Bližší reformný kabát ako košeľa s peňaženkou

Malá, krátka nenápadná (ani som si nevšimol) rukoveť pre 30plus pri rodinných politických debatách.

V tomto roku sme zažili pár reformných krokov a pár do diskusie nadhodených umravnení odvodov. Bola to len krátka ochutnávka. Preto bude v budúcom roku dobré mať jasno v tom, čo naše deti a naši rodičia budú potrebovať pochopiť, aby nám o 20 rokov dobre bol.

Veď to poznáte: Každému je bližšia jeho peňaženka v podobe zmluvy na dohodu bez nutnosti platiť sociálny odvody. Každý máme svoju výnimku, že? Áno, aj ja mám  v podobe odmeny spoločníka s.r.o. A ako k tomu prídeme, že by sme mali začať zrazu prispievať do solidárneho zdravotného systému podľa skutočných príjmov? No ako k tomu prídeme, že by sme už nemali šancu odrbávať štát?

Práve toto pri tých debatách zaznieva. Milý priatelia 30plus, načúvajte. A požadujete odpovede od reformátorov na tieto ich námietky. Nám je to jasné, ale hlasov máme málo. Potrebujeme, aby aj naše deti a aj naši rodičia chápali, že treba myslieť aj na naše pokojné peňaženky.  Lebo práve my 30plus im to celé dnes platíme.

Prevencia je lepšia ako liečenie

O tom sa presvedčia o mesiac či dva český nereformátori zdravotníckeho systému. Lekárom tam došla trpezlivosť a dnes už nie je šanca, aby im niekto splnil ich požiadavky. Bola by to samovražda celého štátneho financovania. Príklady ťahajú a nasledovať by mohli sociálne služby, železnice a prečo nie aj taký zamestnanci na úradoch… Poviem vám, český štátny aparát je v pekných sračkách. A tento marazmus a táto kríza má velikánsku podporu u občanov. Absurdné, ale realita je taká.

Áno verím, že tak ako sú odovodový bonus a neutrálna reforma odvodov zapísané v programovom vyhlásení vlády, tak aj o 4 roky budú realitou. Aby bol slovenský štátny aparát jednoduchý a dostatočne solidárny. Jednoduchý preto, aby sme všetci vedeli čo za naše dane a odvody dostávame, aby boli pevné väzby medzi 13 a 14 dôchodkom a veľkosťou daní každého z nás.  Aby každý vedel, že ak pridáme lekárom na platoch ABC eur tak každý z nás musí zaplatiť na odvodoch o XZ centov každý mesiac viac. Ale nielen, aby sme to vedeli, ale aby sme to chceli urobiť.

A tak trochu dúfam, že budú aj nastavené nejaké spätnoväzobné a automatikcé brzdy. Veď viete, také to: Ak je schodok rozpočtu viac ako 2,5% tak sa 13-14 dôchodok automaticky nevypláca a podobne. Do zdravotníctva (školstva, dôchodkov) ide vždy a práve X% HDP, pričom to X je nejakým priemerom v rámci EU. Že si ako štát môžeme požičať len XX% HDP a na ostatok sa  musíme poskladať z našich daní.

Veď viete, ako doma hospodárime, tak aj v štáte. Nehovorím, že hneď o 4 roky má nastať najrozumnejší stav, ale nejaké idiocké riešenia by sme predsa len preskočiť mohli.

Ak bude idea celej odvodovej reformy predstavená dobre, bude aj zárukou toho, aby tie jasné väzby vznikli. Inak to naozaj nemá cenu vôbec robiť.