Tabletový výber z Dennika N publikuje z budúcnosti?

Tak som si náhodne pozrel, reku ako to ten Výber z celotýždňového Denníka N na tablete vyzerá. A ono je to nefalšovaný návrat do budúcnosť.

Témou výberu z 2.4.2015 je oslobodenie Bratislavy. Tri skvelé články. Hovorím si, zalinkujem. Idem na web a tam nič. Idem do vyhľadávania a tam:

Výsledky pre Bratislava prežila bez veľkých obetí

Ľutujeme, ale nič tu nie je!

Zdroj:  Hľadali ste Bratislava prežila bez veľkých obetí – Denník N.

A takto to dopadlo, keď som sa chcel pozrieť, prečo som tie články počas týždňa prehliadol na webe.

Kedysi pradávno bol taký kongeniálne absurdný vydavateľská počin: Nedeľná Pravda vychádzala vo štvrtok s piatkovým dátumom.

Ja som za každú srandu, ale ak má byť niečo výberom z toho najlepšieho za ostatný týždeň, tak prečo z nás, ktorí čítame hlavne web, robí vydavateľ predplatiteľov druhej kategórie? Čítam zajtrajšie noviny na webe tak cca od roku 2001-2. Odkedy sa objavili Pocekt PC. A na tieto čachre s publikovaním pozajtra naozaj nie som zvedavý.

Keď prišla onehdá Slonková s podivným tvrdením, že papierové noviny sú prvoradé a nie všetko čo je v papieri patrí na web, kritizoval som to náramne. Aj ty Brutus Matúš? Takto ťa učili po kostole hvízdať?

Chcem veriť, že išlo o neopakovateľný jednorázový úlet spôsobený piatkovým štátnym sviatkom. Otázkou je, prečo ten článok nie je 3.4. poobede na webe, keďže je to téma týkajúca sa 4.4. No nech to preberám ako to preberám, ospravedlnenie nenachádzam.

Spravme s chyby vlastnosť

A možno inak. Možno to vezmime nie ako chybu, ale ako vlastnosť „nedeľná pravda“.

Potom si ale nalejme čistej pepsicoly a využime to aj marketingovo.  Tabletový výber je takým Nedeľným magazínom vychádzajúcim v piatok so sobotným dátumom. Vrátane magazínových víkendových článkov, ktoré sa na webe zobrazia v sobotu a nedeľu.

Pretože pravdou je, že som si vo Výbere N z 2.4. náramne počítal. Skutočne skvele, ako dávno nie.

 

Možno by pre nás, čo máme radi nefalšovaný web, mohla pribudnúť v čiernom boxe „najčítanejšie články“ záložka „Redakcia odporúča“, kde by pribúdali (alebo sa jednorázovo v piatok objavili) práve tie texty z tabletového Výberu N. Alebo niekde inde na webe. Tie tri stĺpce dole na titulke sú až zúfalo statické v tom, čo ponúkajú z jednotlivých kategórii.

Čo rozhodne od webového denníka očakávam, je výber obsahu. Nové pohľady, súvisiace články pekne pokope, prelinkovanie v textoch. Návraty v nových článkoch k starým informáciám a prelinkovanie zo zadu dopredu. Zaradenie nových správičiek do súvislostí starších profilových textov a komentárov. Prosto noviny 21. storočia v ktorých si môže čitateľ kedykoľvek pripomenúť súvislosti a vývoj starých káuz. Nie len vertikálny rast obsahu v čase, ale aj horizontálny rast do šírky súvislostí. No nechcem rovno napísať, že záložkovanie na sme.sk je fajn 😉

Áno, tvorba potrebných  metainformácii vyžadujú energiu. A energia, to sú peniaze. Zadarmo ešte nikto neobedoval.