PRP: Viete koho sa dotýkal ten, koho ste sa dotýkali vy?

Všetko okolo eboly závisí od toho, ako pravdivo budeme dnes reagovať (inkubačná doba je o tom, čo urobím dnes a teraz pre iných) a či sme nepodvádzali včera (cesty prenosu z človek na človeka sú o tom, čo som spravil včera pre seba).

Minulosť

Medzi ľuďmi sa  vírus prenáša priamym stykom s infikovanými telesnými tekutinami ako sú napríklad krv alebo sliny. Takže priatelia, koho telesných tekutín ste sa včera dotýkali? A koho sa dotýkal ten, koho ste sa dotýkali vy? Teraz, keď sedíte za počítačom, už sa všetko okolo prenosu stalo.

Keď začnete uvažovať o prenose na vás, už je všetko dávno za vami. Už uvažujete len o minulosti. Nemá zmysel dnes riešiť vaše včerajšie dotyky.

Už chápete, prečo vo svojich textoch, keď spomeniem prevenciu, hovorím o tom, že musíme byť zavčasu preventívne opatrní? UŽ TO CHÁPETE?

Preberte si to ako chcete. Našťastie to nelieta vzduchom, takže dostať to nie je až také samozrejmé. A tiež nie je známe, ako sa bude prenášať v prostredí našich európskych hygienických zvyklostí. Ale ruky by som si prestal podávať už od včera. A oblizovať mŕtvych už predvčerom.

Vakcína ako nástroj pre olizovačov neexistuje. Proste nie je k dispozícii nič, čo by ste si pichli či zjedli a mohli ste potom oblizovať petriho misku plnú vírusov a choroba by sa u vás neprejavila.

Takže minulosťou sa nebudeme zaoberať, pozrieme sa do vašej súčastnosti.

Súčasnosť

Inkubačná doba vírusu Ebola môže byť v rozsahu od 2 dní do 3 týždňov (obvykle 7-10 dní) Takže čo urobíte dnes vy pre mňa a ostatných vo vašom okolí?

Budete pobehovať a šíriť vírus či paniku? Dnes je pre nás všetkých zásadne dôležité vedieť, že každý jeden z nás pôjde s každou jednou infekciou k doktorovi. Žiadna prechodená chrípka! Títo ľudia sú najväčším nebezpečenstvom dnes. Ľahostajní k svojmu okoliu. Debilné zvyky zo známych chorôb aplikované na ebolu sú dnes najväčším nebezpečenstvom.

NIČ TAKÉ STE NEZAŽILI!

Panika z eboly nemá zmysel. Strach z ľudí, ktorí pobehujú po ulici pokojne s chrípkou či angínou, ten je dnes na mieste. Ten je namieste odjakživa. To nie je nič nové. Bezohľadné správanie vyvoláva strach okolia odjakživa.

Nikto nemôže za to, že niekde stretol vírus či baktériu akejkoľvek choroby a jeho imunitný systém dovolil chorobe prepuknúť. Ale zásadné je, čo dnes s tou chrípkou, nádchou, žltačkou, angínou urobí! Bude pobehovať po Prahe ako ten debil čo ho chytali na Hlavnej stanici?

Budúcnosť

Úmrtnosť, to znamená počet mŕtvych z tých, ktorí boli nakazení, je 50-90%. Závisí od kmeňa vírusu. Takže v prípade nakazenia o akejkoľvek budúcnosti nemá vlastne zmysle hovoriť. Vaša budúcnosť sa scvrkne na 7-10 dní. Ak ste vírus niekde stretli a vzali si ho so sebou, žiadnu budúcnosť už nemáte. Potom je to už len lotéria s pravdepodobnosťami podobnými podania tiketu  v športke.

Budúcnosť máte, len keď sa vírus do vašeho tela nedostane.

Ja viem, neviete si to predstaviť. Úmrtnosť na akúkoľvek doterajšiu infekciu, ktorú sme zažili, je nula nula prd z nakazených. Na všetky také máme totiž očkovanie alebo antibiotickú liečbu. Ebola má 50-90% bez diskusii. Špecifická liečba, ktorá by váš organizmus zbavila vírusu, neexistuje.

NIČ TAKÉ STE NEZAŽILI!

Pri chrípkovej epidémii je nakazených kopa. Ale z týchto nakazených umiera len pár promile. A aj to nie na chrípku, ale na tie iné choroby, ktoré tí ľudia už mali dávno pred chrípkou. Dokonca aj na žltačku typu C sa síce s istotou umiera, ale až po rokoch.

Na gymnáziu na matematike sme riešili mnoho vtipných príkladov. Je taký matematický vtip z oblasti výrokovej logiky. Jedná sa o kopu zajacov a zajačíc. Každá zajačica má dve otázky, aby zistila či je jej jej zajac verný. Ak zistí, že jej je neverný, tak ho zabije. Zajace môžu odpovedať pravdivo aj nepravdivo. Už si úplné detaily zadania nepamätám. Len viem, že kým sa zajačice vypytovali, tak boli zajace v bezpečí. Ale v jeden moment to celé prasklo. Presne si pamätám otázku tej matematickej úlohy: „Na ktorý deň začne všeobecné zabíjanie?“

Takže na ten deň sa teraz čaká. Verte mi, nič také ste nezažili.