Zabíjajú mobily včely, alebo zabijú včely mobily?

Práve sa nám úspešne rozbieha nová kampaň o včelách a mobiloch. Zaujímavý článok, ktorý rozoberá jednak doteraz známe fakty a druhak ich vykladačov napísal kamojedov : VÚČAKO – O včelách, mobilech a lidech.

Téměř finální verze historky o zhoubném působení mobilů na včely se zformovala třetího dubna na multi-kulti-univerzálně-religiózním serveru Religion and Spirituality.com. Povšiměme si, že všechny ingredience známé z následující mediální show jsou už na místě – včetně citátu Einsteina a odkazů na obskurní autority. Pokud máte po přečtení pochybnosti o příčetnosti autora, doporučuji pro jejich vyvrácení jeho další článek. Na ochranu před elektromagnetickým zářením doporučuje ten dobrý muž dokonce i vhodné produkty – třeba magický amulet Q-Link nebo Bio-Pro nálepku na mobil. Naprosto suprózní je ale přenosný hamonizátor energie Energia 500TM.

Čomu sa dá vlastne veriť

Ale nie o amuletoch a iných púťových atrakciách som chcel. Skôr o vykladačoch, komentátoroch a tak podobne. Pri čítaní predmetného článku mi automaticky napadol komentár, ktorý tu zanechal Tomáš B, v ktorom mi vyčíta, že som si neoveril fakty a viac primyslel a aj čo to pribájil. Možno to tak nenapísal, no mám možnosť to takto vykladať (odkaz kvôli videu). Tak ako vedci majú možnosť čosi publikovať a ostatní citovať a vykladať a… Až z pôvodnej informácie je ktovie čo. Einstein by sa divil.

Historicky sa informácie prenášali z generácie na generáciu tradovaním. A zostalo nám to. Každý máme svoju prizmu, svoj pohľad zaťažený svojimi historickými skúsenosťami. A nie len skúsenosťami. Pohľad každého je zaťažený vlastnou schopnosťou pracovať s informáciami, ktoré sú navôkol. A práve preto sa nedá považovať za pravdivé nič, čo človek nevidel, nezažil, nedotkol sa, proste vlastnými zmyslami neokúsil. On osobne a priamo. (Ak abstrahujeme tautológie)

Je to dôvod na to, aby nikto nič nepísal, nevykladal, nehodnotil?

Čakáte nejaké východisko? Nebude. Reálne za skutočné a pravdivé ťažko môžem prehlásiť čokoľvek dnes uverejnené v novinách. A rovnako, ani viac ani menej je to z blogmi. O vedeckých výsledkoch to platí rovnako.

Čo ale môžem, je prejaviť dôveru. Veriť, že východiská sú spracované tak, že smerujú k správnym záverom. Že východiská sú prevzaté z dôveryhodných zdrojov. Nádherne tento spôsob pozorovania sveta vyjadril Bohuš (Bolek Polívka), keď na adresu Dr. Ulrichovej (Ivana Chýlková) vo filme Dedictví… (Však si to pozrite.)

Tak, ako je to teda? Zabíjajú mobily včely, alebo zabijú včely mobily? „Some scientists suggest that …“. Je to fajn, máme sa kam pridať.