Gutenberg nevynašiel kníhtlač

Dostalo sa mi do rúk ostatné vydanie časopisu Grand Biblio. Je to taký knihovnícky, knižný, knihový a čo ja viem ešte aký kniho- časopis. V jednom článku rozoberajú, že sa pracuje na múzeu tlače. Keďže ho chystajú v Čechách, tak tisku. A hneď na začiatku článku som narazil na informáciu, že Johann Gutenberg nevynašiel ani tak tlač ako takú, ale že jeho prínos bol hlavne v tom, že…

„Gutenbergov hlavný vynález nebola kníhtlač (ako sa niekedy chybne uvádza), tá bola vynájdená už pred ním. Zatiaľ čo predtým sa praktizovala bloková tlač, keď sa každá stránka kompletne odliala, či vyrezala z dreva a potom vytlačila (a mohla sa vyhodiť, na novú stranu musela byť vytvorená nová), Gutenberg prišiel s myšlienkou zostaviť stranu z jednotlivých znakov (písmen), ktoré sa dali preskupiť a znova použiť na inú stranu, čo celú tlač podstatne zlacnelo a urýchlilo. Gutenbergov vynález umožnil tlačiť obrovské množstvá celých kníh (predtým boli tlačené iba časti kníh) a spôsobil tak v Európe informačnú explóziu.“ Zdroj: Johann Gutenberg – Wikipédia

Tak som naštartoval svoje skeptické myslenie a trochu pátral. V hesle kníhtlač Wikipédia tvrdí obvyklé klišé, ale ako je vidieť z uvedeného citátu, článok o Gutenbergovi už veci dáva na pravú mieru.

Ďalej sa mi to už nechcelo skúmať, preto využijem silu blogu. Máte iné informácie? Je to naozaj tak, že sa v Európe tlačilo už pred Gutembergom? To v Európe je dôležité, lebo sa bavíme o období okolo roku 1455 a staršom, takže uvažovať o iných kontinentoch pre nás Európanov nemá zmysel. Ak aj mali trebárs takí Číňania zmáknuté, my sme vtedy o nejakých Číňanoch ani len nechyrovali. Alebo že by aj to bol len obvyklý omyl a koňmo sa čulo obchodovalo a teda sa prenášali aj informácie, vrátane kopírovania vynálezov?

3 komentáre pri “Gutenberg nevynašiel kníhtlač

  1. Zdravim, dost sa o Gutenberga zaujimam a u nas sa neda o nom zohnat vela knih, tak ak mas hociake nove info, tak mi ho pls posun.
    Ada.

    P.S.: O tom, ci sa tlacilo uz skor neviem, ale podla mojich zdrojov Gutenberch tlac nevynasiel. Napad bol ukradnuty jednym nemeckym obchodnikom, ktory si neskor najal Gutenberga ako zlatnika, ktory mu mal typy odlievat. Povodny napad bol dreveny. Mali obrovsku zakazku tlacit bilbie, no ten Nemec, co si ho najal ho osral a on vlastne skrachoval, pretoze peniaze, ktore investoval do lisov sa mu nevratili.

  2. Ten Nemec sa volal Faust a pozical Gutenbergovi, ked bol uz uplne na mizine, aby mohol pokracovat vo vynaliezaní talciarenskeho lisu, za podmienky ze bude mat podiel na zisku a ze jeho meno
    sa bude tiez spajat s vynalezom knihtlace. Gutenberg nevynasiel knihtlac, len ju vynovil. Jeho vytvor bol vsak tiez vyznamny, pretoze by sme asi doteraz tlacili velmi neprakticky. predstavte si peciatku a prestavte si ze by sme si museli kupit vzdy novu ked by sme chceli zmenit text. Viem ze peciatkou sa netlacia knihy, ale je to vlastne ten isty princip.

  3. V literatúre sa uvádza veľa mien spojených s objavením kníhtlače pred Gutenbergom, ale doposiaľ neboli vedou schválené, pretože sa nenašli patričné dôkazy, ktoré by to potvrdili (napr. Johann Mentelin, Laurenz Janszon Coster…). Je ťažké pripísať niekomu titul vynálezca, pretože sa nedajú dobre od seba odlíšiť „skúšobné tlače“ od tých, ktoré už mali byť „pravé“.

Komentáre sú uzavreté.