Rusko za jeden rok dokázalo zo seba urobiť bezvýznamnú geopolitickú nulu

Tak popíšem situáciu. V dejepise o niekoľko desaťročí sa bude písať ktovie-čo. Zhrniem len pár faktov.

V roku 2012 v spoločných vojenských jednotkách spolupracovalo NATO a Rusko v Iráku a Afganistane. Francúzsko, člen NATO, stavalo vojenské lode pre Rusko. Investície rozvynutých krajín v Rusku rástli. Je to trh s vysokým potenciálom. Sme na prahu turistického boomu od Soči cez tajgu až po Kamčatku.

V roku 2014 Rusko vojensky obsadilo Krym – územie zvrchovaného štátu.

V roku 2014 Rusko aktívne podporilo samozvané vojenské teroristické sily na území východnej Ukrajiny.

V roku 2014 sa vzťahy NATO a Ruska vrátili do čias studenej vojny 80. rokov 20. storočia.

 • Zvýšila sa intenzita cvičení pri hraniciach opačnej strany
 • Zvýšil sa počet  incidentov na hraniciach medzinárodného vzdušného a námorného priestoru.
 • EU spolu s USA zaviedli ekonomické sankcie ako nástroj tlaku na Rusko. Cieľom bolo priviesť Rusku k rokovaniu.

Stav na konci roku 2014:

 • Ruský rubeľ sa toporí do závratných výšin aj bez cialisu. 
 • Ruská centrálna banka zaviedla sadzbu 17%.
 • Ruské obchody prechádzajú na  platbu Eurom.
 • Cena ropy klesá a klesá a klesá a klesá.
 • Rusko je vylúčené z akejkoľvek medzinárodnej spolupráce pri riešení geopolitických otázok. Bezpečnostná rada OSN, jediná organizácia, kde má Rusko ešte zastúpenie, prestala fungovať.
 • Na Ukrajine, v Moldavsku si obyvatelia v slobodných voľbách vybrali strany naklonené západu, proruské politické strany prepadli.

Priatelia, tak sa na sklonku roku 2014 kladiem otázku: “Stalo sa Rusko rešpektovaným hráčom, tvorcom svetovej politiky?”

Naozaj si viete predstaviť, že zajtra bude niekto chcieť s Ruskom riešiť problém terorizmu? Chcieť. Z vlastnej potreby hľadať silného a užitočného partnera.

Vite si predstaviť, ako si volá Tusk (EU prezident) s Putinom a hovorí mu:

“Vieš, čo Voloďa, nedáme spolu konečne do poriadku tú Sýriu? Je tam niekoľko miliónov ľudí pod stanmi. Bolo by fajn, keby sa im podarilo pomôcť postaviť na nohy normálne fungujúci štát pre ľudí.

Minule sme fajne poriešili tú ebolu v Afrike. Naši doktori sa tak skamošili z vašimi, že profesným nápojom je už len vodka a Škóti poslali protestnú nótu, že teraz sa naozaj odtrhnú, ak neprijmeme smernicu o whisky ako profesnom nápoji.”

Viete si to predstaviť?

Priatelia, presne taký rozhovor sa vedie medzi spolupracovníkmi na geopolitických otázkach. Môžeme si hovoriť o nezasahovaní o nezávislosti, ale len v prípade skutočne fungujúceho štátu. Sýria takou nie je. Tam naozaj musí Ľudstvo vziať na seba dočasnú úlohu pomoci. Viete si predstaviť dnes, ako sa niekto z EU dohovára s Ruskom o tejto pomoci? Pritom Rusko má schopnosti, má prostriedky, má skúsenosti. Ale nikto mu neverí.

Rusku na konci roku 2014 neveria ekonómovia (pád rubľa, útek investorov), neveria mu občania (pád cestovania do Ruska), neveria mu ropný magnáti (nikto sa za Rusko nepostavil pri obrane pádu cien ropy).  Tak tomu naozaj len cynik môže hovoriť významný geopolitický hráč.

Áno, Rusko môže kamsi hodiť jednu preventívnu atómovku. Všetci ho začnú rešpektovať ako mávnutím kúzelného prútika.  Tak to robia bezvýznamné nuly. Len si spomeňte na svojho triedneho bitkára so základnej školy. Bachol po stole a všetci sa dekovali. Zo strachu.

V roku 2015 naozaj musíme nájsť spôsob, ako toho bitkára povzbudiť k slušnosti. Rusko je na prahu ekonomickej krízy a učebnica dejepisu nám ponúka dve historické poučenia:

 1. strana 30. roky 20. storočia kapitola “nemecké reparácie”
 2. kapitola zo strany 90. roky 20 storočia “koniec studenej vojny”.

Obe dejinné epochy začali externým ekonomickým tlakom. Radšej by som bol, aby sa opakovala tá druhá. Akokoľvek, isté je, že keď ignorujete bezvýznamné nuly, tak sa väčšinou uchýlia k násilnej zúrivosti aby si vynútili rešpekt.

Zdieľať?