Nechce sa mi vymýšľať 5 samostatných a k vyhľadávačom priateľských titulkov, tak tu máte na kope 5 či 6 mojich postrehov k minulým udalostiam. Stáli čitatelia vedia, čo to je celulózový výluh a vy ostatní sa staňte stálymi a tiež budete vedieť.
Keď si nechcete nechať zaplatiť
Zandl analyzoval redizaj ihned.cz. Ukázal, že redizajn je nie len o grafike, ale aj o zmene interných procesov. Síce ukázal niečo zo zaujímavého pozadia…
Úzce při tom spolupracují s traffic managerem, který celý den sleduje a analyzuje návštěvnost webu, ví, kdy má která rubrika své špičky a své propady a analyzuje, které téma jde nahoru či dolů, aby jej mohl na webu správně prezentovat. To je další v českých novinách dosud nevídaná funkce, stejně jako samostatný editor sociálních médií nebo “informační architekt” – novinář specializovaný na práci s daty a na jejich vizualizaci.
…, ale niečo mi na tom texte sakramentsky nesedelo. Tak som si povytŕhal ešte ďalších pár vecí z rozvláčneho kontextu.
Stala se nějaká událost? “Ihned” se objevuje na iHned. A co tedy mají přinést papírové noviny druhý den? Událost v kontextu: nejenom informaci o tom, že se stala, ale analyzovat ji, přinést k ní různé pohledy a názory, což se hned na web zajistit nedá. Obojí – jak web, tak noviny – si pak může zachovat svoji hodnotu, svůj oddělený rituál konzumace, a co je příhodné, také cenu.
…
Přehledná forma webu je jedním z prvních a důležitých kroků pro povznesení iHnedu, nemůže být ale posledním. Rozhodne až kompletní trio: čtenářsky atraktivní obsah, marketing produktu a jeho zobchodování.
Zpravodajství iHned dostalo krásný nový kabát. A co víc? – Lupa.cz
Už je mi jasné, čo mi na tom nesedelo. Tá skvelá analytickosť Zandlovho článku a predsavzatie pchať kontext a analytické články do papierových novín. Ach jo! Veď viete, kontext a súvislosti a hypertextovosť webu. Také sme.sk to chápe celkom inak a odkukalo od BBS kontextové záložky. Povie mi niekto, prečo by si za to nemali vypýtať prachy aj na webe?
Napriek mrakom stále žijeme
Celkom by som ocenil, keby sa viac diskutovalo o rádioaktivite. Sú tu totiž zaujímavé kontexty:
V prostredí 30 kilometrov okolo Černobyľa bola kontaminácia na úrovni 200-tisíc becquerelov na meter štvorcový. V okolí japonskej Fukušimy je to napríklad podstatne menej, len okolo tisíc, čo je porovnateľné s Bratislavou počas černobyľskej havárie.
Aj prvomájový sprievod bol, aj nikto nevysídloval celú strednú Európu… Nikde niečo nehrá.
Konečne zmyselná sociálna sieť
Začal som používať waze.com je to navigácia do Androida (a iPhone a iných), založená na tom, že sami prispievate. Je tam aj nejaké súťaženie o fialové bodíky. Za sto bodíkov dostanete 10 iných… Ja som teda všude zdejší, takže navigáciu vlastne len kontrolujem, či ukazuje podľa slnka správny smer. Waze je veľmi silná v hláškach o situácii na ceste. A to sa počíta.
What are waze drivers building?
Waze is a social mobile application providing free turn-by-turn navigation based on the live conditions of the road.
100% powered by users, the more you drive, the better it gets. Join the community of drivers in your area today!
Tiež je veľmi inšpirujúca v mojej obľúbenej disciplíne, práci na pozadí a používaní skutočne všetkých dostupných dát.
Pripomenutie marketingovej samozrejmosti
Keď človek žije vašu budúcnosť, často mi unikajú vaše samozrejmosti. Veľmi pekne mi ich pripomenul jeden vedecký markeťák
A jsme doma: Klasickou televizní stanici asi nikdo z nás vlastnit nebude. Veliké firmy s v ní (často za nehorázné sumy) umí koupit čas. Internet s touto jednosměrkou skoncoval. Kdyby jenom to: Rádiové frekvence jsou národním bohatstvím. Ale klasicky se do něj vešly pouze čtyři celoplošné televize. Digitálem minimálně dvacet. Nezapomeňme na satelity a kabel. Rádio? Tisk? Sakra, proč si teď místo mne nečtete Strategii? Suma-sumárum: jestliže jsme ještě před patnácti lety měli pár desítek voleb v tom, odkud budeme brát rozumy o světě, dneska jich máme tisíce. Na Internetu miliardy.
Víkendové čtení – Má reklama budoucnost? * Šedé sako * POOH.CZ *.
Tak som si spomenul, ako som sa bol býval bol pýtal, či budujete značku. A hlavne či je to vaša značka, čo do nej lejete prachy. Viete, vychádzam z tak je naivnej predstavy, že keď sa objaví akékoľvek nové médium, užívateľov tak akosi logicky napadne zadať vaše meno do miestneho vyhľadávacieho políčka, aby si overili, že veci sú tak ako majú byť. Teda že ste tam.
Čo je doma, to má priemysel už roky a armáda desaťročia
Váš program na správu vašich rodinných fotografií nemá rozpoznávanie tvár? Môj hej a je dokonca zadarmo. Stará pravda hovorí, že čo je doma, to mala armáda už roky-rokúce k dispozícii. Ale ľudia sa stále divia, ako by spadli z višne.
Rozumějte tomu dobře, pokud Špringl říká pravdu a ne báchorky, tak v pražském Metru budete sledování ve všech prostorech, při vstupu identifikování a systém si bude vše pamatovat. Evidovat bude kdy jste v Metru jeli, kam jste jeli, s kým jste mluvili, kde všude jste se pohybovali. Pan Špringl na otázku „Neděsí vás to trochu?“ odpovídá, že ho „to neděsí, je to otázka svědomí“.
Pražský Dopravní podnik a SAAB chystají nebývalé špiclování občanů * Daniel Dočekal * POOH.CZ *.
Je to presne len a len o tom svedomí a výchove. Že viete, ako svoje vedomosti využiť, či zneužiť? A čo vám v tom bráni? To je tá správna otázka. Musíte sa pýtať správne, aby ste dostali správne odpovede. Lebo 50% odpovede je už v otázke.
Človek, to nie sú pregrgané bunky
Človek, to je svedomie, morálny princíp v nás. Veď viete, také tie vyššie ideály. Aha, vy neviete? Tak mám pre vás test. Rozumiete, čo chceli títo dvaja intelektuáli povedať?
Ovšem pokud je mi z něčeho na zvracení, nejsou to „politické události“, ale naprosto nechutné všeobecné přijetí odposlechů, špiclování, fízlování a tajných nahrávek jako standardní součásti veřejného diskurzu. Odposlech a tajná nahrávka jsou ze stejné líhně jako anonymní dopis. Ve slušné společnosti se anonymní dopis zahazuje bez ohledu na jeho obsah, protože to hlavní, tedy motivace člověka, který ho psal, není jasná. Jen profízlovaná společnost se anonymem zabývá, bere ho vážně, zkoumá jeho obsah a tetelí se blahem, že na někoho má nějakou špínu. Totéž platí pro odposlechy a tajné nahrávky…
A druhý:
Emoce stranou, ta strategie je mimořádně dobře promyšlená. Nevím, kolik je v Česku manažerů velkých firem, kteří plánují rozvoj v horizontu pěti let, dokážou ho srozumitelně vysvětlit spolupracovníkům a nakonec ho přesně realizují. Obávám se, že nemnoho. Z Víta Bárty to činí téměř vizionářského byznysmena. Že je zároveň mimořádně nebezpečným a zavrženíhodným politikem, netřeba dodávat. To je zřejmé.
Socialistická EU
Je až neskutočné, aký flagrantný prístup majú všetky, okrem jednej, politické strany k vnútornej politike Európskej únie. Vytáča ma už dlhodobo, ako sa nomináciách a obsadzovaní našich EU postov hovorí ako o politických dôchodkoch. A čoho sa dočkáme od takýchto socialistov?
Tu nastúpili politici a začali Grécko zachraňovať a zrejme ho budú zachraňovať až kým úplne nezgegne. Perfídnosť celého zachraňovania je v tom, že v skutočnosti sa zachraňujú banky a ich zisky.
…
Od vzniku Eura boli maastrichtské kritéria porušené celkom 97 krát. Spočiatku bolo aspoň bububu, potom už ani len to. Netreba si preto robiť ilúzie, že tí istí politici, ktorí 97 krát „prehliadli“ porušenie maastrichtských kritérií, budú zrazu zásadoví. Nebudú, veď prečo aj. Peniaze, ktoré v eurovale II spália tým, že ich budú strkať do bankrotujúcich krajín (a tým vlastne zachraňovať súkromné banky), nie sú predsa ich. Sú to peniaze európskych daňových poplatníkov a ako je známe, z cudzieho krv netečie.
Euroval horší než socializmus. Blog – Richard Sulík (blog.sme.sk)
Je neuveriteľné, že tak pravicové internetové prostredie nedokáže furt a stále poukazovať na socializmu, ktorý nám tu v EU vládne. Nakoniec sa to zvrhne na to, že EU je ako taká vlastne hlúposť a mala by sa rozpustiť. Ale ono je to inak. Ona je len a len ľavicová. Ak by bola pravicová, nám pravičiarom by perfektne vyhovovala. To máme demokratický západ učiť demokracii my z postkomunistických krajín?!?