Kompresia filmov už nemá cenu

Keď si nahrám z televízneho vysielania na disk nejaký film, tak má takých cca 2,5-4 GB v mpeg-2 formáte. Závisí od množstva reklám. Pri ukladaní z digitálneho vysielania neprebieha žiadna kompresia. Už sa mi podarilo takto zapratať kompletne jeden disk, teda cca 250 GB. Možno aj viac. Ide to relatívne jednoducho, keďže napríklad tri diely Smrtonosnej zbrane v surovej nahrávky, teda vrátane reklám zaberá cca 10GB.

Zdalo sa mi dosť neekonomické mať film v mpeg-2, keď v  XviDovom AVičku by zaberal menej miesta. Aj tak ten film tam len tak leží. Človek si nepúšťa rovnaký film denno denne. Tak som si stiahol nejaký ten program na konverziu. MediaCoderr sa volá. Pustil som ho na pozadí ráno, reku kým budem na vzdialenej ploche spravovať čosi kdesi, filmík sa mi lokálne prekonvertuje. A tu sú výsledky.

Aby to bolo v  pozerateľnej kvalite dosiahol som pomer  z 2,5 GB na cca 1 GB. Je to trochu viac, alebo menej, závisí od zvolenej metódy.  Jediný problém je, že na počítači, kde prebieha konverzia to trvá cca 4-5 hodín. Hm, takže tých 250GB by som komprimoval tak cca 400 hodín, čo je skoro 17 dní strojového času a získal by som prachbiednych 100GB.

Hm, mohol by som investovať do lepšieho procesora, lepšej grafiky a čas by som mohol stiahnuť na polovicu. Možno na tretinu. Ale stálo by ma to 5-7, možno 10 000 SKK.

Za 10 000 papierikov kúpim jeden terabajt externého diskového priestoru (skutočne luxusné zariadenie), alebo cca tri terabajty interného diskového priestoru.  Za čísla ma nechytajte, iste chápete, o čo mi rádovo ide.

Za 10 000 papierikov by som mohol kúpiť jednoúčelovo jednorázovo PCko a bežalo by na ňom len a len konvertovanie. Áno bláznivá predstava, ale v zásade rozumná. Postavil by som to niekam do kotolne, na chvíľu si to primontoval ako vzdialenú plochu, nastavil by som filmíky do fronty a nech si to tam po tme bez monitora chrústa.

Za 10 000 papierikov by som si mohol všetky tie filmy kúpiť rovno v AVI formáte, keby bolo kde.

Je tu ešte jedno zaujímavé riešenie za 10000 papierikov. Dať 7000 nejakému študentíkovi, ktorý mi to na jeden 500GB disk (v cene 2000 papierikov) nahrá z nejakého zdroja v luxusnom AVI kontajneri (3 zvukové stopy+titulky k tomu), filmík rádovo 700+700MB.  Ak vám chýba jedna tisícka, tak za tú by som si kúpil Cinzano a tonic 😉

Asi sa na akúkoľvek konverziu vykašlem. Nemá to cenu. A nie len obrazne, ale doslova.

6 komentárov pri “Kompresia filmov už nemá cenu

 1. dve poznamocky:
  1.preco rovno negrabovat do nejakeho komprimujuceho kodeku?
  2.preco kupovat filmy v AVI formate? preco nie rovno DVD? Ja som nedavno zistil, ze pri sucasnych cenach DVD sa nam v domacnosti zacali kupene filmy podozrivo mnozit:)

 2. Ad 1: Pretože to program na príjem digitálneho vysielania nevie. A žiaden, ktorý by to vedel nepoznám. Kľudne aj platené, za odporúčanie bude vďačný. Akokoľvek, tú záťaž procesoru a frmol vetrákov by som počúvať nechcel 😉

  Ad2: AVI má dve výhody: Jednak je to pre jeden film jeden súbor (AVI je kontajner), teda jednoduchá manipulácia. Čo sa týka DVD ako média: 100 filmov zaberá jeden HDD alebo pol metra a cca 8kg na polici. A druhak, AVI môže obsahovať obraz v nejakom poriadnom komrimovanom formáte, teda nezaberá toľko miesta a udrží kvalitu. Mpeg-2 mrhá miestom, ako píšem v článku.

  Aby nevznikol omyl. Celý článok je o nahrávaní filmov z televízneho vysielania a ako ich potom uskladniť, nie o kopírovaní DVDčok.

 3. cau ja mam okolo 1000 filmov v avi formate ak by si mal zaujem rad ti poslem zoznam a spravili by sme nejaky obchod

Komentáre sú uzavreté.