Windows 7 je ďalšia stolička pod zadkom Microsoftu

Sedieť na dvoch stoličkách súčasne neodporúča svojim vnúčatám 10 z 9 starých mám. Podľa ostatnej prezentácie Billa Gatesa si Microsoft po Windows XP, Windows Vista ide pod zadok strčiť ďalšiu stoličku s názvom Windows 7.

Bill a teda Microsoft sľubuje uvedenie Windows 7 na rok 2009, 2010 závisí, od koho ste čítali správu. Akokoľvek, tí čo tam boli hovoria:

After the demo, I ran in to Bill Gates and asked him why he showed just the UI and didn’t discuss the underpinnings. His explanation: „It’s hard to show more in only five minutes…the security, the speed…“ Then he took his plate of shrimp and left. And Ballmer had said, earlier in the evening, that the biggest pushback Microsoft got on Vista from customers was not around its security systems or its drivers, but rather on its interface. Zdroj: Windows 7 demo at D6: Really? That’s it?

Takže po skúsenostiach s dodržiavaním vývojárskych termínov u Microsoftu to nebude s uvedením také žhavé. Kľudne si môžeme povedať s Cimrmanom, že to bude 27.4. 2010 plus mínus dvěste let. Aj keď, špeciálne pre segment UMPC s dotykovou obrazovkou by sa kompletne prekopaný koncept ovládania skutočne zišiel. Jedno mám doma a natívna podpora dotykového ovládania v XP stojí za starú bačkou. Aj by som strčil môj prerastený necht na ľavej nohe do ohňa za to, že sa nakoniec sa z Windows 7 vykľuje len grafická nadstavba pre PC s dotykovou obrazovkou/hlasovým ohládaním, prosto pre spešl segment. Next generation of OLPC už nedočkavo prešľapuje pred bránami.

Jirka hovorí, že Windows Vista jsou v Česku druhá. To znamená, že vedie XP. Okolo roku 2010 (plus mínus dvěste let), sa dočkáme Windows 7. Pod mojim článkom Microsoftu sa rozchádzajú jeho dve stoličky priamo pod zadkom sme s Bystrom trochu diskutovali a ja som poznamenal:

Ide mi hlavne o tú “marketingovú logiku” reinkarnácie XP, ktorej ani za mak nerozumiem. Tobôž, keď ich súčasne chcú vytlačiť z ponuky a súčasne ich ponúkajú do perspektívneho (to je otázka) segmentu. Videné touto prizmou, ako vývojár EEE by si si to riskol?! Pritom je to len o rečiach okolo a farbe krabice tých “XP”.

A teraz si ako ten vývojár (správca, IT maník…) doplňte, že vlastne ani tie Vista nemá cenu nejakým spôsobom študovať a zaprasovať si roky budované homogénne prostredie. Takže svojmu šéfovi priamo, alebo poza chrbát naobjednávate nové PC s… no predsa s XP downgraidom. Veď za dva roky bude niečo úplne iné. Kým prídete s argumentom o samozrejmom rýchlom vývoji IT dávam na uváženie, že na základe pozorovania skutočnosti sa ukazuje, že vývojový cyklus operačných systémov sa predlžuje.

Som skutočne zvedavý, kedy sa Microsoft skydne na holú riť. Dávám mu tak rok, nanejvýš dva. Ale kto ho nahradí?

Nezačala práve kríza vývoja operačných systémov, ktorú spustila firma ovládajúca 90% (neberte ma začíslo) trhu? Nové segmenty počítačov tu sú, ale operačný systém šitý priamo im na mieru nikde. Možno to vstúpi do dejín ako príbeh o tom, ako sa monopolista sám porazil z vlastnej iniciatívy. Leda že by začal konečne Microsoft najprv marketingovo a neskôr reále vyvíjať namiesto univerzálneho operačného systému, systémy platformovo špecifické.