Užívanie rybacieho oleja je bezpečnejšie ako jesť celé ryby

Určite poznáte okrídlenú vetu: „Radšej si daj jablká namiesto hltania vitamínových tabliet“.
Čuduj sa svete, súhlasím s ňou. Veru tak, aj ako lekárnik žijúci z toho čo sa podarí predať cez táru, odporúčam normálne fyzicky aktívnemu a zdravému človeku jesť ovocie a zeleninu namiesto hltania tabliet.
Ale ako hovorí nadpis, niekedy je lepšie uprednostniť služieb farmácie pred znečistenou prírodou.

Užívanie rýb a hlavne rybacieho oleja je dobré na srdce. V rybách sú takzvané omega 3-nenasýtené mastné kyseliny. Tie sú práve zodpovedné za blahodárny vplyv hnusného rybacieho oleja na kardiovaskulárny systém. Ryba ako potrava, však neobsahuje len to čo potrebujeme, ale aj niekoľko látok, ktoré sa nás naopak snažia otráviť. Napríklad takú ortuť, polychlórované bifenily a pesticídy. Tým sa vyhnete, keď nebudete jesť celú rybu, ale len kapsle s rybím olejom.

„The consumption of fish high in omega-3 fatty acids is advocated by the American Heart Association to decrease the risk of coronary artery disease,“ write Stacy Foran Melanson, MD, PhD, from the Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School in Boston, Massachusetts, and colleagues. „However, fish contain environmental toxins such as mercury, polychlorinated biphenyls, and organochlorine [OC] pesticides, which may negate the beneficial cardiovascular effects of fish meals.“
Zdroj:Fish Oil Supplements May Be Safer Than Eating Fish (potrebná registrácia)

Trochu farmaceutickej mágie:

  • Ryba je ako celok otrávená, tak oddelíme len to blahodárne, teda rybací olej
  • Z rybacieho oleja vyhodíme zbytočné mastné kyseliny a tak zvýšime koncentráciu tých dobrých omega-3 nenasýtených. Tak nemusíte piť olej po litroch, stačí po lyžičkách
  • Rybací olej má hnusnú chuť, nuž ho zabalíme to želatínovej kapsle, ktorá je skoro bez chuti a zápachu

Ak si chcete ešte rozšíriť obzory, dávam k dispozíci vysvetlenie niektorých použitých pojmou. Možno získate lepší vzťah k chémii alebo sa zlepší dôvera k medicíne.

omega-3 nenasýtené mastné kyseliny
Mastné kyseliny sú látky, ktorých štruktúra pripomína vlak. Vagóny sú uhlíky. Je ich od 14 do 20 a občas aj viac. Pekne za sebou. Každý uhlík je pomenovaný písmenom abecedy. Začína alfa, potom beta… Pre účinok je v podstate jedno čo sa deje v strede vlaku, dôležitý je začiatok a koniec. Alfa a omega. Správne tušíte, že tá omega znamená, že sa čosi významné deje na konci vlaku.
To významné je, že sú tam tie posledné uhlíky (vagóny) pospájané nie jedným spojovníkom (chemickou väzbou), ale viacerými. Jednoducho boli tieto vagóny pri spájaní nenásytné.
kardio-vaskulárny systém
Srdce a cievy dohromady. Vždy, keď liečime človeka, musíme dávať pozor, aby sme mu napríklad v snahe zbaviť ho bolesti nezlikvidovali obličky. Hovoríme tomu komplexný prístup. V tele mnoho vecí spolu súvisí. V prípade srdca a ciev tieto orgány súvisia spolu tak tesne, že ich veľmi často berieme ako jeden systém.
Zdieľať?