Ešte šťastie, že Štepka nemá svojho Cimrmana

Českí prezidentskí kandidáti presne zodpovedajú voľbe Cimrmana za najväčšie Čecha.

Jediná osobnosť v národe a aj to literárna postava.

Veľmi chcem skritizovať skutočné osobnosti, že sa skrývajú na svojich záhradkách a chalupách. To že prezident nemá reálne výkonné právomoci je chabá výhovorka.

Českým verejným ochrancom práv bol Otakar Motejl a ten keď niečo označil za neprijateľné, kde-kto sa zamyslel. Jeho možnosť ovplyvňovať svet bola síce nepriama, ale intenzívna.

Václav Havel dokázal prehovoriť do duše minimálne intelektuálom.  A jeho „blbá nálada“ dokázala rozhýbať diskusiu aj v niektorej krčme.

Osobnosť sa cituje. Osobnosť sa vám vrýva do podvedomia. Keď sa idete rozhodovať, keď vás napadne nejaká kuleha na blížneho svojho, osobnosť sa vám na chvíľu votrie do úvah.

Som rád, že na Slovensku (podobne ako v Čechách) je prezidentský úrad len bezpečnostnou poistkou demokracie. Že sa táto funkcia nepodieľa na riadení spoločnosti podobne ako to majú v USA.  Mám totiž radšej širšie rozloženú demokraciu. Predsa len, prezident je len jeden a len človek.

Ale máme tu krivku prirodzeného rozloženia a teda skupinu ľudí, ktorá potrebuje vodcu. Autoritu, ktorá sa im votrie do úvah.

Viete, schopnosť kandidáta zostaviť dobrý marketingový tím, ktorý ho dokáže spropagovať, je hneď prvým filtrom schopnosti byť prezidentskou osobnosťou.  Ak tí ľudia nechápu ako funguje spoločnosť a kde sa berie elektorát, sú to hovno osobnosti.  Pretože ak nedokážu silou osobnosti presvedčiť tých najlepších lelovičov v šedých sakách, aby pre nich len pre tie ich osobnostné vlastnosti (a modré oči) pracovali…

Takže asi je ten štát naozaj odkázaný na voľbu postavy vskutku literárnej.

Je ukážkovým príkladom Cimrman, že dokázali pre neho Smoljak a Svěrák získať takú podporu. Myslím, že aj Jaroslav Hašek by bol dobrým poradcom pre českých prezidentských kandidátov.

Ešte šťastie, že Štepka nemá svojho Cimrmana. A nemám sa obávať, keď v ostatnom prieskume bola testovaná sociologička, čo jasne povedala, že sa jej voľba netýka?

2 komentáre pri “Ešte šťastie, že Štepka nemá svojho Cimrmana

  1. Spätné upozornenie: Tak čo to vlastne chceme? Mysliacich poslancov, alebo stranícku mašinériu? | M+M+M+M (4M)

  2. Spätné upozornenie: Tak čo to vlastne chceme? Mysliacich poslancov, alebo stranícku mašinériu? | M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.