Nacisti dostali na Ukrajine štátotvorné 2% hlasov a na Kryme sa nehlasovalo

Demokratické koliečko na Ukrajine je po revolúcií na Majdane na konci. Život a práca porevolučného času všedných dní na svojom začiatku. Áno, tak to je: Revolúcia trvá pár dní a potom nastáva niekoľkomesačná demokratická konsolidácia, aby sa mohlo roky žiť a mať pokoj na tvorbu. Bodkou za každou revolúciou sú vždy voľby.

Na Ukrajine bola priemerná účasť. Rusko znemožnilo okupáciou uskutočniť voľby na Kryme. Podobne sa kvôli ruským samopalníkom na uliciach a samozvaným výtržníkom na tamojších radniciach nekonali voľby v asi 1/5 územia Dombasu a Luhanska.

Výsledok je taký, že prvýkrát sa do parlamentu nedostala komunistická strana. Ach aké západné, dokonca západnejšie ako v ČR.  Keď si uvedomíme, že tá strana mala na Ukrajine tradíciu 70-90 rokov. Nuž, pekne.

Ďalším výsledkom je, že podpora nasictických riešení bola cca 2% pre Pravý sektor a ešte nejaký ten oný. Tým končím akúkoľvek debatu o nacistoch Pravého sektora v Ukrajinskej vláde. Človek to samozrejme tuší, ale len demokratické voľby vám dajú do ruky jasný pendrek na propagandu od debilkov omieľajúcich pravdy z príručky putinizmu.

Ďalším výsledkom je, že sa dokonale vyfarbili pohrobkovia zbabelého prezidenta čo ušiel domov za svojim ruským chlebodarcom. Najviac nakupovali hlasy a zdá sa, že to boli vlastne jediné hlasy čo dostali. Doprajme im ich. Je to tak trochu paradoxné vracanie nakradnutých peňazí ukrajinskému ľudu.

A aby som nezabudol, v slobodných a demokratických voľbách si občania Ukrajiny bez akejkoľvek hrozby zbraní pri svojich hlavách zvolili  proeurópske strany. Napriek tým tonám rubľov investovaným do propagandy. Napriek zatváraniu kohútikov s plynom tesne pred zimnou. Napriek…

Uvidíme, čo budú hovoriť pozorovatelia, keď sa vrátia a spíšu správy. No už od pohľadu z diaľky – Ukrajina je normálna priemerná demokracia, rovnako priemerná ako kdekoľvek v EU. Priemerná účasť, priemerné pochopenie kto s kým a za čo, priemerné kupovanie hlasov, priemerná kampaň. Taká priemerná demokracia.

Tak ako aj my po voľbách, tak aj ukrajinskí občania môžu teraz dúfať, že zástupcovia, ktorých si zvolili naplnia svoje volebné programy a nebudú si vymýšľať novinky na ktoré mandát nedostali.

Ak si dobre pamätám, na pôde OSN stále nebol Krym uznaný za súčasť Ruska a nebol teda ani uznaný za NEsúčasť Ukrajiny. Podobne OBSE. Možno by bolo dobré obžalovať Rusko za zmarenie ukrajinských volieb na svojom (ukrajinskom) území a teda miešania sa do základných ústavných práv zvrchovanej krajiny. Len tak cvične, aby reč nestála a bolo čo napísať do učebníc dejepisu. Jasné, že si od toho veľa nesľubujem. Ale ani také pokĺznutie jazyka ruského zástupcu, že si vzali Krym lebo mali viac vojakov a tankov, by nebolo málo.

V prípade niekoľkých kilometrov štvorcových v Donesku a Luhansku to isté, ale stranami sporu sú Ukrajinsská vláda a výtržníci na radniciach. Budeme sa chvíľu tváriť, že 75% z nich nie sú povinne dobrovoľní držitelia ruských pasov na nenáhodnej dovolenke.

 

Zdieľať?