Zábudlivosť ako prejav slobodnej vôle človeka

V slobodnej krajne si môžete robiť slobodne čo chcete, aj sprostosti

Je to moje známe pravidlo. Spomenul som si na to, keď som sa zas po dlhšom čase holil. Usúdil som, že je načase vymeniť žiletku. Keďže sa holím len raz za čas, musím používať klasické téčko s klasickými žiletkami. Tie moderné vymoženosti od Matela, teda od Wilkinsona či Gilettu, sa upchajú po jednom ťahu. Ale naspäť do kúpeľne.

Tak som teda siahol po balíčku a vybral náhradnú. Bola posledná a pod ňou… Chlapi to poznajú. Zavedené firmy to robia už desiatky rokov, možno storočia. Na samý spodok škatuľky, namiesto šiestej žiletky vložia kartičku:

Remember to buy more Wilkinson Sword blades this morning.

Žiletka. Symbol tradičných hodnôt. Chlapi sa ňou holia odkedy nejaký nešika, ktorý sa britvou vždy porezal, vymyslel bezpečnejší spôsob holenia.
Verím tomu, že citovaný text sa opakuje v škatuľke po desaťročia. Po desaťročia pripomína chlapom, aby na seba nezabúdali. A oni zabúdajú.
Stále na seba zabúdajú. Inak by to tam nebolo.

A teraz si predstavte modernú domácnosť. Na každom tovare, na každej škatuľke štítok s elektronickým kódom. Prejdete s nákupom cez vchodové dvere a Centrálny Mozog Domácnosti (CMD) zaregistruje, že počet žiletiek s zvýšil o 5 kusov. Keď ráno pred holením starú žiletku vyhodíte a nahradíte ju v téčku novou, škatuľka žiletiek vyšle signál do CMD a ten zníži počet o jedna. Počas pol roka by som sa dopracoval k nule a CMD automaticky objedná nové balenie.
Žiadna kartička, ktoré spolieha na moju disciplínu a zmysel pre zodpovednosť. Žiadna možnosť sa slobodne rozhodnúť, či si ich kúpim dnes, zajtra či o týždeň. Prípadne inú značku.
CMD sa o mňa na pozadí postará. Žiadne zabúdanie. Žiaden nedostatok z nedbalosti.

Myslím, že zábudlivosť, roztržitosť sú prejavom slobodnej vôle človeka. Uvidíte, čoskoro sa stanú výsadou. Som hrdý na to, že si doma môžem robiť čo chcem. Aj sprostosti. Aj zabudnúť kúpiť žiletky.

1 komentár pri “Zábudlivosť ako prejav slobodnej vôle človeka

  1. Spätné upozornenie: Zamneď: Diktatúra lepšieho dobra hneď, alebo slobodný trh za tri roky | M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.