Netbooky – podivný segment s podivnými praktikami

Nevýkonný HW, zastaralé koncepcie a teraz dokonca absurdne licencovaný operačný systém od Microsoftu.

Zvýhodnená cena Sedmičky pre netbooky bude pre výrobcov hardvéru dostupná iba vtedy, ak ich stroje nebudú vybavené väčším, ako 10,2 palcovým displejom. Microsoft prichádza s takýmto rozhodnutím v momente, keď sa celý segment pomaly, ale iste začína preklápať smerom k 12 palcovej platforme.

Sedmička – rovnaký systém, dve ceny | Správy | pocitace.sme.sk

Len tak ďalej. Čím viac budú v Microsofte vymýšľať, tým skôr príde konkurencia s rozumnou alternatívou nového operačného systému.

Viete, stojím a pozerám na segment netbookov s otvorenými ústami a nestačím sa diviť, čo to výrobcovia pod taktovkou WinXP vystrájajú. Keď si spomeniem, ako prišiel prvé Pocket PC… MS definoval čo to zariadenie musí mať a definoval to na úrovni budúceho vývoja. Nebol problém s podporou rôznych kariet, s podporou telefónnych funkcii…

Nebojím sa súčasný stav nazvať krízou stredného veku počítačov. Akoby nevedeli kam sa vydať, čo priniesť. Teda, HW by aj vedel, ale ten operačný systém je hádam brzdou najväčšou.

Tento článok píšem na laptope HP Compaq nx6110 z roku 2004. Netbooky z posledných čias ako by mu z oka vypadli.

Netbooky sa vyvíjajú absolútne absurdnou cestou regresie. Bez dotykovej obrazovky, bez telefónnych funkcii (dátové a hlasové pripojenie), bez projekčných možností, krátka (o dňoch nikto nechyroval) výdrž na batérie, stále väčšia a väčšie displeje a zariadenia…  Čím menej slotov tým väčší adidas.

Chcelo by to novú krv, nového hýbateľa , nový operačný systém postavený s ohľadom na budúcnosť.

Chcelo by to trochu viac rivality, ktorá by nútila natlačiť stále novšia a novšie technológie za stále nižšie ceny do budúcich zariadení.

A v segmente domácností konečne treba, aby prišli zobrazovacie zariadenia umožňujúce ovládanie gestami prostredníctvom aspoň dvojmetrového obrazu. Lebo dnes je počítačom do domácnosti „displej“. A to je koncept, ktorý je od dnešných netbookov a celého marketingu okolo počítačov do domácnosti vzdialenejší ako cesta na Mars pre mňa.

2 komentáre pri “Netbooky – podivný segment s podivnými praktikami

  1. 1. 1GHz procesor s 1 GB RAM stačí na většinu současných aplikací, pro které je netbook určen.

    2. Místo XP je možné mít netbook s Linuxem, je to i levnější.

    3. Generace netbooků s dotykovým displayem je doslova na spadnutí, ale 12″ by byly poněkud drahé, ne?

    4. K čemu projekční možnosti, když je možné mít prezentaci online?

  2. 2. vcera som pozeral alza.sk, mininotebooky, tie najlacnejsie sa vytratili z ponuky a tak z ceny okolo 7000 Sk su tymi najlacnejsimi stroje atakujuce sumu 10000 Sk. Verzie s linuxom sa mihli na zaciatku a cca pred mesiacom bola verzia s linuxom o par EUR drahsia ako verzia s WinXP.

    3. na spadnuti? Ved len nedavno tu bola celkom slusne definovana kategoria UMPC. Jedine, co mala chore bolo pomenovanie, ktore celkom urcite prispelo k ich umrtiu kedze „bezny“ spotrebitel ich musel povazovat za „diablovu pomstu“.

    4. Martin myslel zrejme tie projekcne schopnosti inak, mohol by to upresnit.

Komentáre sú uzavreté.