Nebyť za idiota, to je motto rušenia výnimiek

Vraj sa tu idú zvyšovať dane? Fatálny omyl. Tieto opatrenia rušia výnimky a zľavy čím sa zaplátajú zneužívané diery.

Zo života výnimiek

Ty si hlupák zamestnanec a berieš mzdu? Keby si dostal 12x dar zo sociálneho fondu  a na výplate bolo napísané príspevok k životnému jubileu tak neplatíš odvody. O výplate formou poukážok sa už ani nezmieňujem. Nevieš v tom chodiť, plať!

Keď prepíšete byt na deti, budete im platiť za prenájom a za deti vyplníte daňové priznanie, dosiahnete na ďalší daňový bonus.

Ak pôjdete na služobku pre zamestnávateľa autom vašej manželky, nebude ani on ani vy musieť platiť cestnú dať. Prečo? Ja vám fakt neviem, ale v zákone to tak je a daňový úrad vám tento výklad aj s príkladom naservíruje na podnose. Stačí len vedieť.

Hlupák zamestnanec, ktorý v tom nevie chodiť  a neuplatňuje si 60% paušálne výdavky spisovateľa. Že to písanie je reálne dve vety každý mesiac na nejakom obskurnom internetovom plátku… Vie v tom chodiť, ušetril. Ale na kom?!?

Hovoríte, kto by to takto robil? Nuž, hovorí sa, že bohatí sú preto bohatí, že menej míňajú 😉

Za debila kvôli štátnym pravidlám

Viete, nikdy som nemal rád rozhovor s mojou mamou v čase môjho prerodu zo študenta na zamestnanca o tom, do akej poisťovne som sa mal dokedy prihlásiť, aký poplatok dokedy zaplatiť. Vždy som vyzeral ako ignorant. Naopak, ona v tom vie chodiť. Pozná všetky termíny, povinnosti, sleduje zmeny, výnimky… Ale je toto účelom štátu?

Keď Jožo Miháľ na svojom Facebooku (alebo kdesi inde vo virtuálne) vyhlásil, že všetky tieto neprehľadné záležitosti vyčistí, najprv som mu napísal, aby som sa teda uistil, že fakt dobre vidím, či to myslí vážne. Jozef Miháľ ma uistil, že absolútne vážne.

Viete, ten istý Jožo napísal knihu o tom, ako sa v daňovom a odvodovom systéme súčasnosti pohybovať a využiť jeho zákutia do maximálna. Z jej predaja má zisk, z ktorého žije. Viete, Jožo mal firmu, ktorá organizuje školenia pre mzdárov, aby vedeli ako v tom systéme majú chodiť. Takže čím zložitejší systém, tým lepšie pre neho. A on, tento istý Jožo, príde s myšlienkou, že vbehne do politiky preto, aby systém zjednodušil a aby všetko to, čo doteraz naštudoval a všetky tieto vedomosti, ktoré predáva aby mal na chleba a nejaké tie hypotéky, aby to všetko bolo od nejakého 1.1. úplne zbytočné.

Dobré úmysly dláždia cestu do pekla

Výnimky sú nástroje, ako podporovať nejakú skupinu obyvateľov. No každá výnimka má aj druhú stranu mince. A tou je problém, obrovský problém, ako zabezpečiť, aby výnimku využívali práve a len tí ľudia, ktorí do danej skupiny patria.  Ešte sa nikomu nepodarilo napísať výnimku tak, aby okolo nej boli dostatočne vysoké ochranné bariéry. Veď to poznáte – demokracia, rovnosť príležitostí, pozitívna diskriminácia a iné huncútstva.

Veď kto je to autor? Píšuci novinár do SME? Alebo aj ja, ktorý píšem na tento blog? Alebo som autor, ak napíšem procesný manuál pre nejakú lekáreň? Veď píšem…  Kto to určí? A keď život prinesie ďalšiu variantu publikovania a písania, čo potom?

Viete, ak by sme boli čistí a poctiví ako sú malé deti, nebol by problém s daňovými a odvodovými výnimkami. Ale stav je taký, že síce chvíľu fungujú ako sme si vysnívali, ale rýchlo sa nájdu ľudia, ktorí v tom začnú vedieť chodiť. Ide o peniaze, vlastné peniaze a rád by som videl toho človeka, kto by platil štátu viac ako mu prikazuje zákon. Len tak dobrovoľne.

Tretia strana mince výnimiek

Výnimky špeciálne v sociálnych odvodoch sú nástroj, ako podporovať niektoré formy príjmu. No vďaka tejto vlastnosti sa z výnimky v sociálnych odvodoch stáva nástroj kompenzujúci problémy v úplne inej oblasti. Dokonale ukážkovo to ilustrujú lekári, ktorí kričia, že sa… To je tak dokonale skrížené, že by som to nevymyslel, tak to ocitujem:

Platy majú podľa nich nízke už teraz. Po zaplatení odvodov z príjmov, ktoré dostávajú za pohotovosť doma, dostanú ešte menej.

„Je ťažké hodnotiť takéto opatrenia, keď dodnes nie je doriešené primerané a dôstojné ohodnotenie práce lekára. Platí to aj pri ohodnotení za službu v pohotovosti, kde roky dostáva almužnu a ešte aj z toho má platiť odvody,“

Ako sa vás dotkne zvýšenie daní a odvodov? | Spotrebiteľ | ekonomika.sme.sk.

Takže to, že spoločnosť nie je schopná nájsť peniaze na zaplatenie pohotovostí, ktoré doktori pre túto istú spoločnosť slúžia, je kompenzované výnimkou na sociálnych odvodoch? Vidíte v tom niekto logiku? Aha, jedna by tu bola. Problém chvíľu nie je vidieť. Vďaka zásahu v sociálnom systéme, zdravotný si oddychuje. Zahmlieva sa, hladina sa upokojí, aj vlk je sýty aj ovca sa pasie a na jazere a pasienkoch zavládne sociálny mier.

O učiteľoch a ich práci na dohodu namiesto normálneho zamestnania a prázdninách na pracáku platí to isté v bledomodrom. Schwarz-systém stavebných robotníkov si svoju farbu nesie aj sám. Do dokonalosti sa systém dostáva, keď každý občan poberá nejakú výnimku. Už nemáme k tomu ďaleko a možno preto sa rušenie výnimiek zamieňa so zvyšovaním daní.

Sny na záver

Žiadny zamestnanec už nebude za hlupáka. Nech sa príjem volá akokoľvek, bude sa z neho platiť všetko rovnakým systémom. Každý si vyberie formu pracovnoprávneho vzťahu podľa skutočných potrieb, nie podľa potrieb daňového priznania. A na daňovom priznaní a sociálnom a zdravotnom zúčtovacom doklade bude 128 kolóniek pre rôzne formy prímu, ale v kolónkach odpočítateľnej položky a sadzby budú predtlačené čísla. Sloboda a solidarita. Sloboda výberu a istota fungujúceho solidárneho systému záchrannej siete.

A keď sa začnú daňoví poradcovia húfne hlásiť na úrade práce, budem oslavovať.  Napríklad pri vatre zo zbytočných daňových a odvodových príručiek. A ako prvú slávnostne podpálim Miháľovu knihu.

1 komentár pri “Nebyť za idiota, to je motto rušenia výnimiek

  1. Spätné upozornenie: Radšej zjednodušujme | M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.