Google Knol prestáva organizovať a začína vytvárať obsah

Google Knol – encyklopédia založená na autorstve prichádza.

Výrobca liekov Gopten a Isoptin musí mať radosť. Teda mal by radosť, keby v názve boli dve L. Aj Google musí mať radosť. O uvedení novej internetovej encyklopédie Knol píše dnes skoro každý. Teda mal by radosť, keby na prvom mieste vo výsledkoch vyhľadávania nevyskytoval odkaz Knol – Wikipedia, the free encyclopedia. Nuž, keď máte v rukách optimalizáciu pre vlastný vyhľadávač, musíte predsa ukázať, že Vy predsa sám u seba neoptimalizujete a nepreferujete svoje služby pred relevantnejšími zdrojmi dát. Ups, že by bola wikipedia relevantnejšia? 😉

Čo sa nám to teda uliahlo?

Asi najlepšie charakterizuje aktuálny stav článok Online encyklopedie Google Knol startuje

Dnešní Knol není určitě konkurencí Wikipedie a je evidentně poloprázdná: například po zadání klíčového slova computer jsem zažil značné zklamání, vyhledávač našel v Knol jen jedno heslo. Ostatně vyhledávač Google má aktuálně zaindexovaných z Knol jen 430 stránek! Za jak dlouho s tím něco komunita může udělat? 

Nuž, prešiel som si niektoré medicínske heslá. Som za každú srandu, ale keď spojím časovú a odbornú náročnosť s Adsense akožto najnižším stupienkom (formou) speňaženia vlastného obsahu na sieti, vychádza mi jediné: Prečo by to kto robil dlhodobo zadarmo pre veľkú korporátnu firmu? Keď napríklad v prípade Google Health si obsahovú časť Google pekne krásne kúpil.

Možno pre večnú slávu. Alebo… Čiastočnú odpoveď prináša text Help Improve My Google SEO Knol & Win a Free 3 Month SEO Training Trail Ale čo v momente, keď sa minú tie správne kľúčové slová? Kto bude mať v záujme vyrábať zadarmo text k heslu bešemalované růžovičky, aby mohol mať na Knole fotku a svoj Adsense kód?

Radšej marketing ako vývoj

A tu sa vynára zásadný problém, ktorý ani nikdy nebol výzvou, rovno sa urodil ako problém. Podľa dostupných informácii, Knol vytvoril  Google’s search quality team. A aj oni sami si uvedomujú:

“I do believe [Knol] does solve a search problem. The problem we have, unlocking what people know and bringing it online. This is another tool to help release some of this knowledge,” explains Cedric Dupont, the product manager for Knol. Zdroj: Share Your Expertise in Google’s Knol

Keď ste prvý s novou službou v novom segmente trhu, tak sa aj vývojárom podarí dobrý marketing. Keď ste druhý a ak vezmem do úvahy aj špecializované oborové encyklopédie a prípadne aj SERP 😉 ste 10 až jedenásty, tak potrebujete hlavne marketing a invenčných vývojárov treba poslať na mesiac na dovolenku.

Prerod od organizácie k tvorbe obsahu

A to nie je všetko. Google má, zdá sa, problém so sebadefinovaním a možno Knol ukáže, že Google už nie je firma, ktorá nevyrába obsah, ale ho len lepšie organizuje. (Povedal Google CEO Eric Schmidt v roku 2006). Na prezentácii v Sydney sa o udržanie tohoto mýtu snažili aj pri predstavovaní Knolu.

My mind goes back to sitting in the offices of Google in Sydney where in a presentation by a Google staff member (a fairly highly ranked one) I heard him say that Google was not in the content business and didn’t ever want to compete with their publishers sites. He said that they were in the business of organizing the world’s information and not creating it. Zdroj: Google’s Knol – A Wikipedia Killer or a Blog Killer?

Nasledovalo vraj ohromné mrmlanie v sále. Pochopiteľne. V súčastnosti sa pokročilý užívateľ internetu stretáva so zásadným problémom, ktorým je plytkosť informácii na webe. Takže internetové encyklopédie prinášajú nový obsah na sieť, nie ako ich papierové sestry, ktoré skutočne len známe poznatky učešú a prehľadne zobrazia. Alebo si mám vysvetliť tento slogan tak, že Knol bude vykrádať ostatné informačné zdroje? Text zobrazený na piatich obrazovkách už naozaj nie je trojriadková anotácia zobrazená v SERP. Ale ono to bude inak. Google povie: To my nie, to autor, komunita skopírovala heslo z Wikipedie ;-).

Zhltne Google obsah internetu?

Štatistiky ukazujú aké mizivé percento ľudí kliká na odkazy na 11 a vyššom mieste v SERP. Predstavte si situáciu, keď na prvom mieste bude Knol, na druhom a treťom doplnkové zdroje z Google knihy a Google obrázky. Heslo v Knol bude zozbieraním kľúčových aj doplnkových informácii z webov na 4-10 pozícii. (To my nie, to autor v honbe za nejakým obsahom k tomu Adsense.)

Na sieť prichádza nová skupina užívateľov. Sú to ľudia stredu krivky prirodzeného rozloženia vedomostí a skúseností v populácii. Týmto ľuďom bohate stačí prvý zdroj informácii, ktorý, podľa ich priemerných schopností analýzy, sa zdá dostatočne pravdivý a dostatočne obsiahly.

Nie je už konečne čas prijať vrámci interných firemných pravidiel klauzuly o prísnom zákaze podporovania konkurencie?  Jaj pardon, veď to je samozrejmé. Naozaj ?!?

Akokoľvek, my v našom jazykovom prostredí môžeme byť v kľude. Páni a dámy so SAV a iných voľnokapacitných ustanovizní môžu zatiaľ ladiť kompilačnú formu. V súčasnosti nie je ani náznak akejkoľvek lokalizácie či podpory iných jazykov ako angličtiny. No Google v ostatnom čase lokalizuje svoje služby o sto sedem, takže je predpoklad, že sa veci pohnú.    K arabčine a španielčine ale isto skôr ako k slovenčine či češtine.

Zdieľať?

4 komentáre pri “Google Knol prestáva organizovať a začína vytvárať obsah

  1. Tak som si dal v Knol vyhľadať pár slov a fakt tam toho zatiaľ veľa nieje. Otázka čo sa natíska teda je: Napísať o niečom v čom sa dobre vyznám na Knol?

  2. nevidel by som to tak pesimisticky. Niekolko dovodov na publikovanie- mam odborny clanok na ktory som hrdy- preco by som ho nedal na knol, ked mi ho pomoze zviditelnit a zaroven prizna autorstvo (na rozdiel od wiki ) a k tomu mozno an nejake peniazky z AdS.

  3. Zaujímavá analýza, s ktorou súhlasím. Dúfal som, že Knol neohrozí postavenie wikipedie práve pre jej demokratickú a otvorenú povahu. Teraz o tom začínam pochybovať, keď tento článok je ohraničený zvrchu, sprava a zospodu reklamami Google…

Komentáre sú uzavreté.