F-všetci znamená skutočne každého užívateľa internetu

Facebook zmenil stránku a možnosti pre nastavenie súkromia. Treba si ale uvedomiť, že všetci už čoskoro nebude znamenať všetci na Facebooku, ale všetci  na internete.

The real trouble will start when Facebook starts sharing these status updates with the search engines and other third parties. Bing will be getting access to Facebook ‘Everyone’ status updates in early 2010. Google will only have access to Fan Pages at first, but don’t be surprised if they cough up the cash for access to the status updates too. Both of these sites cache data. And you can be sure more sites and applications will be pulling in these updates too.

The Facebook Privacy Fiasco Begins

Áno, v roku 2010 tu máme 350 miliónov f-blogérov.

Problémom, ktorý nikdy výzvou nebol je, že sa vás bude Facebook snažiť presvedčiť, aby ste zdielali a zdielali a zdielali. Výhoda walled garden ako ochrany dát už nie je ani len ilúzia. Navyše je tu priestor, aby súčasťou implicitných nastavení po zriadení účtu bolo alebo hromadným zásahom prevádzkovateľa sa stalo nastavenie všetci. A verte mi, raz to tak bude.

Každý svého statusu strůjce

Čo potešilo, zas začalo fungovať skúšobné zobrazenie, takže si môžete skontrolovať, či to čo vidí ktokoľvek na internete je to, čo chcete aby bolo viditeľné. Odporúčam aj otestovať čo vidí niektorý z vašich f-priateľov.

Doplnené:

Ako obvykle a už po niekoľkýkrát, Facebook skutočne netuší čo si so sebou počať a čo vlastne robí. Zdá sa, že s tým implicitným všetci to bude ešte veľmi zábavné:

Some users are saying that their default options are in fact on „old settings“ and not „everyone.“ We’re hearing that „old settings“ as private is the default for users who have ever changed their privacy settings and set them to private. People who have not changed their settings ever or who have set them to public already, will be defaulted to public. That’s what we think, it’s hard to know for sure. Facebook is maddeningly unclear about what exactly is going on. Part of the problem is that they are willing to tell press that they want to move users toward being more public, but when communicating with its users they appear to put more emphasis on communicating about privacy than is warranted by the changes at issue.

The Day Has Come: Facebook Pushes People to Go Public.

Tiež zmizla možnosť skryť zoznam priateľov, čo môže byť veľmi kritické pre tých, čo používajú Facebook ako komunikačný nástroj vo veľmi úzkom kruhu rodiny.  Z princípu to nikdy nebol rozumný nápad, ale je to nezanedbateľné množstvo ľudí a dokonca to mnohí prezentujú ako ich spôsob vymedzenia sa.

5 komentárov pri “F-všetci znamená skutočne každého užívateľa internetu

  1. hm, skrytie priateľov je pre mňa určitá forma ochrany súkromia. Nerozumiem prečo to FB urobil. Skúste si predstaviť ako sa dá zneužiť zoznam priateľov, nehovoriac o tom, že potenciálne ohrozenie vzniká nielen pre mňa, ale aj pre mojich priatelov, práve preto, že hocikto sa dostane k týmto informáciam. FB dosiahne u mňa iba to, že som práve začal uvažovať o niekoľkých fake profiloch. Otras!

  2. stalo za to uvazovat skor, nie? navyse kolko aplikacii pouzivate? urcite nie jednu ani dve, cize vsetky dane aplikacie maju uz davno pristup k vasim udajom (vratane zoznamu priatelov) a vsetky ich mozu posielat dalej, resp. publikovat inde na webe otvorenom pre vyhladavanie.

  3. dusoft, nevies o com hovoríš, nepoužívam žiadnu aplikáciu, patrím medzi to malé percento, ktoré nemá záujem zverejňovať svoj zoznam svojich priateľov. To je celé, chcem možnosť voľby a tú mi FB berie.

  4. už prebehlo to nové nastavenie a ukazovanie priateľov sa predsa dá vypnúť, ale iba totálne, to znamená, že nikto ich nevidí a tvoj priateľ uvidí iba vašich spoločných priateľov.

Komentáre sú uzavreté.