Musím sa dozvedieť, že máte skvelý produkt

Rozhodujeme sa na základe informácii o odlišnostiach, ktoré sa k nám dostali. Preto sa vás ako prvú otázku pýtam:

Videli ste niekto reklamu na vlastnosti Sense?

Ja nie a pritom som za ostatných 7 mesiacov aktívne vyberal a zvažoval a nakoniec aj realizoval kúpu 3 zariadení s Androidom. A to je presne ten dôvod, prečo HTC ide dolu vodou. Nenapísali dobrý obsah.

Viete, to s tým úpadkom HTC je ďalším dôkazom prečo je Marek Prokop nahým cisárom.

Ale poporiadku. Najprv k tomu HTC

Změnit to měla především zbrusu nová řada One, uživatelé ale těžce nesou omezení v podobě nevyměnitelné baterie a absence slotu pro MicroSD, spoustu pak odradí grafická nadstavba Sense. HTC prozradilo své finanční výsledky, které vůbec nevypadají dobře. V říjnu minulého roku činily příjmy společnost 1,5 miliardy dolarů, tento rok již pouze 588 milionů, což znamená 60% pokles.

Společnost HTC zaznamenala 60% pokles svých příjmů « Svět Androida Novinky ze světa mobilního operačního systému Android.

Pritom aj iPhone je bez vymeniteľnej batérie, bez slotu na kartu. A ako dobre sa predáva. A za aké absurdné peniaze, sa predáva.

Samsung ani Asus nedokážu svoje zariadenia s Android 4.0 a vyšším pripojiť ako klasické diskové zariadenie k PC. HTC to vie. Pre mňa zásadná odlišnosť. Na základe čoho sa mám rozhodovať? Len na základe odlišnosti o ktorej som jakživ nepočul?

A to je ten dôvod, prečo som si minulý týždeň dovolil zvolať na adresu Marka Prokopa Cisár je nahý!

Vývojáři v Seznamu možná neumějí psát, ale dali lidem Mapy.cz s bezkonkurenčními informacemi a získali za to odkazy z více než 80 tisíc domén. Petr Staníček vyřešil webdesignérům problém výběru barev a získal za to odkazy z téměř 14 tisíc domén. Ani odkazy z bezmála 700 000 domén směřujících na Amazon nejsou odměnou za dokonalé popisky a fotografie zboží, nýbrž odměnou za vyřešený problém.

Dobrý obsah nejde napsat | Weblog | Sova v síti.

Uvedomte si, že to napísal markeťák, konzultant, SEO-mág či čo to všetko o sebe v obsahu propagácie svojich školení tvrdí že je.

Viete, predať Eskimákovi chladničku, to je to čo sa počíta. Rovnako, ako vymyslieť produkt, ktorý má zmysel a niekto je zaň ochotný zaplatiť. Rozdiel v tom nie je, oboje je dobre odvedená práca.

Ale videl ju niekto od cisára?

Čo je to za somarina, čo to omielal v tých dvoch článkoch? Takže to malo VHS, IBM/PC vzdať, veď to bol v porovnaní s priamou konkurenciou v danej chvíli to horšie? A kto dnes pozná Betu a koľkí si kúpili v roku 1998 Macintosh?

Takže sa na to markeťáci mali vykašľať? Mali povedať: „Chlapci, príďte, až keď budú mať vaše produkty dobrý obsah.“?

Nie, predať Eskimákovi chladničku, to je to čo sa počíta. To je dobrý obsah. Minidisky od Sony nikdy neboli dobrý obsah, akokoľvek to bol lepší produkt ako CD.

Píše: „Vývojáři v Seznamu možná neumějí psát, ale dali lidem Mapy.cz s bezkonkurenčními informacemi a získali za to odkazy z více než 80 tisíc domén.“

Tak len chcem upozorniť, že takto myslený „dobrý obsah“ sa už mnohokrát ukázal ako nanič. Jediné čo sa počíta, je schopnosť tie “ Informace, myšlenky, řešení. To je obsah.“ obaliť do dobrej formy, teda toho textu. Nalejme si čistej pepsicoly – aj tie mapy.cz by boli bez seznam.cz na tom rovnako ako desať ďalších mapových serverov na doméne .cz po ktorých ani pes neštekne.

V kombinácii s tým, za čo Marka hafo ľudí nekriticky uctieva, je jeho článok smiešny. V kombinácii s marketingom na jeho školenia až cynický.

Určite sa marketing robí na zmysluplný produkt/službu/informáciu/riešenie ľahšie ako na nejaký bullshit. Ale pre Český sen či Tuzemák netreba  s rozpekaným chlebom natretým pomazánkovým maslom chodiť ďaleko.

Možno urobilo HTC chybu, že si najala na marketing podobného cynického cisára.

Otázka pre HTC a ďalších na zostupnej krivke totiž znie: Chcete filozofovať, alebo platiť svoje účty vďaka tomu, že zarobíte na výrobe chladničiek?

Ak chcete filozofovať, tak vám odpoviem, že Marek Prokop má pravdu. Ak nemá váš produkt či služba zmysel pre zákazníkov, tak choďte radšej na pracák.

Ak chcete platiť účty, tak vám je to hádam jasné. Akcionárom IBM bolo šumák, že Apple vyrába lepšie stroje a má užitočnejší operačný systém ako ich MSDOS. Nesnažili sa vylepšiť svoje stroje, zaplatili si markeťákov. Akurát zabudli na právnikov.