Ďalší vykladač autorského zákona streamuje seriály

Vysielať na svojich stránkach cudzí obsah je eticky nechutné. Ako je to podľa zákonov, to sa opýtajte právnika.

PS.: Závistlivecké komentáre a urážky nevybúrených individuí na témy legálnosť a krádeže si odpustite (stránka má jasňe stanovené pravidlá), tento článok bude mať striktne moderované kometáre. Zdroj:Seriály online na Slovenskom internete – iSerialy.sk prichádzajú v plnej sile | Exotov bóÓlog

No dobre, tak v pravidlách sa hovorí:

Všetky texty na serveri iSerialy.sk sú originálne a ich šírenie je bez písomného súhlasu autorov výslovne zakázané! Zdroj: O webe | seriály online | iSerialy.sk

Náhodne som do Google zadal text spoileru na náhodnú epizódu. A Google mi náhodou zobrazil presnú (do písmenka vrátane štylistickej chyby) kópiu na fóre toho seriálu. Kto odpisuje od koho je mi ukradnuté. Pardon, ľahostajné, aby nevznikli nejaké divné súvislosti, pretože tento článok je len filozofický dišputát v čisto etickej rovine.

Nalejme si čistej pepsikoly a pomenujme veci správnymi slovami. Odkazovanie znamená kus textu alebo obrázok s takou funkcionalitou, že po kliknutí sa ocitnem na inej URL. Streamované video je kontinuálny prúd pohyblivých obrázkov. Je pravda, že právnici zásadne pepsikolu nepijú, takže verím, že dokážu odkaz zadefinovať aj nasledovne:

Upozorňujeme, že žiadny zo seriálov a filmov sa nenachádza na tomto webe/serveri.

Nezodpovedáme za obsahovú čast linkov uverejnených na tejto stránke. Odkazy sú iba usvečením videoserverov z uskladňovania potenciálneho licencovaného obsahu. Prezeraním potenciálneho licencovaného obsahu preberáte na seba všetku zodpovednosť z toho vyplývajúcu. Zdroj: O webe | seriály online | iSerialy.sk

Aby som doplnil kompletný obraz:

… Zataz… nemam vlastny server, ale jeden znamy mi to hostuje,.. Zdroj: komentár človeka pod Nickom “admin” k článku Seriály online na Slovenskom internete – iSerialy.sk prichádzajú v plnej sile

Opakujem a budem to opakovať dokiaľ sa oficiálne nepotvrdí, že žijeme v diktatúre: Debilná právna úprava a debilný obchodný model nikoho neoprávňuje  k porušovaniu tohoto právneho stavu a obchodného modelu. Ak vám na debilnom právnom stave niečo vadí, snažte sa o jeho zmenu. No kým zmena nenastane, dodržujte ho. Inak je to prejav chýbajúcej inteligencie a osobnej nadradenosti nad nástrojmi demokracie.

Pokiaľ si dobre spomínam, tak skoro všade na svete je to tak, že zobrazovať cudzí obsah sa dá až v momente, keď disponujete súhlasom majiteľa autorských práv. Výnimky a špeciálne prípady (ako citácia, recenzia, súborné dielo a podobne) sú presne definované.

A aby sme si ušetrili jedno kolo otázok a odpovedí: Myslím, že chujom je niekto iný. Začal by som napríklad majiteľmi autorských práv.

Koľko bude ešte arogantných vykladačov zákonov a etických noriem, kým sa  majitelia autorských práv konečne prispôsobia moderným nástrojom zdieľania obsahu?

A otázka pre pamätníkov: Pamätáte si ako reagoval na bratislavskom Barcampe vývojár a majiteľ služby soup.io na otázku, ako majú ošetrené to, keď ľudia budú zdielať cudzí obsah?

Zdieľať?

3 komentáre pri “Ďalší vykladač autorského zákona streamuje seriály

 1. Jedna vec mi usla, uryvok zakona alebo jeho presna citacia (paragraf), ktory to zakazuje. iSerialy.sk su aspon slusnym dielom, ktore zgrupuje serialy, popisuje ich a dostava ich do povedomia divakovi. Tym nepriamo podnecuje divakoch ich sledovat a popularizovat ich. To su len a len vyhody pre ich autorov. Neviem preco na autorov tohoto serveru pada taka velka kritika, myslim ze su sikovni a snazia sa. Pochybujem ze maju z toho nejake markatne zisky. Ale ked chcu autori tychto clankov portalu uskodit, skor by o nich pisat nemali, lebo takto ich len popularizuju.
  wik

 2. Čo presne myslíš, keď sa pýtaš: “Jedna vec mi usla, uryvok zakona alebo jeho presna citacia (paragraf), ktory to zakazuje.” Použila si zámeno to, takže ťažko dedukovať.

  Ad škodiť: To si domýšľaš niečo, čo v článku nie je napísané.

  Ad popularizácia: To si uvedomujem, na to som už dosť starý blogér. Ale, napríklad a okrem iného, tiež som čítal, ako sa onehdá Zandl chválil, keď stavali HW pre stream.cz :-)

 3. Ach jaj 😉 aj tak je takyto system sledovania av diel slepou aj ked novou cestou.

  Odpoved je jednoducha “televizor na nu nefunguje a ani v nay ho tak skoro nekupim”

  Otazka prav… Prevadzkovatel si moze vylozit zakon alebo karty ci kavovu usadeninu. S rovnakou dolezitostou…

  Ak sa snazi chranit texty tak mu naor nemusi vadit ak ich bude iny web zobrazovat s upozornenim ze na nom sa nenachadzaju 😉 to je pokus o vtipnu odpovet otocenim pozicii

  Na druhu stranu – znacnu cast serialov uz netreba ani kradnut – samotni vlastnici ich “vysielaju” imternetovymi streamami.

  Doba kraca skutocne k nielen digitalnej tv ale ku opusteniu broadcastu.

Komentáre sú uzavreté.