Vrámci ostatných dní som absolvoval pár zaujímavých diskusií. Ukázalo sa, že problematika odvodového a daňového zaťaženia je postihnutá velikánskou náchylnosťou k miešaniu rôznych tém, obsahu rôznych pojmov piate cez deviate. Tak si tu dám pekne štrukturovaný prehľad.
Najprv si zadefinujeme pojmy
- Dane sú zo zisku po odpočítaní nákladov
- Náklady môžu byť skutočné alebo paušálne. Vždy je potrebné využiť variant, ktorý zodpovedá reálnej daňovej optimalizácii. Nie variant, ktorý prináša vytúženú argumentačnú silu.
- Diskusia o celkových daniach je nezávislá diskusia o viacerých nezávislých pojmoch
- Dane v %.
- Spôsob odpisovania.
- Odpočítateľné položky.
- Strop daňového/odvodového základu
- Odvody môžu byť uplatňované:
- zo zisku po zdanení
- zo zisku pred zdanením
- z príjmovej časti obratu
- Poistenie je, keď platba nezakladá nárok na čerpanie. Nárok vzniká až po vzniku poistnej udalosti. Základným znakom poistnej udalosti je jej nepredvídateľnosť. Poistenie má charakter 100% solidarity.
- Sporenie je, keď platba zakladá nárok na čerpanie práve a len vo výške nasporenej sumy a len a práve sporiteľom. Sporenie má charakter 0% solidarity.
- Od výšky odvodov do zdravotného systému je závislé koľko zdravotnej starostlivosti bude poskytované bez priamej úhrady. Tiež rozhoduje ako bude zdravotná starostlivosť dostupná
- Výška sociálnych odvodov rozhoduje aké veľké dôchodky budú mať naši rodiča. Tiež rozhoduje, koľko im budeme musieť pridávať formou priamej finančnej podpory.
Moje postoje k výberu formy podnikania. Teda k riešeniu otázky: Mám podnikať ako SZČO, firma alebo sa zamestnať? Postoje som sa snažil popísané v jednoduchých vetách, maximálne dvojčlenných súvetiach (a poviem vám dalo mi to zabrať a občas sa ani nezadarilo)
- Je dobré platiť nízke dane. Štát má byť malý.
- Vyšší daňová zátěž zvyšuje náklady práce a snižuje zaměstnanost, takže z tohoto hlediska je nižší zdanění prospěšnější, ale to platí zrovna tak u zaměstnanců jako u OSVČ. Není to argument pro rozdílné zdanění. Zdroj: Proč by měly…
- Dane aj odvody by mali byť nastavené tak, aby neboli motiváciou na výber formy, akou je práca vykonáva.
- Dane a odvody by nemali byť nastavené tak, aby pre ich výšku nerozhodovalo akým slovom sa pomenuje daňový základ.
- Celé zle: Ak premenovanie „mzdy“ na „odmenu pri životnom jubileu“ spôsobí zníženie daní na nulu. Rovnako, ak to spôsobí premenovanie „mzdy zamestnanca“ na „odmenu mandanta/príkazcu“ a podobne.
- Princípy daňovej optimalizácie majú byť tak jednoduché, že daňový poradcovia vymrú hladom.
- Daňová optimalizácia na základe už platných zákonov a vrámci danej právnej formy je z pohľadu jednotlivca oprávnená a správna.
- Výnimky a špeciálne pravidlá sú nástrojom odrbávania spoluplatiteľov v systéme so 100% solidaritou.
- Štartovacia čiara pre cenu práce má byť pre všetky formy podnikania rovnaká. Štartovacie podmienky sú len a práve dane, odvody a štátna byrokracia, ktorými je táto cena práce zaťažená.
- Štátne náklady v celkovej cene práce má mať každá právnická forma rovnaké. Bez ohľadu či vykonáva činnosti ako živnostník alebo používa zamestnancov.
- Systém, v ktorom je miera odvodového zaťaženia rozhodujúcou motiváciou pri výbere v akom statuse chcem zarábať, je celý zlý, hlúpy a absurdný. Keďže sociálne a zdravotné odvody sú poistenie nie sporenie, je to systém podporujúci príživnícke tendencie.
- Obsahová, nie ekonomická má byť preferencia formy podnikania. Výber formy je založený len na tom, ako flexibilne/samostatne/nezávisle chcem pracovať. Nie podľa toho, čo je ekonomicky výhodnejšie vďaka výnimkám v daňových zákonoch.
- Celé zle: Keď SZČO vykonávajú závislú činnosť.
- Je absurdné: Keď kvôli odrbaniu daní človek uzatváral ako SZČO dohody na vykonanie práce so svojim dovtedajším zamestnávateľom len preto, že sa 80 poslancov dobre vyspalo.
- Hlúpe dôsledky: Zvykli sme si, že je normálne, keď budem to isté robiť ako konateľ s.r.o., tak budem na tom voči štátu na daniach a odvodoch lepšie ako zamestnanec.
- Ak sa dnes vedie diskusia o tom, aké výhody jednotlivé právne formy majú mať v budúcnosti, tak považujem za dôležité vyjadriť názor, že zvýhodňovanie SZČO a dohodárov v daniach a odvodoch je absurdné. Zo 100% solidarity v poistení totiž vyplýva, že nastavenie zvýhodnenia je podvodom na ostatných spoluplatiteľov.
- Ak budú novo nastavované pravidlá motivovať ľudí meniť právnu formu naďalej kvôli daňovej a odvodovej optimalizácii, je to celé zle.
- Správny systém
- Umožní, aby si každý vybrali právnu formu podľa potrieb flexibility, samostatnosti či potreby rozvoja podnikania.
- Ak počet SZČO rastie preto, že rastie podiel takých služieb, kde sú obsahové znaky SZČO konkurenčnou výhodou.
- Podporuje podnikateľské formy s vyššou produktivitou práce v danom odbore.
- Ešte som nezažil (či na jednej strane alebo na druhej) inú zmluvu ako na pevný čas/dielo alebo s nejakou pármesačnou bezdôvodnou výpoveďou alebo jasne popísanými podmienkami výpovede. Ani dnes nemám pre svoju firmu iné podpísané. A teda dojednával som ich za firmy ako ich zamestnanec alebo za svoju firmu už dosť.
- Tvrdenia o nerovnom postavení SZČO za jednacím stolom o zmluvách považujem za obvyklú urban legend dnešných dní.
- Navyše by to ukazovalo, že druhá strana má vďaka daňovému a odvodovému systému o jeden vyjednávací argument náskok pred SZČO a zamestnancami.
- Tvrdenia o nerovnom postavení SZČO za jednacím stolom o zmluvách považujem za obvyklú urban legend dnešných dní.
- Věci jako čtyřtýdenní „placená“ dovolená nebo odstupné zvyšují náklady práce u zaměstnanců, a zaměstnanci jsou za tyto „výhody“ kompenzováni nižší mzdou. OSVČ si klidně může svou čtyřtýdenní „placenou“ dovolenou zařídit sám ze svého zisku (a stejně jako zaměstnanci se mu odpovídajícím způsobem sniží běžná mzda). Argument, že si něco takového řada OSVČ nemůže dovolit, protože tolik nevydělá, indikuje, že nejsou tak produktivní jako zaměstnanec – přitom ale neexistuje důvod, aby stát podporoval nedostatečnou produktivitu nižším zdaněním. Zdroj: Proč by měly…
- Čerpanie za dôchodkové poistenie vzniká aj na základe predvídateľnej udalosti – dovŕšenia stanoveného veku. Keďže ide o prevažný spôsob (invalidných dôchodcov je málo), vzniká chybný pocit v spoločnosti, že ide o dôchodkové sporenie.
- Považujem za dôležité, aby sa jednoliate dôchodkové poistenie roztrhlo na dve časti – na poistenie a na sporenie.
- Nikdy sa nechcem vyjadrovať k tomu, či majú byť odvody malé alebo veľké.
- Má na to vplyv moje odborné vedomosti o nepredvídateľnosti zdravotného stavu človeka.
- Tiež preto, že z titulu mojej profesie som platený z odvodov občanov. (Berte to ak disclaimer)
- Má na to vplyv moje odborné vedomosti o nepredvídateľnosti zdravotného stavu človeka.
A na záver zoznam problémov, ktoré postihli všetky diskusie o daniach a odvodoch:
- Miešanie dvoch a viacerých tém, pričom sa diskutuje len a práva o výbere formy podnikania. Najčastejšie zavlečené témy boli:
- Schopnosť-neschopnosť v podnikaní
- Spôsob odpisovania.
- Odpočítateľné položky.
- Strop daňového/odvodového základu
- Daňové prázdniny pre firmy
- Výber miesta, krajiny podnikania vrámci rovnakej právnej formy.
- Ad hominem
- Diskusia o definíciách bola tiež lahôdková vychytávka.
- Bludná viera, že zamestnanie znamená väčšie istoty ako SZČO.
- Celková veľkosť daní zamontovaná do diskusie o preferenciách niektorých foriem
- Daňová optimalizácia na základe dnešných pravidiel zamontovaná do diskusie o morálnosti budúcich pravidiel.
- Rozkrádanie daní politikmi.
- Argument, že dane sú vysoké ako argument, že niektoré formy majú mať dane nižšie ako ostatné formy podnikania.
Celkový záver a poučenie?
Nikdy nikoho nepresvedčíte. Jedine čo má význam, je informovať sa navzájom o postojoch. Dať dohromady ľudí, ktorí majú rovnaké postoje. Dať im hlasovacie právo a nech sa deje vôľa väčšiny. Demokracia je skvelá preto, že dnešná menšina dostane na 100% šancu byť o 4 roky väčšinovím tvorcom spravodlivosti.
Takže aj ja vám ďakujem, že ma nepresviedčate o tom, že moje postoje sú bludné a že mám začať myslieť ako vy. Ďakujem vám za to, že ma informujete o vašich postojoch. Je to veľmi inšpiratívne. A preto sa do týchto diskusií rád púšťam. Nemusím vyhrať, chcem sa poučiť a vidieť ako myslia iní.