Dve novinky od Googlu – Ajax Search API a ofarbená osobná stránka

Google minulý týždeň vypustil dve novinky. Jednou je Google AJAX Search API – Wizards a tou druhou Official Google Blog: Personality goes a long way kde hlavnou novinkou je možnosť vybrať si zo šiestich tém, prípadne si urobiť vlastné CSS.

Google AJAX Search API

Toto sa mi veľmi páči. Hneď som si to implementoval do stránok Lekáreň na webe – zaujímavosti zo sveta farmácie. Pekné, elegantné. Stačí kliknúť na jeden z preddefinovaných kľúčových slov a zobrazia sa vám výsledky vyhľadávania. Podobne ako RSS agregátor, no v tomto prípade sa vyhľadávač jasne profiluje ako agregátor správ. Kdesi kamsi ktosi o tom tiež niekto minulý týždeň písal.

Podfarbená osobná Google stránka

Keď rozšírite klasickú adresu www.google.com o /ig/ dostanete sa do svojej personalizovanej osobnej stránky. (takže celá adresa je www.google.com/ig ) Na prístup potrebujete Google account.

Veľmi som to nepoužíval. Trochu som sa s tým pohral a ostala táto služba z moje strany viac-menej nepovšimnutá. No v ostatnom čase sa vylepšila o možnosť dať si tam ako jeden blok Gtalk. To je pre mnňa veľmi zaujímavé. G-talk používam ako svoj primárny IM trepoš. Používam ho aj ako klienta pre ICQ. (Návod ako dostať ICQ do gtalku (via www.spravodaj.madaj.net) Keďže sa často vyskytujem v rôznych lekárňach, je pre mňa jedno webové miesto na prístup k e-mailu a IM vcelku fajn.

No a predminulý týždeň sa personalizovaná domáca stránka vylepšila o farbičky. V zásade je mi to ukradnuté, či je stránka modrá, či biela, hlavne keď nie je milka-fialová (vlnová dĺžka tejto farby je rezonančnou frekvenciou môjho žalúdka). No zaujímavé na celom riešení je niečo iné. Obrázok pozadia sa počas dňa mení s ohľadom na aktuálny čas. Proste slnko putuje od rána do večera po oblohe, z ľavej strany stránky do pravej strany stránky. Aj obloha sa mení. Ranné zore, obedný hic a večerný romantický západ slnka. (téma Beach).

Túto CSS fintu by som si chcel v nastávajúcom redizajne vyskúšať. Naozaj sa mi páči táto idea. Pre osobné stránky, blog sa mi to zdá naozaj super, keď farebné ladenie stránky reaguje na dennú dobu, mesačnú fázu a tortičkou na čerešničke by bola zmena farebného ladenia v závislosti na počasí. Všetky technológie sú evidentne k dispozícii. Osobné stránky/blog by mali byť podľa mňa pekné, lahodiace oku. Účelné a pekné zároveň.

Aktualizované 26.3.:
Súvisiace:
Easter Egg in Google Personalized Homepage
Themes for Google Personalized Homepage
Zdieľať?