Zamyslenie nad webom, menom a priezviskom a Twitterom

Sledujem, že sa vyrojilo nad Twitterom hafo veľa rôznych nadstavieb, ktoré robia z mikroblogingu o 140 znakoch úplne inú službu. Aký zámyseľ s obchodným modelom má pôvodný Twitter, to je záhadnejšia ako veci za horizontom udalostí.

Twitter stagnuje, paraziti hodujú

Slovo parazit v mojom vnímaní nie je synonymom pre niečo zlé. Je to pomenovanie niečoho, čo využíva to najlepšie z pôvodnej služby a, na rozdiel od symbiózy, povedie k zániku hostiteľa na nedostatok zdrojov. Parazit sa vyznačuje veľkou šikovnosťou, ako si svojho hostiteľa kolembať a udržiavať v nevedomosti o svojej existencii.

Keď už rozoberám ten mikrobloging, prihodím aj snímku obrazovky, ktorú som pred nedávnom rýdzo blogol. Nazval som si to: Mikrobloging v poslednej agónii – foto

Možno to celé má čosi spoločné s problémom obecní pastviny, ako o ňom toť nedávno písal misantropiský šarvanec. Je to zdarma, tak to treba náležite ľavičiarsky zužitkovať. My zrelý tridsiatnici pamätáme živo na heslo našej mladosti: Kto neokráda socializmus, okráda svoju rodinu.

Nie služby, ale úžitok je cieľom

Do mozaiky by som tiež pripojil Danov povzdych, ktorý utrúsil vo Facebooku:

Mikroblogging ani statusy ve Facebooku svět nezmění, je to jen další bublina a příklad slepoty způsobené září nové věci. Zdroj: facebook.com

Ako som bol býval bol napísal v článku Sociálne siete súčasnosti sú v dobe prehistorickej: Sú len dve rozumné možnosti využitia rôznych twiterov, jajkov a facebúkov:

  1. Veľmi uzavretý nástroj pre čisto súktomné účely
  2. Veľmi otvorený

Všetko ostatné je len strata času. Jedine ak tomu venujete akurát tak toľko, koľko zaberie jedna cigaretka, ako bol trefne kvantifikoval jednu facebookovú časovú jednotku zrelý štyridsiatnik Peter.

Pokiaľ originálne služby nedokážu speňažiť jeden alebo druhý model svojich užívateľov, skončia ako vyžratá pastvina a užívatelia sa presunú o kus ďalej, kde je doposiaľk trávička dostatočne zelená. Nie že by to bola pre mňa nejaká škoda a chcel by som byť k tým súkromným firmám nejako filantropický. Len si tu tak pre seba triedim myšlienky, veď je toto tu blog.

Prichádza doba mena a prizviska

Akokoľvek, niečo zásadné sa deje na pozadí. Sú tu dva zaujímavé momenty:

  1. Ak máte kriticky dostatočnú masu foloverov, tak si s nimi vystačíte na to, aby ste sa dozvedeli ako beží svet, čo dobré uvariť a aký filmík pozrieť.
  2. Zlepšuje sa kvalita a zvyšuje sa množstvo práce, ktorú odmakajú facebooky, picasi, google na pozadí.

Tieto dva momenty sú podľa mňa práve to, čo robí zo súčastného webu skutočne web 2.0  Doteraz bol centrom internetového sveta URL, teraz to je konkrétny človek. Internet speje ku koncu hračkárskeho obdobia nickov a začína reálny život mena a priezviska.

Blahej pamäti v roku 1997 (to je dávnejšie ako dávno) som pri jednej ceste z práce domov povedal:

Keď začnú mať  počítače farebné skrine, začnú byť konečne použiteľné pre všetkých.

Dnes by som povedal:

Keď bude v prostredí internetu normálne vykanie si, uverejnenie telefónneho čísla a používanie mena a priezviska, začne byť internet nástrojom a priestorom pre všetkých.

Pokračovanie v novom roku.

4 komentáre pri “Zamyslenie nad webom, menom a priezviskom a Twitterom

  1. Pri tom zavere by som nebol taky optimista. Ochota zverejnovat svoje udaje potrva len do doby, kym sa nastroj nestane masovkou (co sa u FB stalo na Sk/cz stalo asi pred 3-5 mesiacmi a kym to niektori ludia nezacnu zneuzivat (zatial len u celebrit, ale nie masovo) a kym to neobjavia marketeri (pracuje sa na tom). Uvidime v roku 2009.

  2. Ten záver je krásne vystihnutý a pomaly to už začína. Ja svoje osobné údaje zverejňujem na mojom blogu. Veď keď daćo tvorím a je to podľa mňa dobré, som ochotný sa pod to podpísať svojím pravým menom a nie dajakým Nickom, ktorý má v sebe čísla a rôzne znaky namiesto písmen (pozdravujem gaming komunitu), napríklad, keď som Tomáš Kusenda mal by som nick 70m@S alebo t0m@5k0 alebo daco podobne….

  3. braque, neviem či ide o rozhodovanie sa medzi optimizmom alebo pesimizmom. To konštatovanie je prosto fakt a na jeho potvrdenie si počkáme práve do momentu, keď to (vykanie, tel. čísla, plné meno) bude normálne.

Komentáre sú uzavreté.