Dočítané: Michio KAKU – Dále než Einstein

Veľmi príjemné čítanie. Konečne som sa dostal ku knižke, ktorá rieši súčasnú fyziku, súčasnú kozmológiu a súčasné teórie.

Populárně-naučná publikace, určená poučenější čtenářské veřejnosti, rekapituluje vývoj teorie strun a zasazuje ji do širšího kontextu vývoje fyziky za posledních tři sta let.

Dále než Einstein : hledání teorie vesmíru  / Michio Kaku, Jennifer Thompsonová  ; [z angl. orig.] přel. Jiří Langer      Vyd. 1    . – Praha: Dokořán ; Argo, 2009

Poviem vám, je málo toho, čo ma skutočne udivuje, čoho vyriešenia by som sa chcel dožiť. Jednou z týchto vecí je práve potvrdenie zjednocujúcej teórie všetkého. V tejto knihe dávajú veľké nádeje teórii strún. Tak, tak, superstruna v desiatich rozmeroch, ktorej tých sedem skolabovalo, to sme my a náš trojrozmerný priestor. V jej rovniciach je vraj všetko. Konečne aj  vrátane gravitácie.

Pri čítaní som si mnohokrát spomenul na nášho fúzatého triedneho, ktorý nám rozprával o vesmíre v hodinkách. O tom, ako sme výsledkom štatistickej chyby v rovnováhe hmoty a antihmoty.  Možno aj preto mám rád časticové a kozmologické teórie. Sú spojené so skvelými ľuďmi a skvelými chvíľami.

Je veľmi zaujímavé, že zatiaľ tie teórie stále potvrdzujú, že je tam niekde miesto pre všeobecného hýbateľa.

Kniha vyšla v edícii Aliter vydavateľstva Argo. Táto edícia, to je zdá sa jedna suprová mňamka za druhou. Idem po nej ako vyhladovaný vlk – s pokorne stiahnutým chvostom a poslintanou hubou túžiac po poznaní.

1 komentár pri “Dočítané: Michio KAKU – Dále než Einstein

Komentáre sú uzavreté.