Sťahujem sa na sieť

Čo je webové, patrí na web. Zdá sa mi to tak normálne. A nielen webové. Na web sa pomaly, ale isto začínajú sťahovať aj činnosti a programy, ktoré sú doposiaľ výsadou lokálneho počítača. Napríklad taký textový editor. Na jeden upozornil rony v článku Kancelársky textový procesor Writely (spravodaj) . Páčia sa mi služby nezávislé na mieste, kde sa momentálne nachádzate. Doma v Prahe , v práci, doma na Slovensku, všade rovnaké pracovné prostredie, rovnaké klávesové skratky. Tak som sa zaregistroval a tento článok je prvým, ktorý píšem rovno do webového prostredia. Tu je ešte pár výhod, ktoré vidím:

  • Jediné pracovné prostredie. Je to na zbláznenie. Kam sa prihlásim, iné prostredie. Dokonca už ani ten MSword nebude vo verzii 12 to čo bývalo. Najvyšší čas, že sa objavil webový editor. No posúďte sami:
    • Môj CMS, v ktorom si spravujem rodinný blog, má nejaký editor
    • Operátor na blogoch sme.sk má svoj editor
    • niekedy píšem články na viackrát, tak ich píšem v MS Worde
    • niekedy sú články určené na web zložito formátované, tak ich píšem vo fajn HTML editor PSPade
    • Gmail má zas svoj editor
  • Prístupné odvšadiaľ, kde je internet.
    • ak píšem pre internet, tak darmo si to napíšem na lokále, aj tak to musím uverejniť na sieti, takže sa musím pripojiť
  • Ako jediný z tých webových ukladá na pozadí.
  • Podporuje klávesové skratky obvyklé z win platformy
  • Zadarmo

Tým sa dostávam k ďalšej zaujímavej téme. Marigold uverejnil na Lupe výborný článok o jednom úspešnom webovom projekte. Čítajte v článku: LUPA: I dnes mohou vzniknout výdělečné webové servery . Popisuje projekt jedného muža utáboreného v obývačke, ktorý skutočne živý svojho majiteľa a autora. Práve takéto sa mi pozdávajú. A úplne najviac by sa mi to pozdávalo, keby som obývačku vymenil na krásnu veľkú záhradu. Sedím si pod pergolou, ľavou rukou sa načahujem k červeným ríbezliam, trhám ich rovno z kríka a pravou odosielam potvrdenky o objednávkach. Sklad pre eShop mám v prerobenej stodole a keď odnášam balíčky objednávok na poštu, podebatujeme s poštárkou tak, ako sa na správnu dedinskú poštu sluší a patrí.

OSN vymyslela a hlavne dotiahla do predrealizačného štádia nootebook na kľuku pre chudobných. To že je pekný zelený a že som zvedavý, ako budú definovať, kto je ešte dostatočne chudobný a kto už nie, nechám na inokedy. Mňa hlavne zaujali popísané očakávania. Že vraj to má priniesť vzdelanosť do odľahlých kútov, kde ani poriadne elektrina nie je. Opakujem odľahlých. Rovnako odľahlý z pohľadu pripojenia k sieti (nie elektrickej ale internetu) sa mi zdá slovenský vidiek.

Prichádza pointa:
Aj na prvý prípad, aj na druhý potrebujem dve veci navzájom súvisiace a prelínajúce sa v jednu. Ja potrebujem pripojenie k internetu a aj moji zákazníci potrebujú pripojenie k internetu. Aké sú reálne možnosti pripojiť sa pracovne na slovenských dedinách? ADSL ústredňa ďaleko, pevné linky sú cenami určené pre veľké korporácie, sídliace minimálne v okresných mestách. Keď už sa tvárime ako rozvinutá krajina, predpokladám, že niekam zavolám a oni prídu a do piatich dní mám na záhrade vysokorýchlostný internet, čojáviem, napr. takých 90 Kbytes/s pri dowloade či uploade súboru z/na server za, čojáviem, takých 200 SK.