Cieľavedomosť a dôvera vo vlastnú predstavu sveta sa opláca

To naozaj nepotrebuje komentár:

Podporu Evropskému fondu finanční stability (EFSF) na summitu zemí G20 v Cannes neslíbil prakticky nikdo z členských zemí. Podle agentury Reuters to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Záchranný fond eurozóny nepodpoří skoro nikdo z G20 – iDNES.cz.

Vycestovať, vysvetľavať sa možno aj oplatilo. Aspoň boli pripravení. Nehovorím, že práve toto rozhodlo a že by bez Richarda Amíci netušili vo co gou pri vytĺkaní dlhov dlhmi,  Ale každý kamienok je dobrý a sila mozaiky je práve v každom jednom kamienku.

Hm, škoda, že keď dôjde na činy, človek už pri tom nemusí byť. Asi mal viac zakričať.

V zdôvodňovaní jeho stanoviska zaznievalo aj, že Gréci preukázali vysokú mieru salámovosti k pravidlám EU. Tak prečo im zrazu dôverovať. A neprešiel ani týždeň – dva a najvyšší Grék ukázal, ako má na saláme snahu ostatných krajín mu pomáhať.

Súviasiace veľmi zásadné o demokracii

Zaznelo párkrát, že je to od ostatku EU diktát a že by sa Grécko malo samo rozhodovať. Áno, rozhodne majú občania Grécka na to sebaurčujúce rozhodovanie právo. Nalejme si teda čistej pepsikoly a ukážme si, kto ten diktát spôsobuje.

Ten diktát im dáva celkový zostatok na účtoch v štátnej kase.

Ráno o 8:00 dňa 1.12.2011 (alebo o deň skôr či neskôr) totiž Grécko nebude mať na účte ani smrad po prde. Dňa 8.12. ráno o 8:00 bude musieť vyplatiť mzdy, dôchodky a tak ďalej a tak podobne. A práve tomuto sa kde-ktorý trpaslík a kde-ktorá mamina v EU snaží predísť.

Osobne si myslím, že to malo dôjsť až do konca  a následne sa mala riešiť sociálna pomoc.  Čiže nechať ich skrachovať. Odpísať tie dlhy. Definovať nútenú správu pre grécky eu-región podľa osvedčených postupov napríklad z bavorského eu-regiónu či prešovského eu-regiónu.

Ale dobre teda, keď už väčšina chce, aby sa to urobilo inak, tak teda so vztýčenou hlavou sa podriadim vôli väčšiny.

Áno, demokracia a právo na národné sebaurčenie sú dôležité.  No Gréci na to mali myslieť vtedy, keď si nenávratne požičiavali a s každým eurom deficitného rozpočtu strácali svoju národnú svojbytnosť.

A čo na to Jan Tleskač

Klaus hovorí, že treba mrknúť aj na druhú stranu jednoeurovky. Veď niekto tomu Grécku požičal. A ten niekto musel tušiť, že už je to za hranicou dobrého vkusu. Nehrajme sa na dnešných! Doviesť dlžníka ďalšími pôžičkami do stavu totálnej kontroly síce nie je ktovie ako etické, ale je typicky veriteľské. Hlupák sa nechá pokoriť, rozumný si požičiava tak, aby si pomohol k lepšiemu zajtrajšku. A najrozumnejší si napožičiava až toľko, že to nakoniec niekto tretí za neho zaplatí.

Tí francúzski a nemeckí bankári, ktorých budeme z euroválovov utešovať, to mali spočítané dobre.  G20 jasne povedala, že sa prepočítali.  Škoda, že tí, čo vo vnútri EU tvrdili to isté, boli prehlasovaní.