Adsense pre RSS so smrteľnými problémami

Asi 20. októbra som sa vrámci svojho Adsense účtu konečne dopracoval k možnosti používať Adsense v RSS kanáloch.  Od prvotnej žiadosti na spárovanie môjho Feedburner konta a Adsense účtu prebehlo, brate, mesiac a pol. Takže keď už sa to konečne stalo, tak som to naštartoval, podpálil som kanál tohoto blogu a poviem rovno výsledok: Zhorel do tla.

Zásadné výhrady

Celá služba beží tak, že originálny RSS kanál spracováva služba Fedburner.com. Ten si dáva načas so zaregistrovaním zmeny v RSS kanále.  A kým sa obsah RSS kanála dostane konečne na svetlo sveta, Google to preženie ešte cez nejaký svoj google-fed-proxy.  Navyše  RSS kanál s reklamou Google dostáva úplne novú URL, takže jednou možnosťou ako nenaštvať doterajších užívateľov je nastaviť 301 na pôvodné URL.

Potiaľto by to bolo ešte ako-tak v poriadku nebyť nasledovného zistenia: Vrámci testovania počas 7 dní mi 4x vracal kanál chybu 502.  Potrebuje toto viacej komentárov? Veru nie, to si vyžaduje zrušenie.

Filozofia nového dizajnu blogu 4M navyše počíta s RSS ako zásadným miestom vstupu jednej skupiny návštevníkov na blog 4M.  Pre čitateľov ponúkam stránky článkov v štruktúre obvyklej pre čítanie obsahového webu (teda vertikálny dizajn), pre surferov a roboty ponúkam titulku blogu ako rozcestník do útrob obsahu blogu 4M (teda horizontálny – rozcestníkový dizajn). Preto je pre blog 4M kriticky dôležité, aby RSS kanál fungoval tak ako sa patrí.

Retardér Google Reader

Celkovo má Google nejaký divný prístup k RSS ako k nástroju rýchlej informovanosti o tom, že sa objavil nový článok.

Tento blog vrámci svojej histórie bežal už na 3. rôznych CMS systémoch a každý z nich produkoval RSS kanál na inej URL. Aby som si zachoval odberateľov a neprudil ich žiadosťami o zmenu vo svoje čítačke, mám každú z pôvodných URL presmerovanú vždy na najnovšie miesto produkcie RSS kanála pomocou presmerovania 301. Každú z pôvodných URL mám zadanú vo svojej čítačke Google Reader, aby som videl, že veci fungujú a každý dostáva porciu nových článkov. Takže viem porovnať, kedy sa Google Readeru konečne uráči zaregistrovať zmenu v tom ktorom URL RSS kanála. A rozdieli sú v hodinách, priatelia.

RSS len vo vlastnej réžii

Už pradávno mám o feedburnerovi nelichotivú mienku a tá sa tentokrát potvrdila mierou vrchovatou. RSS kanál webu považujem vo všeobecnosti za kriticky dôležitú službu čitateľom.  Vždy som sa vyhýbal zveriť prácu s RSS kanálom externej aplikácii. Tentokrát ma premkla zvedavosť, aké štatistické čísla sa ukážu v Adsense konte ohľadne odberateľov môjho RSS kanála.  Bola to zaujímavá skúsensoť. Krátka a uzavretá kapitola.

Zdieľať?