Sú euroskeptici astrológovia?

Predurčenosť osudu na základe miesta a času narodenia, to je spoločným ideovým konceptom euroskeptikov. Rovnako pre skeptikov voči euro-mene aj voči euro-únii. Čím viac sledujem ich vyjadrenia, tým viac som presvedčený, že hlboko veria a vedecky argumentujú, že na dvoch bodoch na zemi, vzdialených 2 metre musí byť rôzna ekonomická úroveň. Nakreslením čiary, oddeľujúcej tieto dva body, je to podľa nich rozhodnuté. Na večné veky!

Hranica je len čiara na mape. A táto čiara,  je rozhodujúca a určujúca pre to, ako má na danom území vyzerať ekonomika a životná úroveň. Argumentov predhodia neúrekom a ešte akých autoritatívnych (nobelisti).

Ďalšou ekonomickou absurditou je ilúzia schopnosti realizácie jednotnej menovej a hospodárskej politiky pre 16 heterogénnych krajín. Pripomína to ideu centrálneho plánovania, ktorá v sebe niesla túžbu nahradiť samoorganizačné mechanizmy trhu niekoľkými „múdrymi“ hlavami. Dať centrálne do súladu 16 nerovnovážnych ekonomík s ich tisíckami problémov, s ich národnými špecifikami, s neustále sa meniacimi vládami pozostávajúcimi z množstva rôznofarebných politických strán pripomína economic calculation problém, ktorý popísal ďalší predstaviteľ rakúskej školy Ludwig von Mises. Podľa neho socializmus musel zákonite zlyhať, pretože je principiálne nemožné mentálne zvládnuť a výpočtovo podchytiť enormné množstvo ekonomických vzťahov, čo je podmienkou k centrálnemu riadeniu komplexnej spoločnosti.

Euro je utópia, podobne ako komunizmus | Robert Mistrík | Blogy | eTREND – expert na ekonomiku a financie.

Pekne to Robo Mistrík napísal, ale mám pocit, že hlboko verí v to, že neexistuje možnosť, že na oboch stranách tej čiary je možné, aby boli rovnaké platy a rovnaké ceny a rovnaké všetky ekonomické ukazovatele.  Že neexistuje cesta ako ich zjednotiť.  Mám pocit, ako by to prvoplánovo vzdal.

Akýkoľvek nefunkčný systém môže dlhodobo prežívať a to tak, že ho budeme jednoducho subvencovať. Pokiaľ nenastane kaskádový efekt a eurozóna kvantitatívne zvládne Španielsko, euro môže pokojne prežiť aj desaťročia. Nebude to žiaden paradox, bude to len drahý špás.

Ak by sme uverili v pravdivosť Mistríkovej úvahy, bola by to tragédia. Pretože nie je nič tragickejšie, ako viera v predurčenosť osudu kvôli miestu narodenia. Dokonca aj snaha o utopistické (vediac, že ide o utopizmus no nemajúc iné) riešenia je menej tragickou.

Európska únia je vo svojej podstate zúfalstvom. Možno naozaj už posledným zúfalým krokom Európanov o sebazáchranu. V Európe sme už vyskúšali všetky možnosti ako sa úspešne vraždiť a škodiť si navzájom. Tak konečne je tu projekt, ktorý nám hádam umožní žiť v mieri medzi sebou. Jednotný ekonomický priestor a jednotné peniaze ako jeho znak, je samozrejme ďalším levelom.  Vôbec žiť je tým prvým, mať predpoklad k najlepšiemu možnému životu na úrovni doby je tým druhým. Viac k tejto téme v mojom staršom článku Európska únia ako dohoda Európanov o jednom priestore.

Aby nedošlo k omylu: Netvrdím, že v projekte Eura nerobia krajiny eurozóny elementárne chyby. No som presvedčený, že nie je dôvod, aby sme nehľadali cestu k stavu, kedy nebude rozdielu medzi podmienkami na život v Ardenách a pri Dunaji.

Preto vďaka za každý konštruktívny hlas, ktorý ukáže diery na tejto ceste k najlepšiemu nožnému životu pre všetkých európanov. A naopak, astrológovia s argumentami o predurčenosti na základe rasy, reči či geografie pošlime strojom času na skusy napríklad do Európy roku 1939 alebo 16181648. Vyžrebujeme im nejaké to miestečko pri nejakých tých hraniciach za ostnatým drôtom. Hneď prestane byť pre nich economic calculation problém problémom a stane sa výzvou.

1 komentár pri “Sú euroskeptici astrológovia?

  1. ja som sice socializmus nezazil (som rocnik 87), ale je mi uplne jasne ze akekolvek centralne planovane a koordinovane spolocenstvo ma znaky absolutnej totality, kde ma mala hrstka ludi v moci obrovsky pocet ludi… Vam mozno nevadi, ze uz teraz nam Brusel diktuje co je pre nas dobre a co nie, ale mne to vadi. Tymto ludom nejde o vase ani moje dobro – im ide o co najvacsiu moc a postupne spajanie a unifikovanie sveta pod jednu strechu (glabalnu vladu, co je jedine o co od zaciatku usiluju).

    Vzdy budu kroky tychto ludi smerovat k vacsim pravomociam a vacsej moci pre nich a postupne regulacie takmer kazdeho aspektu zivota v spolocnosti. Ak ste to este nepostrehli, tak si to zacnite vsimat, ako zo vsetkych sil sa snazia globalizovat svet, kde bude pomaly trestny cin si vypestovat paradajky na zahrade, pretoze nemaju potrebny certifikat… Takyto svet ja nechcem.

    Zamysleli ste sa niekedy nad tym preco je to pre nich take dolezite, aby sme mali centralizovanu moc? Ak si myslite, ze pre nase dobro, tak rozmyslajte dalej…

    Netrvdim, ze to v clanku myslite zle, alebo mate zly umysel… Ja by som bol tiez rad, keby som zil ako Nemec, ale je naivne si mysliet, ze vsetko toto usilie vynakladaju len na to, aby nam zdvihli zivotnu uroven… Ide tu len o moc a kontrolu nad ludmi, o nic ine… ako za ostatnych tisice rokov vlastne vzdy…

Komentáre sú uzavreté.