Zamneď: Ak kresťania nebudú nič robiť, budúce generácie sa obrátia pre nové vzory inam

Tieto Zamyslenia na nedeľu sú hlavne plné otázok. Nechcem dávať žiadne veľké rady. Skôr podnietiť vaše zamyslenie sa. Možno ste si všimli, že otázky často kladiem vo svojich textoch ako nástroj pri dokazovaní. V týchto nedeľných zamysleniach sú otázky len a len nástrojom povzbudenia k vašej úvahe. Žiadna z odpovedí nie je lepšia a už vonkoncom sa nesnažím, na rozdiel od dôkazu, odpovede dávať.

Pri potulkách po internete som narazil na článok Papež navštívil Kalábrii – ostře odsoudil místní mafii.

Přímo během odpolední mše pod širým nebem v Sibari pak odsoudil jednu z nejnebezpečnějších skupin organizovaného zločinu v Itálii, mafiánskou organizaci ‚Ndrangheta, která působí právě na jihu Apeninského poloostrova. Papež ji označil za příklad „adorace ďábla“. Mafiáni jsou podle něj vyobcováni.

„Ti, kteří ve svém životě následují tuto cestu zla, jak to činí mafiáni, nejsou přijati bohem. Jsou exkomunikováni,“ prohlásil papež před desetitisíci lidmi. „Proti tomuto zlu je třeba bojovat, musí být odstraněno. Musíme ho odmítnout,“ dodal František, podle něhož musí také církev napnout všechny síly k boji proti organizovanému zločinu. Podle agentury Reuters to byl nejsilnější papežský výpad proti organizovanému zločinu od roku 1993, kdy papež Jan Pavel II. tvrdě kritizoval sicilskou mafii.

Zdroj:  Papež navštívil Kalábrii – ostře odsoudil místní mafii — Svět — ČT24 — Česká televize.

Pod článkom si kde-kade robia ateisti, agnostici či len neveriaci z toho vtipy.

  • Te exkomunikace mafiani nepochybne velmi lituji
  • Teď všichni mafiáni půjdou do kostela a už nikdy nebudou hřešit…
  • Haha, a co bude církev dělat? Chodit s kadidlem kolem jejich domů a modlit se za ně?
  • To je tedy potrestal-ti se opupínkujou.
  •  Tak to když je papež odsoudil to asi mafie skončila… Co teď budou dělat?  ololol

Keď sa povie morálna autorita a civilizačné korene Európy.

Či sa vám to páči alebo nie, niekde tie korene našej dnešnej morálky siahajú. A, je to pre mnohých prekvapenie, je to pre nás v Európe kresťanstvo. Tak ako definovalo kresťanstvo dobro a zlo pred tisícročiami a ako sa v čase táto záhrada plela, podľa toho dobro dnes rozlišujeme.

A, zas to prekvapenie, kresťanstvo nie je raz a na vždy dané. Žije a tak vytvára, modeluje, rozvíja tie morálne korene.

Tisíce rokov staré korene, desatoro, sú pre európsku spoločnosť užitočné. Aby boli rovnako dnešné skutky kresťanstva koreňmi pre budúce generácie, musíme niečo robiť dnes. Z ničoho nevzniknú. (Mimochodom, považujem to za najväčší podraz Vesmíru, Stvoriteľa a Náhody na mne pri stavbe fyzikálnych zákonov.) Ak kresťania nebudú nič robiť, budúce generácie nebudú mať čo plieť a obrátia sa pre nové vzory a nové modely inam.

Na výber sa ponúka všeličo. Naozaj je, tak o cca 500 rokov za Novým zákonom zaostávajúca konkurencia, pre európsku spoločnosť civilizačná výhra?

Viete priatelia, za 40 rokov som už toho zažil všeličo. Všeličo som sa naučil. A tak mnoho vecí pre mňa stratilo kúzlo prekvapenia, neznámeho. Okrom dvoch vecí:

  1. morálny princíp v nás
  2. dokonalá jednota nekonečného vesmíru s kvantovou fyzikov

Je pre mňa nekonečná záhada kde sa v nás deje ten základný princíp, pomocou ktorého dokážeme obetovať svoj ľudský život v prospech existencie spoločnosti. Matematika hovorí jasne: V skupine, kde sú všetci dobrý, tak jeden zlý významne získava. Skupina je dlhodobo úspešnejšia, keď sa dodržiava princíp oko za oko, koláč za koláč. Napriek tomu, náš morálny princíp nám spôsobuje nepríjemný pocit, keď sme zlý. Logika hovorí, že to robíme dobre, ale to niečo v nás…

Som rád, že to otec František pripomenul. Tak ako bol Ján Pavol II. mojim pápežom, môže byť František pápežom mojich detí. So si tak istý, že môže byť o ich morálku dobre postarané.