Keď je Facebook väčší ako je existenčne možné

Bude Facebook zamestnávať toľko sudcov, ako Slovenská republika? Bude Facebook zamestnávať toľko policajtov, ako má Nemecko?  Aj tak by mu to nepomohlo, veď súdy u nás ani policajti tam nestíhajú byť všade a súdiť dostatočne rýchlo.

Her account has been suspended since Thursday, although a spokesman from Facebook told the Sun that the suspension was a mistake and the company is working on fixing it: “We review thousands of pieces of content every day and take action to ensure Facebook remains a safe and trusted environment for everyone. Of course, we make an occasional mistake. This is an example.”

Facebook Suspends Alleged Fake Kate Middleton Account

Ten zablokovaný účet, to je len jeden z mnohých. Veď keď sa rúbe les, lietajú triesky. Všetko je to v pohode, kým firma nezačne tvoriť našu spoločnosť.

Malý úkrok bočne

Viete čo je skvelé na e-maile? Že ho môže prevádzkovať akákoľvek firma. A akákoľvek firma sa môže zapojiť do existujúceho životného priestoru. Celé to beží na otvorenom protokole. E-mail poslaný z Gmailu dorazí do schránky spravovanej poslednou s.r.o. kdesi na dedine. To je norma, to sloboda.

Viete, čo je skvelé na GSM? Že sa dovoláte na akékoľvek číslo na planéte. Dokonca aj na pevnú linku. Prosto prepojenie operátorov je samozrejmá vec. Trochu tej samozrejmosti treba pomôcť reguláciami a požiadavkami zákazníkov.

Viete čo je už menej skvelé na IM? Môžete si síce zvoliť akýkoľvek z programov. No aby ste sa dovolali, je treba, aby váš príjemca frčal na tej istej linke. Leda že by ste používali nejaký otvorený protokol. Ony tie protokoly vlastne poskytujú aj nejaké verejne dostupné rozhrania a šikovný programátori tak dokážu prepojiť izolované siete ICQ, Skype a podobne. Takže s človekom majúcim ICQ môžete pokojne komunikovať z Gtalku. Takže to nie je také priamočiare, ale ide to. Trochu tomu bolo treba pomôcť, ale ide to.

Viete, čo veľmi zlé na Facebooku? S Facebooku sa nikam dopíšete. Ani na ICQ, ani na GTalk ani do verejného  webu nič z Facebooku nedostanete.

A to je ten dôvod, prečo je samosúdenie a samorozhodovanie Facebooku čím ďalej väčší problém. V momente, keď  vám niekto zablokuje prístup na Facebook, nemôžete s nikým kto je tam komunikovať.  Zatiaľ s nikým tam, ale čím je Facebook väčší, tak už zostane len to s nikým. Jednoducho to samosúdenie a samorozhodovanie prestane stíhať a spravodlivosti sa nedovoláte.

Pravé meno pre poskytované služby

Trouba věštce Hlavsi

Trouba věštce Hlavsi

Kým bol Facebook len a len hostingom, bolo to jedno. Vždy ste si mohli založiť blog inde, používať inú linkovaciu službu, ukladať fotky na inej webovej službe,  o výbere RSS čítačky ani nehovoriac. Facebooková nástenka a ostatné časti konta sú aj tak len odvarmi moderných služieb na úrovni prelomu storočia.

Keďže sa Facebook snaží byť komunikačným provajderom, mal by začať podliehať obvyklým požiadavkám na komunikáciu v slobodnom západnom svete. Slobodne dnu aj slobodne von. To je norma, to je sloboda.

Ale je tu jedna dobrá správa. Čoskoro bude Facebook väčší ako je existenčne možné, aby korporátny prístup stačil na štátnické úlohy. Smutné je, že diktatúre v Rusku to trvalo 70 rokov, kým zhavarovala.

Dilema demokrata

Na jednej strane je tu neodcudziteľné právo, aby si súkromná spoločnosť robila so svojimi produktami čo chce. Snaha o minimalizáciu regulácii je tiež dôležitá pre zabezpečenie slobody v demokratickom systéme.

Na druhej strane je tu nejaké hierarchia regulácii. A sloboda slova, sloboda v prístupe k informáciám sú veľmi, veľmi vysoko. (Viac v článku Tri stupne k zlatému rezu)

Riešenie inteligenciou okolia

Ako obvykle je tu dlhodobo overené demokratické riešenie.  Stačí dodržiavať rokmi ladené mechanizmy.

Myslím, že sú dve možné riešenia. Facebook bude kategorizovaný medzi obvyklých komunikačných provajderov. Takže budú od neho vyžadované obvyklé a normálne veci. Ako napríklad, že bude od neho vyžadovaná otvorenosť obomi smermi.

Druhou možnosťou je, že všetky firmy využívajúce Facebook na komunikáciu sa zas konečne začnú správať normálne.

Pamätáte si na časy, keď weby obsahovali komickú hlášku: Web je optimalizovaná pre Internet Explorer 6.0

Komickou sa nestala sama o sebe a len tak z ničoho nič. Prišlo hnutie o použiteľnosti. Dokonca sa dostalo do zákonov. A zrazu bolo prestížou mať web univerzálny a pripravený na návštevu kohokoľvek s akýmkoľvek prehliadačom či zariadením.

Rovnako komickou sa stáva hláška Informácie prostredníctvom Facebooku. A pri hláške Kontaktujte nás na Facebooku,  by sme sa mali za bruchá chytať. Ha-ha čo to je za demagóga v komunikačnej stratégii?

Áno, je to o tom, koľko toho toleruje okolie, nie koľko drzosti má Facebook.

Alebo radšej budeme tlačiť Facebook do toho, aby posilňoval svoje regulačné oddelenie?

Zdieľať?