Geekovia sú o 7 rokov pred dnešnými užívateľmi

Predchádzajúci článok som končil upozornením na dva články na štúdium angličtiny. Keď sa teda odtrhnete od prázdninového kurzu (pekne absurdné slovné spojenie) tohoto planetárneho jazyka, odpovedzte si na otázku, ktorú položil Cappy v komentári k článku Vymysli geekove “kraviny” misto podnikani, ktere skutecne vydelavaji?

„Je to tak. Geekové, teda jako my, mají úplně jiný náhled na svět. Jsou ve všem o dost napřed. Někdy je to výhoda, někdy ne. Z toho plyne i to vymýšlení kravin a prošlapávání slepých uliček. Běžný internetový uživatel má za geeky zhruba 7 let zpoždění. Tedy, chová se tak, jak se chovali geekové před sedmi lety.

Schválně si to zkuste podle sebe a řekněte si, co jste dělali na internetu před sedmi lety – a pak se podívejte na to, co dělá na internetu současná majorita 99 procent lidí.“

No ja pred siedmimi rokmi, teda, aby sa mi lepšie spomínalo, tak v roku 2000 som začal intenzívne pracovať s internetom ako štandardný užívateľ. Myslím, že som začiatkom roka objavil silu vyhľadávačov pri zisťovaní hlbších vedomostí o všeličom možnom. Jo, a tiež som prepadol Yahoo groups. Ale určite som nič netušil o HTML, o nejakom PHP sa mi ani len nesnívalo. Viem, že dlho som si myslel, že tie zobáčiky sú asi veľmi zložité a tým to pre mňa vtedy skončilo. Viac ma zamestnávala farmácia, teda skôr lekárenstvo, marketing a princípy fungovania databázových systémov. A myslím, že som urobil prvý audit skladového systému. Šéfka s hrôzou v očiach sledovala ako jej predvádzam ako zamestnanci môžu piatimi spôsobmi obchádzať skladovú evidenciu a pokladňu. Pri šiestom sa finančný riaditeľ opýtal, či to fakt máme nainštalované v lekárňach. Táto záľuba, hľadať diery v systéme práce, mi ostala dodnes.

V zásade je jedno, či ide o 7 rokov, či o 5, alebo o tri. Keď si to tak prehadzujem v hlave, vziať myšlienku z nadpisu ako fakt a pozrieť sa na svoje projekty touto prizmou, hm… Je to vždy ťažké, vcítiť sa do kože bežného užívateľa. Samozrejme sú rôzne dostupné možnosti, osloviť manželku, prvého okoloidúceho, zorganizovať užívateľské testovanie a tak podobne. No vrátiť sa o „n“ rokov späť a urobiť myšlienkový pokus v tomto duchu je celkom rýchle.

3 komentáre pri “Geekovia sú o 7 rokov pred dnešnými užívateľmi

  1. Často krútim hlavou nad „bežným užívateľom“. Dobre to vidím na okruhu svojich známych zo Slovenska/Čiech, väčšinou mladí ľudia v mojom veku. Na email niekedy neodpovedajú, ale na messengeri očakávajú okamžitú odpoveď aj keď mám status Away alebo Busy. Absolútna ignorácia nepísaných internetových pravidiel. Ale tie sa dajú naučiť len častým používaním internetu.

    Neviem či je to práve 7 rokov, ale určité oneskorenie v používaní internetu tu je. Ako hovoríš, takéto zamyslenie je dobré, keď sa robí nový projekt a nie sú peniaze/možnosti na testovanie.

    Čo som robil ja na internete pred 7 rokmi? 🙂 Myslím, že v tom čase mi kamarát pomohol založiť si moju prvú emailovú schránku (na post.sk); len okrajovo som tušil na čo to asi môže byť dobré. Odchádzal som vtedy študovať do Čiech a kamarát, ktorý mal s počítačmi skúsenosti mi hovorí: „Len si tú schránku založ, uvidíš, že sa ti zíde“. A mal pravdu 🙂

  2. no pred siedmimi rokmi som uz bol na nete vdaka dial-up pripojeniu, snival o rychlom a lacnom pripojeni, mal za sebou prve PHP skriptiky a vlastnu stranku 🙂 ach to boli casi… rozmyslam ze co take zasadne sa vlastne odvetdy zmenilo. dost mi pomohlo si ropomenut vyhladavanie na archive.org medzi mojmi stasimi projektami

  3. Ono sa tato skupina vola aj early adopters, teda ti, co vsetky novinky beru ako pridu. len je tam kratsie rozmedzie ako tych 7 rokov.

    inak pred siedmimi rokmi som uz pre zoapr ludi robil webstranky, potom prve php aplikacie, internet bol vtedy pokludnejsi, slovenske portaly si vedel naspamat a navstevoval ich, blogy tu este tusim ani neboli. akurat evolt ci zeldmanove zapisky sa dali citat uz aj vtedy.

Komentáre sú uzavreté.