Vzájomné odkazovanie na blogy iných – zištný pohľad

Vzájomné odkazovanie na iné blogy mám rád. Už neraz som o tom písal, už neraz som vás nabádal, aby ste to robili. Dnes poodhalím aj druhú stránku odkazovania – zvýšenie hodnoty stránky v očiach vyhľadávačov. (Inšpirované vnútroblogovou diskusiou, veľmi lopatistický prístup).

Vzájomné odkazovanie blogérov je v blogosfére normálne. Vytvárajú sa tak skupiny podobne píšucich a podobne zmýšľajúcich ľudí. Myslím, že aj tu sú už zjavné niektoré skupiny vzájomne spriaznených blogérov. Odkazujú na svoje články a rozvíjajú témy tých článkov. Majú odkazy na svojich obľúbených blogérov v zozname „Odporúčam“

Toľko poézia a ušľachtilé pohnútky. Nasleduje próza o zištných úmysloch.

Treba ale vedieť, že vzájomné odkazovanie, ako funguje v blogosfére, má primárne za cieľ zvýšiť návštevnosť, zlepšiť umiestnenie vo vyhľadávačoch, proste zviditeľnenie blogéra v internete ako celku.

Ja zalinkujem teba, ty jeho, on oného, oný mňa. Tvoji návštevníci začnú chodiť ku mne, jeho k tebe a vo vyhľadávačoch sa posunieme zo suterénu na prvú stranu.

Treba si uvedomiť, že odkaz „Z“ blog.sme.sk „NA“ iný blog má väčšinou väčšiu silu, ako recipročný odkaz „Z“ blogu mimo sme.sk „NA“
blog.sme.sk. Za touto vetou je spústu teórie o práci vyhľadávačov, skrátka, vďaka sile domény SME.SK je to tak. Je to tiež jeden z dôvodov, prečo si treba vážiť možnosť blogovať na doméne SME.SK. Preto je treba hlavne klásť dôraz na kvalitu, na vynimočnosť a nie len na reciprocitu.

Osobne to robím tak, že ak niekoho pravidelne čítam, je pre mňa kvalitný, tak si ho zalinkujem do „odporúčam“, aby som sa k nemu ľahko dostal. Ak ma niekto zaujme článkom (zas kvalita), napíšem o tom článok a uvediem odkaz.

Skúsim ešte prirovnanie: Ten odkaz je istá forma platby za obsah, ktorý som skonzumoval. Sú to blogérske peniaze, tak ich netreba rozhadzovať podaromnici. Ak budete mať na stránke desiatky odkazov, váha vašich odkazov bude nízka. Proste inflácia. A naopak, ak je pre vás osobne čisto subjektívne niekto zaujímavý, odkážte na neho. Karma je fajn vnútro-smeácke hodnotenie, odkazovanie je mena platná v celom internete.

Poznámočka pre znalých: Iróniu osudu prestal byť dnes dospupný aj ten entertainment GTPR, takže diskusie typu: Ja mám väčší GTPR ako nejaký oný blogér na SME si necháme na inokedy. Dobre?

Súvisiace články:
Vzájomné odkazovanie na blogu
Odkazy, základná vlastnosť webu
Moje blogma Nie je moje ale stotožňujem sa s ním
Blogma a vzájomné odkazovanie (spravodaj)