Nuda na diaľnici pri 110km/hod bude zabíjať naďalej

Havárie kvôli odstavnému pruhu sú havárie z nepozornosti. Chystané opatrenie znížiť rýchlosť na D1 (Bratislava-Trnava) bude kontraproduktívne. Nudiaci sa šoféri sa budú viac a viac obzerať po kukurici v okolí. Súčasne sa zníži rozdiel rýchlostí kamiónov  a osobákov, čím sa predbiehanie stane zdĺhavejším a nebezpečnejším.

Zaujímavý by bol tiež časový profil vyťaženosti diaľnice. Dovolím si z prsta vycucať, že 60-70% z dvadsaťštyrihodinového dňa bude 110 z tabúľ svietiť do poloprázdnej diaľnice a prázdneho tretieho pruhu.

Áno, som dlhodobo proti dennému svieteniu, za navýšenie rýchlosti na  vybraných úsekoch (na 80 km/hod v obci bez chodcov, 100 km/hod mimo obce a 160km/hod na diaľniciach), proti radarovému šikanovaniu na prehľadných úsekoch a za inteligentné riadenie dopravy v závislosti na hustote premávky.

Mimochodom, ten vtip o tom, ako sa stala kolosálna reťazová nehoda poznáte? Aha, to nebol vtip, oni sa  zrazili v stredovom pruhu a tým sa to stalo jedeným z mnohých argumentov za chýbajúci odstavný pruh…  Aha, ono to nebola kolosálna reťazovka, len dve autá narazili do Daewoo Matiz.

Cestná doprava sa na mnohých miestach už zrútila. Len sme to prehliadli. Rovnako sme v doprave pozabudli, že už nastalo 21. storočie.  Už len čakám, kedy sa objaví vlajkový zákon. Obmedzenia hluku znížením rýchlosti v poli sme sa už dočkali.

Zdieľať?

4 komentáre pri “Nuda na diaľnici pri 110km/hod bude zabíjať naďalej

  1. 110 na tejto diaľnici je absolútna hlúposť. Tretí pruh bude zbytočný. Akurát sa tým vytvoria permanentné kolóny a zvýši sa nehodovosť. Nový minister sa potreboval niečim zviditeľniť. Mal radšej urýchliť vytvorenie odstavných plôch v primeraných vzdialenostiach.

  2. V USA maju 104 km/h (65 mph), iba na niektorych je 110 km/h (70 mph) a su v pohode, nenudia sa na nich 🙂 Vo vseobecnosti podla mna cim vyssia rychlost, tym je jazda pre vodica narocnejsia (na pozornost, na reflexy, celkova zataz adrenalinom, zvladnutie vozidla) a tym viac dopravnych nehod vznika.

  3. Bystro: Tie nizke rychlosti su hlavne na vychodnom pobrezi. West Coast vratane Arizony, Utahu ci Nevady maju v pohode 80 mph, co je zhruba tych nasich 130 km/h.

Komentáre sú uzavreté.