Riešenia okolo žiarskeho obchvatu je prehliadkou všetkého zlého dnešnej doby

Nápady okolo križovatiek na budúcich obchvatoch Žiaru nad Hronom sú dokonalou ukážkou fungovania dnešnej spoločnosti.  Nakoniec to dopadne tak, že od Bratislavy a Zvolena do mesta bude viesť poľná cesta a sídlisková ulica. Celé zle.

„Zísť z diaľnice sa bude dať v smere od Bratislavy len v Lehôtke pod Brehmi, odkiaľ sa ďalej pôjde starou cestou až do Žiaru a v smere od Banskej Bystrice v Šášovskom Podhradí. Oba zjazdy sú vzdialené od mesta niekoľko kilometrov, jeden dokonca až osem,“ povedal iniciátor petície a predseda občianskeho združenia R2 pre Žiar Vladimír Urblík mladší. Ten v okolí budúceho obchvatu Žiaru skúpil viacero pozemkov na ďalšie zhodnotenie. Pripustil, že ich hodnotu vypustenie križovatky ohrozilo, no boj za ňu vraj nevedie pre ne, ale z princípu. „Za hlavný problém považujem to, že v čase keď má zjazd z diaľnice každá menej významná dedina, Žiar ako okresné mesto ho mať nebude.“

Petíciu za zjazd z R2 podpísalo už dvetisícpäťsto ľudí | Spravodajstvo | ziar.sme.sk.

To, že nikto nedokázal od Hrona naprojektovať diaľničné pripojenie mesta a obrovskej priemyselnej zóny na úrovni 21. storočia je fatálna chyba hlúpych projektantov. Tú križovatku tam aj dali, aj nedali. Nakoniec to dopadne tak, že od Bratislavy a Zvolena do mesta bude viesť poľná cesta a sídlisková ulica.  Pričom hlavná chrbticová dvojprúdová komunikácia ostane slepou ulicou.

A tak všetko ostatné, čo sa dnes, 159 rokov po funuse, deje, je len dôsledkom neschopnosti pozerať trochu dopredu.

Tvrdé dáta na rozhodovanie? No možno je to v poriadku a projektanti urobili geniálne riešenie. Veď to mesto má len 20000 obyvateľov, ktorí nevytvoria žiadnu významnejšiu premávku pri návrate do mesta či odchode z mesta. Obchvaty predsa tranzit odklonia bez ohľadu na spôsob napojenia mesta.  Už len tvrdé dáta o vývoji dopravy by pomohli projektantom rehabilitovať sa. Tým je to ale asi jedno, že z nich robia petičníci idiotov.

Máme zastupiteľstvo, ktorému je to už jedno. Možno si problém aj všimli a rozhodli v duchu predložených dát. Tak nech teda vytrvajú. Hm, nevytrvajú, zaveje ich to tam, kam im zafúkajú prichádzajúce voľby.  Faktom totiž je, že principiálne postoje, ktoré zaujal Černaj nikto neocení preto, že sú principiálne. Leda že by boli aj populárne.

A čo občania? Boli ľahostajní? Ale čo vás nemá, veď máme zastupiteľskú demokraciu. V nej je normálne, že sa za nás ktosi stará a neotravuje snahou svoje zodpovednosti hodiť na voličov.  Referendá a petície sú predsa krajnými nástrojmi v takomto usporiadaní. Alebo mám považovať obchvat za extrémnu udalosť?

Petícia za riešenie na úrovni 70. rokov minulého storočia? Čo si pomyslieť o petícii, ktorú organizuje človek, ktorý bude mať s naplnenia jej cieľov priamy finančný prospech? Naozaj neviem, ale ducha petičného práva a práva na združovanie sa hľadám v tomto prípade márne. Jedine, čo sa mi natíska , je poučka z marketingu: „Keď trh neexistuje, tak si ho vytvoríme.“ Vrtieť psom dokáže len inteligentný chvost. Akokoľvek, inteligencia chvosta z vrtenia nerobí normálnu vec.

Biznis s pozemkami? V oblasti obchodovania z akciami sa za využívanie „interných informácii“ ide do basy.  Z dobrých dôvodov je to tak vymyslené. Ale v prípade realít nie. Dlhoroční vlastníci sú denno denne pripravovaný legálne o ich majetok. Od prvého nápadu po zakopnutie pozemky 2-3 krát pozemok zmení majiteľa, aby to staviteľa nevyšlo len tak lacno. Vyhráva ten, kto nestrieľa na terč, ale má informácie.  Gordon Gecko by si na dnešnom Slovensku zgustol.

Ach, jo! Celé zle! Zastupiteľstvo, projektanti, petičné právo, interné informácie… Skutočne neviem nájsť na tom humbuku okolo žiarskeho obchvatu jedinú pozitívnu vec.

1 komentár pri “Riešenia okolo žiarskeho obchvatu je prehliadkou všetkého zlého dnešnej doby

  1. Tato spolocnost nikdy nebola a nebude transparetna. Kazde vyberove konanie alebo verejna sutaz na slovensku zacina „internym kolom“ nepozname niekoho schopneho nepozname nejaku schopnu firmu je to na roztrhanie ale je to tak obycajny clovek pokial nema zelezne nervy nema sancu, alebo len velmi malu preto 70 percent (ak nie viac) veci na slovensku konci fekalnym humorom respektive ustipacnou satirou na ktoru uz obycajny clovek nema chut kedze sa s nou stretava denno-denne a ma jej plne zuby. Preto sme opat svedkami toho ze pokial niekto „kompetentny“ nema na danej veci patricny zaujem preco by sa s tym zaoberal len preto aby obycajny clovek mal s toho prospech.Vsak naco……

Komentáre sú uzavreté.