Tak nám premiér ohlásil dátum volieb. Budú vraj o rok v konkrétnom termíne. Aspoň zdanie štátnej demokracie by kázalo, aby termín volieb vyhlásil presne podľa Ústavy ako prvý predseda parlamentu. Možno len predseda vypadol z role predstierania nejakého demokratického zriadenia.
36,8% občanov by takýto prístup k demokracii volilo.
Predseda vlády má novú sekretárku či-čo. Áno či-čo, pretože čo čert nechcel, ako prvý sa na neznámu slečnu v aute premiéra opýtalo N-ko. Premiér si povedal, že s N-kom a SME sa nehovorí, tak jeho podriadení v duchu dávneho príkazu s N-kom nekomunikovali. Neviem teda ako vy, ale ja po nedávnej skúsenosti z mojej druhej časti domoviny, z ČR, som na ženy v kanceláriách vysokých ústavných činiteľov dosť citlivý. Jana Nagyová-Nečasová svojou činnosťou dokázala priviesť Českú republiku do predčasných volieb a k 6 mesačnej vláde diktátora.
Viete, vôbec nejde o nejakú minulosť. Stačí keď sa zamyslím nad profesnými predpokladmi. Absolventka Trenčianskej univerzity s titulom Bc. Univerzity, ktorá sa dostala aj do hlásení vodičov diaľkových autobusov o povinnej 30 minútovej prestávke na cigaretku, kávičku, cikpauzu a diplom. Minulosť, to je o bezpečnostnej previerke. Nie o nejakých nahatých fotkách. Ale o bezpečnostných rizikách, ktoré styky v tomto prostredí prinášajú.
36,8% občanov považujú neznámu slečnu v aute premiéra za voliteľné správane.
Hovoril som na začiatku, že predseda strany asi vypadol z role. To nefašista a neštébák sa s nejakým vypadávaním z role ani neunúva. Získať 100% hlasov, keď hlasuje aj on sám a o sebe nehlasoval, to si vyžaduje silnú matematickú imagináciu. Vo svojich starších článkoch o demokracii spomínam často zásadnú úlohu straníckych primárok v demokratickej spoločnosti. Nech už sú motivácie nižších spolustraníkov akékoľvek, vedenie strany musí v prvom kroku obhájiť svoj program, svoje zámery pred týmto úzkym a pozitívne naladeným plénom. Čo prejde cez stranícke primárky má demokratické právo na existenciu.
Česká strana ANO sa na nejaké primárky nehrala. Žiadna diskusia o predsedových návrhoch. To neboli návrhy, takto to proste je. Program? Nikto v strane netuší, aký program tá strana má. Čo bude presadzovať, aké sú preferované hodnoty v spoločnosti. Nič, nič, nič.
Strana ANO má okolo 30% podporu občanov a vedie český politický rebríček.
Obe tieto víťazné strany majú jedno spoločné. Sú to podnikateľské projekty úzkej skupiny manažérov, ktorí podnikajú vo firme Štát s.r.o. Nie je to tak, že by ich prvoradým cieľom bol Štát ako servisná organizácia pre občanov-voličov. Nie. Ich cieľom je podnikanie s daňami a majetkom firmy Štát, s.r.o. Nejaký sociálny program, systém solidarity či osobné slobody, to sú len vedľajšie prívesky. Nutné zlo, na ktoré sa síce nesmie zabúdať, ale ktoré nesmie prekážať v podnikaní firmy Štát, s.r.o. A keď sa aj zabudne, veď o nič nejde.
30% občanov zvolí takýchto politikov, aby riadili pre nich svoj štát.
Štát ako si ho predstavujem ja, by mal všetku svoju energiu, všetky svoje aktíva zamerať na budovanie troch atribútov:
- osobnej slobody jednotlivca
- solidarity s neúspešnými, chorými, netalentovanými
- kolektívnu bezpečnosť občanov
Čokoľvek politik vymyslí, malo byť mať jasné vyústenie v niektorej z uvedených 3 bodov. Staviame diaľnice? Pre koho? Za akým účelom? Aby sme ako štát viac a viac vyberali na poplatkoch, na daniach? Alebo preto, aby sme zabezpečili podnikateľské prostredie tak, aby sa oplatilo robiť súkromníkom biznis aj v oblastiach, kde sú menej talentovaní? Viete diskutuje sa, kadiaľ by mal viesť obchvat Bratislavy, ale že v okrese Rimavská Sobota, kde je 30% nezamestnanosť, nie je ani kilometer diaľnice to som v ostatnom čase nepočul.
Tá diaľnica by mohla pomôcť získať konkurenčnú výhodu tamojším podnikateľom. Oni by mohli vytvoriť pracovné miesta. Pri jej stavbe, by sme mohli časť investičných peňazí dať tým netalentovaným za to, že sa budú podieľať na jej stavbe. Ušetríme na dávkach. Ale nie tým, že budeme podporovať netalentovaných, chorých či neúspešných. Ale tým, že šikovným vytvoríme lepšie podmienky. Že budú mať podnikatelia motiváciu vytvárať pracovné miesta tam, kde to pre nich doteraz nemalo finančný efekt.
Menej dávok pre nezamestnaných znamená, že sa môžu znížiť odvody do fondu solidarity, ktoré odvádza každý jeden zamestnanec a zamestnávateľ. Tie peniaze môžu ostať v rukách ľudí a tým zvýšiť osobnú slobodu jednotlivcov.
Naozaj si myslíte, že treba pomáhať developerom na východ od Bratislavy, aby sa im zhodnocovali ich investície do satelitných mestečiek? Tým developerom, ktorí neboli schopní si dopredu zabezpečiť poriadnu dopravnú obslužnosť pre ich investície? Prečo sa na „svoju“ diaľnicu neposkladajú? Možno zistia, že by bolo oveľa výhodnejšie postaviť novú rýchlodráhu, či zrekonštruovať existujúce železničné spojenia. Prečo sa miestny investori nezdružia do syndikátu pre PPP projekt. Je to v ich záujme. Sú šikovní, tak prečo podporovať zo strany štátu šikovných a talentovaných? To naozaj nie je úloha štátu.
To je len jeden príklad, ako funguje štát, keď nie je v rukách podnikateľov vo firme Štát, s.r.o., ale v rukách politikov, ktorí riadia štát pre svojich voličov. Je len na vás, či budete dobrovoľne o rok hádzať do urny nefašistov bez programu či podnikateľov vo firme Štát, s.r.o. Je veľmi jednoduché byť úspešný, keď si dopredu poviete: Budeme robiť rozumné veci. Čokoľvek spravíte, môžete vyhlásiť za naplnenie takéhoto volebného programu. Takýto nefašisti a nesocialisti vyzerajú lákavo. Neveríte? 30% voličov by ich zajtra volilo.
No stále je tu 70% voličov, ktorých má zmysel oslovovať, ktorých má zmysel ukázať im, že štát je tu pre nás, nie že my sme tu pre Štát, s.r.o.
To si tú politiku mám robiť sám?
Spätné upozornenie: Volím len prointegračnú prozápadnú politickú stranu | M+M+M+M (4M)
Spätné upozornenie: Volím len prointegračnú prozápadnú politickú stranu | M+M+M+M (4M)