Som VoIP Ready – karta pre hlas cez internet od T-com.sk

Tak si sedím v Prahe a volám manželke do siete Vodafone.cz (Oskar) za 1,90 Sk/minútu (s daňou a s úsmevom). Ako sa to celé stalo?

Minulý týždeň T-Com informoval, že od 1.4.2007 bude poskytovať predplatenú kartu pre svoju službu telefonovania cez internet (VoIP) Hlas cez internet. Karta sa volá Ready a ako sa na správnu internetovú technológiu patrí, nikto tú kartu jakživ nevidel.

Postup je nasledovný:

  1. Na webe www.T-Com.sk (priamo formulár na založenie konta) si založíte konto Credit/Ready.
  2. Nabijete ho pomocnou platby kartou na minimálne 200 Sk. (platobná brána Tatrabanky) Môžete využiť aj prevod z účtu, prípadne zaťažiť svoj telefónny účet k pevnej linke.
  3. Dôležité, v manuále nie je uvedené! V nastaveniach konta Credit je treba skompletovať informácie o sebe a to hlavne zadať e-mail pre zasielanie informácii.(Nepochopiteľne sa nezadáva pri zakladaní konta)
  4. Zaktivujete si novú službu „Hlas cez internet“
  5. Na počítač si stiahnete program T-Com Softphone a nainštalujete ho. Je hnusne ružový ako celý T-com.
  6. Medzičasom vám e-mailom príde pridelené telefónne číslo s prefixom 069 a heslo
  7. Zadáte heslo do programu
  8. A môžete telefonovať za menej ako trochu

Praktické skúsenosti

Pár výhrad a potom už len samé sociálne istoty. Vadí mi, že pri vytváraní konta Credit/Ready sa informácie ako heslo a odpoveď na kontrolnú otázku zobrazuje v plnom znení na obrazovke. Keby hneď požadovali zadanie aj e-mailovej adresy nebol by problém s aktiváciou služieb. No naklikal som sa, kým som na to prišiel…

Zásadné výhrady: Po prvé, mám pocit, že do dĺžky hovoru sa započítal aj čas zvonenia (taká malá sviňačinka) tarifikácia je tak ako sa patrí, teda od momentu, keď sa spojíte. No stalo sa mi, že mi naúčtovali jednu sekundu, keď som sa snažil dovolať, ale spojenie sa okamžite prerušilo. Vyskúšajte to 3,4x za sebou a máte po kredite. Po druhé, keď som sa kamsi dovolal a v druhej sekunde hovoru sa mi prerušilo internetové spojenie, T-Com veselo počítal spojenie ďalej, až kým som neobnovil internetové spojenie a môj software neposlal ústredni hlášku, že sa netelefonuje (Veľký prúser t-comu) Toto som zistil až z prehľadu volaní.

A už len samé pozitíva. Prvé som nadhodil hneď na začiatku: Poľahky sa vám môže stať, že s VoIP službou aktivovanou na Slovensku budete telefonovať lacnejšie ako pomocou miestneho operátora. A hlavne žiadne trápne prehadzovanie SIM kariet a uvažovanie, čo je výhodnejšie.

Možnosť dobiť kredit platbou platobnou kartou. Rýchle, pohodlné a pri dodržaní základných pravidiel obozretnosti aj bezpečné. Umožniť platbu kartou skrz PayPal a vrním blahom.

Od momentu pomyslenia si, že chcem, do prvého telefonátu prebehlo cca 20 minút. Stále sediac v teple kdesi za hranicami všedných dní.

Pre mňa je zásadné, že moji obchodní partneri na Slovensku sa mi dovolajú za normálnu cenu (za cenu vnútroštátneho hovoru) aj keď si sedím na pláži v Bulharsku (alebo, už nie na pláži, v Prahe). A ja im môžem volať z pláže a tváriť sa že som na Slovensku. Internetové podnikanie dovedené do dokonalosti.

Len dve ceny za volania: 1,90 Sk a 5,90 Sk Žiadne prekvapenia a potreba zložito počítať, čo by to tak eventuálne stálo, keby bol mesiac v splne a prezident na návšteve v spriatelenej krajne. Lebo keby bol mesiac v prvej štvrti a počet slnečných škvŕn presiahol počet autobusov na Šancovej ulici v čase od 8:12 do 10:45 tak by to bolo za polovicu.

Celé webowé rozhranie je veľmi príjemné, prehľadné a poskytuje všetky informácie, ktoré som očakával. Služba disponuje všetkými vymoženosťami moderných mobilných telefónov – prehľad zmeškaných volaní kým ste boli offline, presmerovania kde si len zmyslíte, CLIP a CLIR na furt aj pre jednotlivé volania.

Čo viac si prijať?

Karta Ready je pre mňa len testovanie. Neskôr ju zviažem z mojim ADSL účtom. Mesačné programy Hlasu cez internet sú ešte výhodnejšie. Hovoriť v súčasnej chvíli o telefónnom účte, či o pevnej telefónnej linke stráca na význame. Keď si uvedomíte, že od apríla T-Com zrýchlil ADSL, nie je čo váhať. Pevnú telefónnu linku treba pretransformovať na ADSL pripojenie do internetu a ako doplnok k nemu si aktivovať mobilnú pevnú linku (myslí sa Hlas cez internet teda VoIP).

Keď budete vyberať ADSL program, myslite na to, že hardwarové aj softwarové riešenie VoIP telefonovania spotrebúva mesačný dátový limit aj keď nehovoríte do mikrofónu. T-com uvádza, že režijné dáta sú cca 1-1,5 MB za 24 hodín a cca 16-60MB za mesiac (závisí od spôsobu riešenia (PC, hardvarový telefón…)

Ja viem, toto všetko a ešte viac dokáže Skype a hafo iných. No získajte slovenské telefónne číslo od Skype a môžeme pokračovať v debate. Do vtedy si budem pohodlne telefonovať a vy sa škrabte ľavou rukou v pravom uchu.

Ak považujete článok za užitočný, dajte mu hlas na vybrali.sme.sk

4 komentáre pri “Som VoIP Ready – karta pre hlas cez internet od T-com.sk

  1. No je to dobra sluzba, dobre ceny, skoda ze k tomu nedavaju geograficke cislo ale to nevadi… Mam len jeden problem a to ten ze sa mi nedari dobit kredit ked som v zahranici(GB), zo slovenska to ide bez problemu…Riesim to teraz s podporou TCOMu, tak uvidime…

  2. je tam jeden maly zadrhel ktory sa mi nepaci pokial si napojeny za routrom a este aj NAT cely klient ide do … teba sice pocuju vidis ze ti dotycny zdvihol telefon ale ty nepocujes jeho skusal som presmerovat pozadovane porty na svoju lokalnu IPcku ale nefunguje to napriek tomu.Samozrejme ze som volal technicku podporu Tikom ale ty si ma prehadzovali od jedneho oddelenia na druhe a nakoniec mi ajtak nijako nepomohli.Bolo by velmi fajn keby bol spojazdneny Tikom Webdialer aj pre kartu ready nakolko vela ludi moze mat takto v zahranici problem ktory nebude vediet riesit!!

Komentáre sú uzavreté.