spoločnosť si kontrolórov vie vybrať tak, aby dlhodobo neľutovala. Spätná väzba tiež pomáha.

Vzdialene súvisiace:

Dlhodobé vízie chýbajú všade. Aj v prípade regulátorov. Naozaj by sa hodilo, keby mali nejaké dlhodobejšie ako len po svoj najbližší obed.

To je len taká úvaha a sebapoznámka k jednej nedávnej diskusii.