Ako poskladať Rubikovu kocku – príklad pre príklad

Môj obľúbený návodový server uverejnil návod ako poskladať Rubikovu kocku. Možno by som mal skôr napísať, že je to návod ako vyriešiť hlavolam Rubikova kocka. No ja si to linkujem ako príklad, keď budem potrebovať príklad na neohrabanosť prezentačných metód na internete.

Úvod do problému

Rubikova kocka je kocka skladajúca sa s 27 kociek a strany tejto veľkej kocky sú voľne otáčateľné… A takto by som mohol pokračovať. Ale ide mi o niečo iné, ako je skladanie Rubikovej kocky.

Príklad pre príklad č.1

Opisovať niečo textovo je strach a hrôza. Ale internet je toho plný. Pretože klávesnica je najdostupnejší inštruktážny nástroj. Hm, že klávesnica nie je inštruktážny nástroj? Áno, presne tak. Tým je ukazovátko, tabuľa, krieda, ale rozhodne nie klávesnica. Ako ukážku, prečo je to nevhodné, môže pekne poslúžiť úvodná veta prvej sekcie „úvod do problému“. Prípadne aj tento príklad pre príklad č.1 samotný 😉

Preto z príkladu č.1 plynie poučenie: Textový popis a návod použite až ako poslednú alternatívu, keď nič iné nie je k dispozícii.

Príklad pre príklad č.2

Teraz prichádza na rad náš návod na skladanie Rubikovej kocky.  Postúpili sme vyššie a do čisto textovej informácie sme zakomponovali aj obrázky. Dokonca ten návod na skladanie Rubikovej kocky aj štrukturovali. Ale uznajte sami, problémom toho návodu je, že najprv musíte pochopiť návod (zmysle značenia, význam farieb…) a až potom pochopiť obsah návodu a až potom, teda až v treťom kroku, sa dostanete konečne k riešeniu hlavolamu Rubikovej kocky.

Ten návod na skladanie Rubikovej kocky je pekným príkladom, ako ani obrázky v návode nemusia stačiť na pohodlné odovzdanie myšlienky. A druhé poučenie: Ak už zakomponujete obrázky, tak musí byť na prvý pohľad jasný význam grafických prvkov. Tento význam musí vychádzať zo všeobecne známych konvencii.

Príklad pre príklad č.3

Kým sa dostanem k záverečnému príkladu, trochu si odskočím. Aby ten záverečný príklad mohol byť skutočne komplexný.

Google rozšíril ponuku vrámci svojej služby Google Apps pre firmy o službu Google Video for Business. Služba je dostupná len vrámci plateného Premier účtu. Tým je samozrejme absolútne nedostupná a nezaujímavá pre segment malých a stredných firiem.  Problémom, ktorý  veru výzvou nikdy nebol, je spôsob tarifikácie Premier účtu. Naozaj je kravina platiť v štýle 50US$/užívateľ/rok.  Pozor, nie je možné mať účet hybridný, teda platiť len za účty, ktoré skutočne využívajú služby balíka Premium. Ak raz na tento účet so svojou doménou prejdete, musíte platiť za každú unikátnu e-mailovú schránku, ktorú si vytvoríte. A dobrý manažér malej a strednej firmy vie, že prostriedky sa prideľujú poďla potreby danej funkcie, nie podľa modrých očí.

Preto je Google Apps Premium pekný príklad ako nastavením jednej vlastnosti produktu môžete úplne poprieť marketingové snahy. Google sa totiž snaží prezentovať Google Apps ako aplikáciu ideálnu pre malé a stredné firmy. No tie si na vyriešenie  svojej potreby vytvoriť a umiestniť inštruktážne video určite vyberú niektorý k konkurenčných opensourcových a lebo free riešení. Malé a stredné firmy to majú v povahe. Keď už Google, vrámci marketingu tejto služby, tak pekne svojim zákazníkom vysvetlil, že je lepšie mať jedno prezentačné vydeo ako desať obrázkov v statickej prezentácii.

Záverom

Takže ten konečný dôvod, prečo je návod na skladanie hlavolamu Rubikova kocka pre mňa príkladom pre príklad je: Ako je vidieť z príkladov č. 1 a 2, lepšou formou pre návod je inštruktážne video.  Na internete existuje mnoho nástrojov, tak ich treba využiť. Ale ako ukazuje príklad č.3. treba si však dať pozor a držať sa svojich pravidiel pre výber nástrojov.

O týždeň si dáme pokračovanie, bude príklad pre príklad č.4 a 5

12 komentárov pri “Ako poskladať Rubikovu kocku – príklad pre príklad

 1. Error môj, ďakujeme, že ste sa zúčastnili nášho vyhliadkového letu, núdzové východy sú tam hore, celkom vpravo a plávaciu vestu nenafukujte pred doplávaním na hladinu. 😀

  Pre čitateľov tohoto blogu: Článok ilustruje na príklade návodu na skladanie rubikovej kocky správanie sa malých a stredných firiem v prostredí internetu a dôležitosť výberu správnych prezentačných foriem.

 2. taka blbost sa ani neda okomentovat nicim inym iba prepadak. nech pocitam ako pocitam, ale vzdy som napocital len 26 kociek na rubikovej kocke a to len zacinal hehe:D

 3. Je to nejaky idiot, ked nevie ani kolko ma ta kocka kociek. A velmi to ide opisovat. To su presne ti ludia co sa tlacia do kancelarie a pritom hovno vedia a su tu na svete uplne zbytocny!!! Skoda ze to nevie Boh, lebo tristvrte takychto blbcov by tu uz nebolo.

 4. zaujimave 😀 moze tu nikto dat niejaky schopny link ako to vlastne treba postupovat.

 5. kto vas seckych ucil pocitat.ved je ich tam 28,staci len zapojit do pocitania mozog

 6. sorry nie ja som sa kopol je ich tam30 hehe ale nie je ich 56 😀 ale teraz fakt je ich 5000000000000000 ale nie 26

 7. JE ich 27 tak aký je problém ? … 9 krát 3 je len 27 a nie 26 …alé je pravda že tomuto postupu nechápem a poskladať neviem ani jednu stranu…ale základy matematiky viem… ehm neviem aký debil napočítal 26 kociek 😀

 8. A tento človek si aspoň dal námahu to napísať 🙂 a nesedí na riti a nesnaží sa nájsť postup na nete ako my 🙂 !! Vy by ste to v živote nenapísali kedže hladáte postup !

 9. preco si vseci myslia ze stredna strana ma 9 kociek ?

  Vrch- 9
  Stred- 8
  Spodok- 9

  Spolu——–tazka matika co?
  zeby 26?

  Tak nevem kto je D_B_L 😀

Komentáre sú uzavreté.