Spotify – hudba za paušál a pozitíva končia

Zvykol som si, že žijem digitálny vek s náskokom pred vami. Ale vždy ma potvrdenie tohto faktu poteší. A tak aj Spotify už dávno žijem.

Takže najprv tie pozitíva: Spotify je hudba za paušál. Tak či tak už kade-tade platím nejaký paušál. Konečne ho platím hudobníkom (sprostredkovane používaním aplikácie)

A tým pozitíva skončili.

Je to primárne koncipované na vysielanie po internete. Práca s offline hudbou je len takým nejakým prídavkom.

Na desktope si to naimportovalo moju offline knižnicu a… a nič. Tablet s ňou nepracuje. Ani web. O nejakej práci s už používanými playlistami v iných desktopových aplikáciách či nebodaj v iných konkurenčných službách nikto nechyroval. Ja fakt nemienim riešiť po 168-krát vyrábanie playlistov. Moje počúvanie a kupovanie hudby sa nenarodilo dnes.

Offline režim nie je automatický. (alebo som niečo prehliadol) Playlist nie je trvalo s príznakom downoable, je len po aktívnom stlačení určený na download. To znamená, že pridaním skladby do playlistu sa download do telefónu nespustí automaticky, ale treba download na zariadení vyvovať. (Skvelá vlastnosť Google Music)

Veľký problém s diakritikou v tagoch skladieb z lokálu. WTF?

Aplikácia na tablete vynucuje zobrazenie na výšku. WTF? Discover je na webe iné, na desktope iné, v tablete úplne iné.

Spustené na Slovensku a v Čechách a aplikácie a webe sú len v angličtine (a pár iných jazykoch). Takže zasa nič pre babičku 2.0.

Implicitné inštalácie majú kopu vecí nastavených ako publik a share a verejné a zdieľať. A to sa mi vôbec nepáči, čo koho do toho, čo zdieľam. Spolupracuje výhradne len s Facebookovím profilom. Iné siete pozná. Aspoň že umožňuje registráciu pod „spotify“ účtom.

Ale fajn, je to vysielanie hudby za paušál s nejakým tým offline režimom. Ďalšia služba, ktorá masu ľudí omrzí, lebo musia  používať klávesnicu.  Služba, o ktorej je dobré vedieť že je a občas sa môže hodiť. Služba bez žánru hovorené slovo nie je pre mňa.

Začínajú sa tie paušály hromadiť a tým začínajú strácať charakteristickú výhodu paušálu – priemerne lacné. Tie digitálne paušály totiž začínajú súperiť o jeden a ten istý môj čas. Alebo čítam noviny pod Pianom, alebo počúvam hudbu cez Spotify, alebo pozerám filmy cez…, alebo sledujem predplatené HBO, alebo suplujem školstvo, alebo hrám deskofky, alebo hrám paušálnu onlajnovku. (Nie že by som to všetko mal, len ilustrujem čo je čomu konkurenciou). Nikdy nie naraz! Ak sa to priveľmi roztriešti, už to bude pridrahé. A paušály sú práve o tom, že sú priemerne lacné. Poľahky sa stane, že po 2-3 cykloch zruším paušál, keď sa ukáže, že jedna skladba je za 6€ akosi pridrahá.